Powikłania po grypie w ciąży wcale nie należą do rzadkości. Grypa to choroba, która może być niebezpieczna - szczególnie wtedy, gdy pojawią się po niej powikłania. Grypa w sezonie jesienno-zimowym jest bardzo powszechną chorobą, która dotyka również kobiety w ciąży - jest bardzo zaraźliwa, dlatego trudno się przed nią ustrzec.
Podstawową wiedzę na jej temat ma większość społeczeństwa. Znane jest to, że przenosi się drogą kropelkową czy też to, że objawami grypy są m.in. gorączka, poczucie znacznego osłabienia, bóle mięśniowe czy suchy kaszel.
Zdecydowanie mniejsza jest świadomość na temat możliwych powikłań po grypie w ciąży, tymczasem są one niestety częstsze, niż można by tylko podejrzewać. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że każdego roku z powodu komplikacji grypy umiera na świecie od 290 do nawet 650 tysięcy ludzi. Problem jest więc bardzo poważny.
Spis treści:
- Ryzyko powikłań po grypie w ciąży
- Powikłania po grypie u kobiet w ciąży
- Objawy powikłań po grypie w ciąży
- Powikłania po grypie w ciąży: zapalenie płuc
- Powikłania po grypie w ciąży: zapalenie oskrzeli
- Powikłania po grypie w ciąży: zapalenie zatok
- Powikłania po grypie w ciąży: zapalenie ucha
- Najgroźniejsze powikłania po grypie w ciąży
- Leczenie powikłań grypy w ciąży
- Zapobieganie powikłaniom grypy w ciąży
Ryzyko powikłań po grypie w ciąży
Większość ludzi przechodzi grypę bez trwałego uszczerbku na zdrowiu – po okresie nieprzyjemnych dolegliwości dochodzi u nich w końcu do pełnego wyzdrowienia. Nie zawsze jednak tak jest – wśród osób, które mają znacząco zwiększone ryzyko powikłań po grypie, wymieniane są:
- małe dzieci, będące poniżej 5. roku życia,
- osoby w podeszłym wieku (mające 65 lub więcej lat),
- pacjenci z osłabioną odpornością (wynikającą czy to z zakażenia wirusem HIV, czy też ze stosowania jakichś leków immunosupresyjnych np. po przeszczepie narządowym),
- osoby chorujące na różne schorzenia przewlekłe (takie jak np. cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, niewydolność serca czy astma),
- osoby posiadające nadmierną masę ciała (szczególnie osoby otyłe).
- kobiety w ciąży.
Powikłania po grypie u kobiet w ciąży
Zagrożone wystąpieniem powikłań grypy są również kobiety spodziewające się dziecka. Największe ryzyko w tym przypadku dotyczy pacjentek będących w II i III trymestrze ciąży. Grypa w ciąży jest szczególnie groźna z dwóch powodów: po pierwsze stan błogosławiony stanowi czynnik ryzyka wystąpienia jej powikłań, po drugie tego rodzaju infekcja wirusowa w ciąży może skutkować takimi problemami, jak poród przedwczesny czy nawet poronienie.
Objawy powikłań po grypie w ciąży
Powikłaniami grypy w ciąży bywają bardzo rozmaite schorzenia, w związku z czym u różnych pacjentek pojawiać się mogą odmienne dolegliwości. Można jednak wymienić pewien ogólny zestaw problemów, które mogą sugerować właśnie to, że u danego chorego doszło do powikłań tej infekcji wirusowej. Można tutaj wspomnieć o takich problemach, jak przede wszystkim:
- przedłużający się czas utrzymywania się objawów grypy (typowo występują one przez 7-14 dni),
- wystąpienie kaszlu z towarzyszącym mu odkrztuszaniem wydzieliny,
- obrzęk w obrębie twarzy,
- uporczywe bóle głowy,
- ciągłe poczucie zmęczenia,
- przyspieszenie czynności serca,
- duszność,
- zmniejszona tolerancja wysiłku.
Powikłania po grypie w ciąży: zapalenie płuc
Jak już wyżej wspomniano, powikłania po grypie przyjmować mogą wiele różnych postaci – najczęstszą jest zapalenie płuc. Dochodzić do niego może w dwóch mechanizmach, mianowicie zdarza się, że proces zapalny rozwija się wskutek zakażenia dróg oddechowych przez wirusa grypy, a czasami dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, będącego następstwem grypy, skutkującego rozwojem stanu zapalnego w płucach. Wśród objawów, które mogą sugerować wystąpienie zapalenia płuc po grypie, wymienić można:
- bóle w klatce piersiowej,
- wysoką gorączkę,
- męczący kaszel (zwłaszcza kaszel mokry, z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny),
- znacznie zmniejszoną tolerancję wysiłku,
- duszność,
- dreszcze.
