Dolegliwości ciążowe - ból głowy i podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży

2019-08-22 10:21

Dolegliwości ciążowe, takie jak ból głowy i podbrzusza na początku ciąży to normalna sprawa. Warto wiedzieć, co mieści się w normie w 1 trymestrze, a na co powinnaś uważać. Sprawdź, czego możesz się spodziewać oprócz typowych mdłości i wymiotów w ciąży. Oto dolegliwości ciążowe, które mogą dokuczać w 1 trymestrze ciąży.

Dolegliwości ciążowe w pierwszym trymestrze ciąży

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. 1 trymestr ciąży (1-13 tydzień): dolegliwości mieszczące się w normie
  2. 1 trymestr ciąży (1-13 tydzień): dolegliwości, na które musisz uważać
  3. Badania w ciąży - trymestr pierwszy

Zanik miesiączki to nie jedyny objaw początku ciąży. Na początku pierwszego trymestru czeka cię wiele dolegliwości. Zobacz, co cię czeka, oprócz mdłości, bólu głowy czy bólu podbrzusza.

Czytaj:

Ile tygodni trwa ciąża?

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wynik jest miarodajny?

Blada kreska na teście ciążowym. Wynik pozytywny czy negatywny?

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

1 trymestr ciąży (1-13 tydzień): dolegliwości mieszczące się w normie

Najbardziej zasadniczym etapem w rozwoju dziecka jest 1 trymestr ciąży. Pierwszy trymestr trwa od dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży. Już po 8. tygodniach od zapłodnienia formują się zawiązki wszystkich narządów i organów dziecka.

Jakie objawy mogą występować w tym czasie u przyszłej mamy?

  • Nudności i wymioty - nazywa często porannymi, niestety mogą dokuczać przez cały dzień i wywoływać niechęć w stosunku do pewnych smaków i zapachów. Nie ma znaczenia, że wcześniej mogłaś coś bardzo lubić, w ciąży możesz reagować negatywnie nawet na ulubione potrawy.
  • Tkliwość piersi - kiedy zachodzisz w ciążę, twój biust staje się pełniejszy, cięższy i lekko obrzmiały. Piersi stają się bardzo wrażliwe na dotyk i napięte. Wiąże się to ze sporą bolesnością przy ucisku.
  • Zmęczenie i senność - ataki senności, zmęczenie i znużenie, nawet skrajne jest czym normalnym kiedy jesteś w ciąży. To reakcja twojego organizmu na burzliwe zmiany hormonalne.
  • Częste oddawanie moczu - hormony ciążowe powodują przekrwienie układu moczowego oraz powiększenie macicy. Znajdująca się nisko w miednicy macica uciska pęcherze moczowy i sprawia, że musisz znacznie częściej odwiedzać toaletę.
  • Zgaga - pod wpływem progesteronu następuje rozluźnienie zwieracza między przełykiem a żołądkiem, a co za tym idzie następuje cofanie treści żołądkowej. Wywołuje to uczucie kwaśnego posmaku i piekący ból w przełyku, gardle oraz za mostkiem.
  • Zaparcia - za nie również odpowiedzialny jest progesteron, który poprzez osłabienie mięśni jelit zmniejsza sprawność ich funkcjonowania. Kłopoty z regularnym wypróżnieniem mogą pojawić się już na początku ciąży i trwać aż do jej zakończenia.
  • Migrena, bóle i zawroty głowy - w ciąży znacznie częściej będą ci dokuczały skoki ciśnienia, spadki ciśnienia zwłaszcza na początku ciąży mogą być bardzo nagłe, zwłaszcza podczas gwałtownego wstawania czy zmiany pozycji.

Czytaj:

Wczesne objawy ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Nietypowe wczesne objawy ciąży. Co może Cię zaskoczyć?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach ciąży?

1 trymestr ciąży (1-13 tydzień): dolegliwości, na które musisz uważać

  • Omdlenia - jeżeli wywołują je nagłe spadki ciśnienia krwi, to nie musisz się nimi przejmować. Poinformuj o nich ginekologa, aby mieć możliwość wykluczenia innych przyczyn.
  • Krwawienie - jeżeli zauważysz, że krwawienie z pochwy jest bardzo obfite lub w kolorze żywej, intensywnej czerwieni, natychmiast udaj się do lekarza. To może być oznaka poronienia lub ciąży pozamacicznej.
  • Ból podbrzusza o charakterze skurczowym - jeżeli zauważysz, że bólowi brzucha towarzyszą skurcze oraz, że odczuwasz silne bóle barków i odbytnicy, powinnaś sprawdzić czy nie oznaczają one ciąży pozamacicznej.

Czytaj:

Czego nie wolno robić w I trymestrze ciąży?

Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?

Przeczytaj eporadnik: "Niepokojące objawy w ciąży"
eporadnik Niepokojące objawy

Autor: redakcja

Z poradnika dowiesz się:

  • jakiego rodzaju krwawienie może oznaczać początek poronienia
  • co może oznaczać silny ból w podbrzuszu
  • jak odróżnić zwykłe ciążowe obrzęki od stanu przedrzucawkowego
  • dlaczego nie wolno lekceważyć mroczków przed oczami
  • jaką groźną chorobę sygnalizuje swędząca skóra

Badania w ciąży - trymestr pierwszy

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w pierwszym trymestrze ciąży.

Sprawdź, co wiesz o kwasie foliowym

Pytanie 1 z 10
Substancja nazywana kwasem foliowym jest:

miesięcznik "M jak mama"