Pocenie w ciąży. Jak zapobiegać poceniu się w ciąży?

2021-08-03 15:10

Pocenie w ciąży może być poważnym problemem dla kobiety, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. Co zrobić, jeśli dbasz o higienę, ale to nie wystarcza i nadmierna potliwość utrudnia codzienne funkcjonowanie? Jakich kosmetyków można bezpieczne używać przez kobiety w ciąży? Jak poradzić sobie z poceniem w ciąży? Przeczytaj, o sposobach na pocenie w ciąży!

pocenie się w ciąży

i

Autor: Getty images

Pocenie się w ciąży to jeden z typowych objawów ciąży. W ludzkiej skórze jest około 4 milionów gruczołów potowych, które w normalnych warunkach w ciągu doby produkują około litra potu. U kobiet oczekujących dziecka ta ilość wzrasta, zwłaszcza w 1 trymestrze ciąży – to efekt szybszej przemiany materii, intensywniejszego krążenia oraz zmian hormonalnych, za sprawą których gruczoły potowe pracują wydajniej. W niektórych przypadkach nadmierna ciążowa potliwość mija w połowie 2 trymestru, u części kobiet jednak, zwłaszcza jeśli zbyt dużo przytyły, kończy się dopiero po porodzie, gdy organizm pozbywa się nadmiaru płynów m.in. przez skórę. Sam pot jest bezwonny, ale w związku z tym, że zawiera białka i tłuszcze, jest świetną pożywką dla bakterii, które przetwarzają go na różne nieprzyjemnie pachnące związki chemiczne. Lecz nie tylko zapach jest tu problemem: wiecznie mokre pachy, dłonie czy stopy potrafią uprzykrzyć życie. Pocenie w ciąży można zwalczyć!

Polecamy: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

Spis treści

  1. Antyperspiranty w ciąży
  2. Czy w ciąży można używać blokerów potu?
  3. Czy warto kupować kremy i żele ograniczające potliwość?
  4. Naturalne antyperspiranty bezpieczne w ciąży?
  5. Naturalne kuracje na pocenie się w ciąży
  6. Żele do mycia ciała blokujące nadmierną potliwość
Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Antyperspiranty w ciąży

Antyperspiranty czasowo ograniczają wydzielanie potu. Mogą być w sprayu, sztyfcie, płynie. Ich skład oparty jest najczęściej na chlorku lub chlorowodorku glinu albo na kompleksach powstałych na ich bazie. Związki te pod wpływem wilgoci obecnej na skórze tworzą coś w rodzaju żelu. Jeszcze do niedawna sądzono, że ich działanie polega na zwężaniu ujścia gruczołów potowych, dzięki czemu potu było mniej lub nie było go wcale. Okazało się jednak, że tworzą one chemiczną blokadę, która blokuje przewody wyprowadzające pot. Działa ona tylko przez pewien czas i usuwana jest podczas mycia lub po bardzo silnym spoceniu się. Antyperspiranty można bezpiecznie stosować podczas ciąży – ich składniki nie przenikają przez skórę, a więc nie są wstanie dotrzeć do płodu. Nakładamy je nie częściej niż raz, dwa razy dziennie. Wieczorem ich resztki należy dokładnie zmyć, bo stała blokada kanalików potowych może być przyczyną tworzenia się stanów zapalnych. Podczas ciąży, jeśli walczysz z nadmierną potliwością, najbezpieczniejsze będą antyperspiranty bezzapachowe, które nie powodują uczuleń. Najlepiej, jeśli są to produkty do skóry wrażliwej.

Przeczytaj również: Jakie antybiotyki można brać w ciąży?

Dobrze wiedzieć

Pot chroni skórę!

Denerwują cię strużki spływające po plecach, a żadna metoda walki z poceniem się nie jest doskonała? Spróbuj spojrzeć na to z innej trony. Ludzki pot ma kilka ciekawych właściwości. Nie tylko reguluje ciepłotę ciała i zapobiega przegrzaniu, ale zawiera silny naturalny antybiotyk – dermicydynę, która niszczy ściany komórkowe bakterii (m.in. pałeczek E.coli i gronkowca złocistego), chroniąc skórę przed infekcjami, zwłaszcza w miejscach zranień i ukąszeń owadów.

Czy w ciąży można używać blokerów potu?

