Spis treści
- Ciąża po 35 roku życia jest świadomym wyborem
- Jakie badania wykonać w ciąży po 35 roku życia?
- Zobacz wideo: Późna ciąża - przygotowanie, badania, ryzyko
- Czy późna ciążą odmładza?
- Jakie zagrożenia niesie ze sobą późna ciążą?
- W ciąży po 35 roku życia kobieta jest szczęśliwa i spokojna
- Zobacz wideo: Dlaczego Polki rodzą po 40. roku życia?
Późna ciąża staje się powoli normą. Zdaniem lekarzy kobieta jest dużo bardziej zdyscyplinowa w czasie ciąży po 35 roku życia. Ewelina przez wiele lat zdobywała kolejne szczeble wykształcenia i zawodowej kariery. Nie myślała o dzieciach, pociągały ją coraz lepsze zarobki, praca, kupno i urządzanie własnego mieszkania, kontakty towarzyskie. Ale czuła, że jej życie jest jakieś puste, szare i monotonne, a imprezy i kariera przestawały cieszyć. W końcu zrozumiała, że bardzo pragnie zostać mamą i stworzyć ciepły dom dla swoich dzieci i ich taty. Kilka kolejnych lat zabrało jej znalezienie odpowiedniego partnera, z którym mogłaby się związać i założyć rodzinę. Gdy wreszcie mogła już zrealizować swoje marzenie, dosięgły ją obawy i wątpliwości: czy nie jest za późno na ciążę, przecież mam już 38 lat? Czy urodzę zdrowe dziecko? Czy dam sobie radę z donoszeniem ciąży? Czy poród nie będzie zbyt trudny? Magda szybko zorientowała się, że niczego w życiu tak bardzo nie pragnie, jak być mamą. Niestety, długo jej przyszło czekać na upragnione potomstwo. Magda najpierw nie mogła zajść w ciążę; potem kilka razy poroniła. Zanim udało jej się urodzić zdrowe dziecko, skończyła 35 lat. Teraz jest szczęśliwą mamą, ale nie może pozbyć się nieustannej, przesadnej troski o syna. Jest przewrażliwiona na punkcie jego bezpieczeństwa, boi się, że coś złego mogłoby mu się przytrafić. Jeśli podobnie jak Ewelina i Magda, jesteś sporo po trzydziestce i chciałabyś urodzić dziecko, ale obawiasz się, że to zbyt ryzykowne, poznaj plusy i minusy późnego macierzyństwa. Rozważ korzyści, ale przygotuj się też odpowiednio na możliwe ryzyko. Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę i jakim badaniom warto się poddać.
Kalendarz ciąży: dowiedz się jak rozwija się twoje dziecko
Ciąża po 35 roku życia jest świadomym wyborem
Jeśli dobrze się czujesz, prowadzisz zdrowy tryb życia, uprawiasz sport, nie palisz, możesz tak naprawdę lepiej poradzić sobie z ciążą i porodem niż młodsza kobieta, która żyje zupełnie inaczej. Badania wykazały, że mamy decydujące się na dziecko po 35 roku życia są bardziej świadome i ściślej stosują się do zaleceń lekarza, dbają o siebie, regularnie się badają i przestrzegają właściwej diety. Położne potwierdzają, że lepiej też współpracują z lekarzem i położnymi w czasie akcji porodowej, potrafią wypoczywać i relaksować się pomiędzy skurczami. Ich psychika lepiej radzi sobie z trudami porodu i połogu. Dojrzałe mamy już się wyszalały i wiedzą, czego tak naprawdę chcą. Macierzyństwo i ciążą po 40-tce to przeważnie ich świadoma i odpowiedzialna decyzja, dlatego są bardziej cierpliwe, łatwiej znoszą wyrzeczenia związane z pojawieniem się na świecie malucha. Są bardziej niezależne, posmakowały już radości życia – teraz dziecko nadaje mu nowy sens, a one chętnie korzystają z tego doświadczenia, zarówno z jego blasków, jak i ciemniejszych stron. Potrafią lepiej czerpać ze wsparcia bliskich, nie wstydzą się prosić o pomoc, dlatego perspektywa kilku miesięcy czy lat z maluszkiem nie przeraża ich tak bardzo. Owszem, zdarza się, że kobiety, które długo oczekiwały potomstwa lub późno zdecydowały się, aby je mieć, mogą, podobnie jak Magda, otaczać je zbytnią troską. Takie nadmierne skoncentrowanie na dziecku staje się dla niego obciążeniem. Warto wówczas pamiętać, że dziecko nie potrzebuje mamy poświęcającej się i rezygnującej z siebie, ale zadowolonej i szczęśliwej.
Przeczytaj także: Nadopiekuńczy rodzice to niezaradne dzieci
Jakie badania wykonać w ciąży po 35 roku życia?
Mamie powyżej 35. roku życia zaleca się wykonanie nieinwazyjnych badań genetycznych (USG i test PAPP-A między 11. a 13. tygodniem ciąży). Może też bezpłatnie wykonać amniopunkcję, czyli analizę płynu owodniowego. To badanie inwazyjne, ale ryzyko poronienia jest minimalne (poniżej 1 proc).
Zobacz wideo: Późna ciąża - przygotowanie, badania, ryzyko
Czy późna ciążą odmładza?
Dzięki ciąży i związanym z nią zmianom w gospodarce hormonalnej, dojrzałe kobiety czują się młodsze fizycznie i psychicznie. Ciąża mobilizuje organizm, co wpływa i na wygląd, i na psychikę kobiety. Zmarszczki się wygładzają, oczy błyszczą szczęściem i spełnieniem, a nowy członek rodziny nadaje nową jakość związkowi z partnerem.
Czytaj: Fakty i mity o ciąży po 35. roku życia
Jakie zagrożenia niesie ze sobą późna ciążą?
U starszych mam częściej jednak mogą występować choroby układu krążenia, nadciśnienie czy otyłość. Szybciej się męczą, wstając po kilka razy w nocy do dziecka czy biegając za nim po placu zabaw. Mogą też fizycznie szybciej się męczyć podczas porodu i połogu. W ciąży po 35. roku życia wzrasta także ryzyko wystąpienia u dziecka pewnych wad wrodzonych, np. zespołu Downa. Warto jednak pamiętać, że kondycja matki nie zależy od jej wieku metrykalnego, ale od tego, jak sprawny i zdrowy jest organizm. Mimo wieku, może być on w lepszej formie niż u niejednej 25-latki, dlatego bardzo ważne jest dobre nastawienie i zdrowy tryb życia. Wiele wad wrodzonych współczesna medycyna jest w stanie wykryć na wczesnym etapie, jeszcze w łonie matki, dzięki badaniom USG i innym badaniom prenatalnym. Test PAPP-A np. jest w pełni bezpieczny, a pozwala wykryć wiele chorób, także uleczalnych – takich jak wady kręgosłupa, serca czy nerek. Można je skutecznie leczyć jeszcze w życiu płodowym, dlatego warto korzystać z tych badań.
Dowiedz się jakie badania hormonalne powinna wykonać kobieta przed zajściem w ciążę
W ciąży po 35 roku życia kobieta jest szczęśliwa i spokojna
Jeśli życie tak ci się ułożyło, że dopiero po 35. roku życia zostaniesz mamą, nie martw się na zapas. Oczywiście, twoje obawy i lęki są naturalne, masz prawo się bać, ale nie panikuj. Wybierz dobrego lekarza, w razie potrzeby skonsultuj się z psychologiem i uwierz, że wszystko dobrze się ułoży.
Zobacz jak pozbyć się lęków i obaw w ciąży