Spis treści
- Pierwsza myśl: jestem w ciąży, muszę iść do ginekologa
- Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?
- Jak ginekolog potwierdzi ciążę?
- O co zapyta cię lekarz?
- Jakie badania zleci ci lekarz?
Właśnie zrobiłaś test ciążowy, który potwierdził twój odmienny stan. Co dalej? Kiedy iść na pierwszą wizytą do ginekologa w ciąży?
Pierwsza myśl: jestem w ciąży, muszę iść do ginekologa
Ale czy od razu, czy dopiero za jakiś czas? A może na wszelki wypadek powtórzyć test, zrobić betę hcg albo USG ciąży? Mogłabyś od razu zobaczyć „fasolkę”, o której tyle słyszałaś, i której zdjęcie mogłabyś pokazywać rodzinie i znajomym...
Poczekaj, nie musisz się zbytnio spieszyć. Niejedna kobieta wychodzi z pierwszej wizyty u ginekologa nieco rozczarowana, bo często jest jeszcze za wcześnie, aby ostatecznie miało miejsce potwierdzenie ciąży.
Nawet za pomocą badań krwi – zwłaszcza że ich wyniki można poznać zazwyczaj dopiero następnego dnia. Zobacz więc, jak powinnaś postępować teraz, kiedy test ciążowy okazał się pozytywny, i kiedy najlepiej zgłosić się pierwszy raz do ginekologa. Dowiedz się też, co cię czeka podczas tej wizyty.
Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?
Kiedy już nie tylko brak miesiączki, ale i dwie kreski na teście pokazują, że będziesz mamą, musisz się zapisać do lekarza, ponieważ każda przyszła mama musi być pod opieką położnika. Poza tym, choć testy ciążowe rzadko się mylą, to jednak warto potwierdzić je dodatkowymi badaniami.
Najlepiej zapisać się na wizytę między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. To najlepszy czas, by profesjonalne badania wiarygodnie potwierdziły fakt, że w ostatnim cyklu rozrodczym doszło do zapłodnienia.
Nie zwlekaj jednak z pójściem do przychodni zbyt długo (uwzględnij fakt, że czasem trzeba czekać na wolny termin kilka lub kilkanaście dni). Zrób to najpóźniej do 10. tygodnia ciąży. To ważne ze względów zdrowotnych: dla dobra dziecka powinnaś do tego czasu wykonać podstawowe badania oraz jak najwcześniej zacząć przyjmować suplementy ciążowe, które wpływają pozytywnie na rozwój maluszka i twoje zdrowie.
Kwas foliowy najlepiej kup od razu i zacznij go stosować, jeszcze zanim pójdziesz do lekarza. Pamiętaj też, że jeśli chcesz dostać becikowe, musisz mieć zaświadczenie, że przynajmniej od 10. tygodnia ciąży byłaś pod opieką lekarza.
Jak ginekolog potwierdzi ciążę?
Wiarygodność testu ciążowego (aptecznego) to 95–99 proc., mimo to lekarz ginekolog będzie chciał prawdopodobnie potwierdzić jego wynik. Jest na to kilka sposobów.
- Gdy wizyta odbywa się na bardzo wczesnym etapie ciąży, lekarz może zlecić badanie krwi, które wskaże poziom hormonu hCG. Na podstawie jego stężenia nie tylko stwierdzi ciążę, ale też będzie mógł podać jej przybliżony wiek. Do badania nie trzeba być na czczo, obojętna jest też pora pobrania, jednak jego wyniki otrzymasz najwcześniej po kilku godzinach.
- Lekarz wykona też zapewne badanie ginekologiczne, szukając charakterystycznych cech sugerujących zapłodnienie (np. rozpulchnienie pochwy wywołane działaniem progesteronu, a także zasinienie i rozpulchnienie szyjki macicy). Zmiany w pochwie mogą być widoczne już w 4. tygodniu ciąży, a w macicy – dopiero w 6. tygodniu ciąży.
- Jeśli w gabinecie jest aparat USG, można potwierdzić ciążę za pomocą badania dopochwowego. Ma to sens nie wcześniej niż w 4. tygodniu ciąży, bo dopiero wtedy na obrazie jamy macicy można dostrzec pęcherzyk ciążowy. Jeśli zgłosisz się na wizytę w 6. tygodniu, ginekolog będzie mógł pokazać ci na ekranie zagnieżdżony w macicy zarodek, który będzie miał już kilka milimetrów długości, a ok. 7. tygodnia ciąży – nawet bijące serce dziecka.
O co zapyta cię lekarz?
Gdy lekarz potwierdzi ciążę, poda ci od razu przybliżony termin porodu. Wyznaczy go, obliczając dziewięć miesięcy od pierwszego dnia twojej ostatniej miesiączki (przypomnij sobie koniecznie tę datę).
Metoda ta jest obowiązująca, choć nie bierze pod uwagę faktu, że ciąża faktycznie zaczyna się w momencie zapłodnienia, a nie w dniu ostatniej miesiączki. Dlatego obliczony w ten sposób wiek ciąży jest o dwa tygodnie starszy od prawdziwego, mimo to jest wpisywany do karty ciąży i uznawany przez szpitale.
Następnie ginekolog zważy cię i zmierzy ci ciśnienie, przeprowadzi też z tobą wywiad, tzn. wypyta cię o przebyte choroby, przewlekłe dolegliwości, choroby genetyczne występujące w rodzinie, leki, które przyjmujesz na stałe i ewentualne wcześniejsze ciąże i poronienia.
Jakie badania zleci ci lekarz?
Standardy opieki okołoporodowej mówią, że do 10. tygodnia powinnaś wykonać szereg badań, dlatego podczas pierwszej wizyty dostaniesz skierowania na:
- badanie morfologiczne krwi i na oznaczenie jej grupy
- na badanie stężenia glukozy (na czczo)
- w kierunku kiły (VDRL)
- nosicielstwa HIV
- wirusowego zapalenia wątroby typu C
- toksoplazmozy
- różyczki.
- dostaniesz też skierowanie na badanie ogólne moczu.
- dodatkowo położnik pobierze wymaz z pochwy do badania cytologicznego i do biocenozy (mikrobiologiczna ocena czystości pochwy).
Podczas kolejnej wizyty, która powinna się odbyć w 11. – 12. tygodniu ciąży, oceni te wyniki, dlatego nie zapomnij ich ze sobą zabrać. Pamiętaj też, że każde spotkanie z ginekologiem to okazja, aby rozwiać swoje wątpliwości dotyczące ciąży, zdrowia twojego i dziecka, diety czy aktywności fizycznej.
Na koniec lekarz zleci ci przyjmowanie preparatów witaminowych dla kobiet oczekujących dziecka i wypisze kartę ciąży. To dokument potwierdzający fakt, że oczekujesz dziecka, a także miejsce, w którym ginekolog wpisuje dane dotyczące twojego stanu zdrowia i stanu płodu oraz wyniki wszystkich badań.
Warto nosić kartę zawsze przy sobie. Gdyby coś ci się stało i np. trafiłabyś na pogotowie, badający cię lekarz znajdzie tam wszystkie potrzebne mu informacje.