Blokery potu to potoczna nazwa antyperspirantów działających dłużej niż 48 godzin. One również zawierają chlorek glinu, jednak w dużo wyższym stężeniu niż w zwykłych antyperspirantach. Dzięki temu wytwarzany przez nie czop jest większy i lokuje się głębiej w kanalikach potowych. Po myciu nie wypłukuje się, lecz jest usuwany w miarę złuszczania się skóry. Blokery potu można stosować podczas ciąży wówczas, kiedy lekarz prowadzący wyrazi na to zgodę, i najwyżej raz, dwa razy w tygodniu – zawsze zgodnie ze wskazaniami producenta.

Przeczytaj również: Najpopularniejsze dolegliwości ciążowe

Dobrze wiedzieć

Uwaga na tabletki hamujące potliwość!

W aptekach można kupić tabletki na nadmierne pocenie się. Choć są to suplementy diety, przed ich użyciem bezpieczniej będzie skonsultować się z lekarzem. Mają one  bowiem w składzie wiele ziół, których zadaniem jest zahamowanie nadmiernego wydzielania potu, ale mają one także działanie moczopędne i uspokajające. Minusem jest to, że mogą one zmienić działanie przyjmowanych na stałe leków – wzmocnić je lub osłabić, wywołać niespodziewane efekty uboczne. Ponieważ tabletki te mogą hamować wydzielanie potu nawet na całej powierzchni ciała, ich stosowanie może również zaburzać gospodarkę wodno-elektrolitową.

Czy warto kupować kremy i żele ograniczające potliwość?

Po nałożeniu ograniczają pocenie się określonych części ciała: rąk, stóp, pach, a nawet twarzy. Oprócz substancji antyperspiracyjnych na bazie związków glinu zawierają również składniki nawilżające i zatrzymujące wilgoć w skórze, takie jak gliceryna, parafina, witaminy A i E. Są bezpieczne podczas ciąży, ale przed zakupem trzeba sprawdzić skład i unikać tych, które zawierają triclosan – składnik niewskazany dla kobiet oczekujących dziecka.

Przeczytaj również: Kurcze łydek w ciąży

Naturalne antyperspiranty bezpieczne w ciąży?

TNaturalne antyperspiranty to produkty, które powstrzymują pocenie w ciąży, ale nie zawierają związków glinu. Podstawą ich składu najczęściej jest ałun – bezzapachowy minerał górski, będący mieszaniną naturalnie występujących w przyrodzie soli potasu i aluminium, które nie  wnikają w skórę, lecz na niej pozostają. Ałun jest hipoalergiczny, ma działanie bakteriobójcze, hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach potu. Zwęża też ujścia gruczołów potowych, zmniejszając wytwarzanie potu. Antyperspiranty na bazie ałunu dostępne są zarówno w formie jednolitego kamienia, jak w formie sprayów i sztyftów, uzyskanych z kryształów, które w laboratorium hoduje się po sproszkowaniu minerałów. Innym naturalnym antyperspirantem powstrzymującym pocenie w ciąży jest puder z bambusa – drobny, bezzapachowy proszek, otrzymywany z rozdrobnionego ekstraktu z wnętrza łodygi bambusa z gatunku Bambusa arundinacea, który rośnie w Indiach. Jest bardzo bogaty w krzemionkę, dzięki czemu działa antybakteryjnie. Oba są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Naturalne kuracje na pocenie się w ciąży

Problem nadmiernej potliwości w ciąży złagodzi stosowanie wyciągu z szałwii. Jej liście zawierają tujon, który w nadmiernych ilościach ma działanie skurczowe, dlatego do jednorazowego zaparzania nie należy używać zbyt dużych ilości. Można pić  napary przyrządzone z 1–2 g liści szałwii co kilka dni albo stosować kąpiele, do których przygotowania użyto naparu przyrządzonego z 15 g liści – zalewamy je litrem wrzątku, przykrywamy i zaparzamy przez 15 minut. Gotowy napar trzeba przecedzić przez sitko. Po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże szałwię można też zażywać w tabletkach. Do kąpieli można też używać odwaru z kory dębu i pięciornika.

Przeczytaj również: 10 sposobów na zaparcia w ciąży

Żele do mycia ciała blokujące nadmierną potliwość

Antyperspiracyjne żele do mycia ciała przeznaczone do codziennego użytku, działają  podczas zabiegów higienicznych. Zawierają ekstrakty z szałwii o działaniu odkażającym, a także substancje przeciwpotne zmniejszające czynność gruczołów potowych. Można je stosować bezpiecznie, również na pocenie w ciąży, jednak niektóre mogą wysuszać skórę.