Położna radzi, jak bezpiecznie podróżować w CIĄŻY

2021-10-29 12:35

Będąc w ciąży, nie trzeba rezygnować z wyjazdów. Należy jednak podwójnie zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo w podróży. Rad w tym temacie udziela Joanna Woźniak, położna.

podróż samochodem w ciąży

i

Autor: Getty Images Jak bezpiecznie podróżować samochodem w ciąży?

Ciąża to nie choroba. Większość przyszłych mam nie może wysiedzieć w domu i dobrze! Jak jednak podróżować z rozsądnie? Który moment ciąży jest najlepszy na podróżowanie? Jak bezpiecznie podróżować w ciąży - na te pytania odpowiada nam położna - Joanna Woźniak. 

  • Weekendowe wypady, odwiedziny u rodziny. Czy ciężarna skazana jest na rezygnację z tych przyjemności?

Joanna Woźniak: Oczywiście, że nie. Te czasy minęły.

Zobacz: Podróż w ciąży samolotem - czy ciężarna może podróżować samolotem w ciąży?

  • Kiedy najlepiej wybrać się na wycieczkę?

J.W.: Najlepszym czasem na podróże w ciąży jest drugi trymestr. Jest to okres dobrego samopoczucia ciężarnej i wówczas występuje niewielkie ryzyko zdrowotne dla ciąży. Przed podróżą zalecam jednak udać się do lekarza prowadzącego ciążę.

Podróżowanie podczas ciąży, która przebiega prawidłowo, nie jest zabronione z medycznego punktu widzenia. Są jednak pewne ograniczenia.

  • Jakie?

J.W.: Choćby te wynikające z rodzaju transportu. Doskonałym przykładem jest tutaj podróż w ciąży samolotem, gdyż wielu lekarzy odradza takie wycieczki ciężarnym. Linie lotnicze również wprowadzają ograniczenia, wiele z nich nie pozwala na przeloty od 32.-35. tygodnia ciąży.

Wymaga się ponadto pisemnej zgody położnika na podróż samolotem od pań, które są w ostatnim trymestrze ciąży. Jeśli już jednak zdecydujemy się na lot, należy pić dużą ilość wody i od czasu do czasu odbyć spacer po pokładzie, zwłaszcza jeżeli podróż jest długa.

M jak mama - Sposoby na ból pleców w ciąży
  • Podróżując samochodem, również należy robić przerwy.

J.W.: Tak, najlepiej co dwie godziny, by rozprostować nogi, kręgosłup. Dobrze jest podróżować w ciąży na tylnym siedzeniu, ewentualnie na przednim, ale wówczas brzuch należy trzymać jak najdalej od deski rozdzielczej.

W trakcie podróży najważniejsze jest, aby były zapięte pasy bezpieczeństwa – ich górny odcinek powinien być na wysokości obojczyka pomiędzy piersiami, a dolny pod brzuchem oparty na biodrach. W sprzedaży są dostępne specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa dla ciężarnych.

Sprawdź: Ciąża i wakacje. Jak zaplanować wakacje w ciąży?

  • A co kobieta w ciąży powinna ze sobą zabrać?

J.W.: Na każdy wyjazd w ciąży, niezależnie czy jest on długi czy krótki, kobieta powinna mieć ze sobą dokumentację medyczną, tzn. kartę ciąży, wyniki grupy krwi oraz USG, a także leki, które przyjmuje na stałe oraz tabletki rozkurczowe.

Panie wybierające się nad morze powinny spakować ponadto krem z wysokim filtrem, kapelusz przeciwsłoneczny, okulary chroniące przed słońcem oraz przewiewną odzież. Wyjeżdżając za granicę, należy mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która umożliwia korzystanie z pomocy medycznej poza Polską. Po EKUZ należy zgłosić się do oddziału NFZ.