Powikłania po grypie w ciąży: zapalenie oskrzeli
Możliwym powikłaniem po grypie jest zapalenie oskrzeli. Zasadniczo pojawiają się w jego przebiegu podobne dolegliwości jak przy zapaleniu płuc – objawia się ono bowiem mokrym kaszlem, gorączką, uczuciem ucisku w klatce piersiowej czy znacznym zmęczeniem. W przebiegu jednak zapalenia oskrzeli dolegliwości mają zdecydowanie mniejsze nasilenie niż w przypadku zapalenia płuc.
Powikłania po grypie w ciąży: zapalenie zatok
Kolejnym problemem, do którego może dochodzić u osób, które zachorują na grypę, jest zapalenie zatok. O nim świadczyć mogą takie objawy, jak:
- uczucie zatkania drożności nosa,
- ból w obrębie szczęki czy policzków oraz ból głowy przy jej pochylaniu,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- zaburzenia węchu,
- uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.
Powikłania po grypie w ciąży: zapalenie ucha
Powikłaniem grypy bywa też zapalenie ucha środkowego. O tym, że doszło do takiego problemu, przekonywać mogą:
- pogorszenie słuchu,
- wydostawanie się różnego rodzaju wydzieliny z ucha,
- gorączka,
- dreszcze.
Najgroźniejsze powikłania po grypie w ciąży
Tak jak chociażby zapalenie płuc z całą pewnością można uznać za ciężkie powikłanie po grypie, tak zdecydowanie należy tutaj podkreślić to, że omawiana infekcja wirusowa może skutkować jeszcze groźniejszymi następstwami.
Zdarza się bowiem, że powikłaniem grypy w ciąży jest zapalenie mięśni, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mięśnia sercowego. Problemy te mogą doprowadzić nawet i do śmierci, dlatego też aż tak ważne jest właściwe leczenie grypy, a najważniejsze zaś próby zapobiegania jej wystąpieniu.
Warto tutaj nadmienić, że wskutek grypy może dochodzić do zaostrzenia przebiegu również i wcześniej występujących u pacjentki schorzeń przewlekłych, takich jak np. wspominane wyżej przewlekła obturacyjna choroba płuc czy cukrzyca.
Leczenie powikłań grypy w ciąży
W leczeniu powikłań grypy w ciąży wykorzystywane są różne metody – postępowanie uzależnione jest od tego, które dokładnie z nich rozwinie się u chorego. Pacjentkom wdrażane jest leczenie bezpieczne dla nienarodzonego dziecka.
Zawsze zalecany jest odpoczynek – uczęszczanie do szkoły czy pracy zarówno w trakcie chorowania na grypę, jak i w przypadku wystąpienia jej powikłań zdecydowanie nie jest wskazane.
Ważne jest to, aby w razie pojawienia się niepokojących dolegliwości – nawet po tym, gdy wcześniej medyk rozpoznał u pacjenta grypę – udawać się na wizytę do lekarza.
Dzięki temu możliwe będzie chociażby szybkie włączenie antybiotyku, który jest dozwolony w okresie ciąży. Przy powikłaniu grypy w ciąży w postaci zapalenia płuc, dodatkowo wczesne rozpoczęcie leczenia komplikacji infekcji wirusem grypy znacząco zmniejsza ryzyko tego, że u chorego rozwiną się najgroźniejsze z możliwych jej powikłań.
Zapobieganie powikłaniom grypy w ciąży
Zasadniczo profilaktyka powikłań po grypie skupia się wokół zapobiegania zachorowaniom na tę infekcję. W tym celu należy w okresie jesienno-zimowym – szczególnie wtedy, gdy w mediach krążą informacje o zachorowaniach na grypę – unikać przebywania bez wyraźnej potrzeby w dużych skupiskach ludzi (np. w galeriach handlowych).
Warto wtedy bardziej dbać o higienę – mycie rąk ważne jest zawsze, w sezonie zwiększonej zachorowalności na grypę staje się ono natomiast konieczne i należy zwracać dzieciom uwagę na to, aby udawały się one do łazienki każdorazowo po powrocie do domu.
Chcąc uniknąć zachorowania na grypę, a przez to również i uniknąć powikłań po tej chorobie, warto zdecydować się na szczepienie przeciwko grypie. Szczególnie polecane jest ono osobom, które mają zwiększone ryzyko wystąpienia komplikacji po zachorowaniu na tę infekcję wirusową – mowa tutaj chociażby o najmłodszych pacjentach.
Szczepienie co prawda nie redukuje do zera ryzyka tego, że grypa u nas wystąpi, dzięki niemu jednak maleją szanse na to, że choroba w ogóle się u nas pojawi, a do tego dzięki szczepionkom zmniejszone staje się ryzyko wystąpienia powikłań po grypie.
Czytaj: Szczepienia w ciąży - kiedy warto je robić?
Miód w ciąży - leczy przeziębienie i łagodzi dolegliwości ciążowe
Katar w ciąży - ile trwa i jak się go pozbyć?