Problemy z łożyskiem: łożysko przedwcześnie oddzielające się, łożysko przodujące

2013-12-10 16:01

Łożysko to najważniejszy organ, wykształcający się podczas ciąży w macicy kobiety. Jest ono odpowiedzialne za dostarczanie dziecku w brzuchu tlenu, pokarmu i substancji odżywczych, dlatego wszelkie problemy z łożyskiem mogą zagrażać bezpieczeństwu ciąży.

problemy z lozyskiem lozysko przedwczesnie oddzielajace sie lozysko przodujace

i

Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Łożysko przodujące
  2. Łożysko przedwcześnie oddzielające się

Za pośrednictwem łożyska dziecko w brzuchu mamy otrzymuje wszelkie potrzebne skłądniki odżywcze i tlen. Zdarza sie jednak, że ciąża jest zagrożona właśnie z powodu problemów z łożyskiem.

Łożysko przodujące

Łożysko przodujące to sytuacja, gdy łożysko zasłania – częściowo lub całkowicie – ujście kanału szyjki macicy, uniemożliwiając dziecku wydostanie się na świat. O łożysku przodującym można mówić najwcześniej po 20. tygodniu ciąży. Objawy to bezbolesne krwawienie jasną krwią w II połowie ciąży. Zalecenia lekarskie zależą od sytuacji, mogą obejmować tylko oszczędzający tryb życia (zero wysiłku i współżycia, leżenie w łóżku) albo leżenie w szpitalu z bezwzględnym zakazem ruchu. Jeśli po 37. tygodniu ciąży łożysko nadal zakrywa ujście szyjki, poród odbywa się przez cesarskie cięcie.

Łożysko przedwcześnie oddzielające się

To sytuacja, kiedy łożysko oddziela się od macicy już w ostatnich miesiącach ciąży zamiast dopiero po urodzeniu dziecka.Objawem jest zwykle krwawienie z dróg rodnych ciemną krwią, któremu towarzyszy ból i napięcie brzucha (silny skurcz macicy – brzuch robi się „twardy jak deska”). Jeśli oddzieli się niewielka część łożyska, krwawienie może być skąpe, gdy natomiast odkleja się więcej niż połowa – będzie obfite. Najgroźniejszy jest tzw. krwotok utajony, gdy krew z odklejającego się łożyska nie wydostaje się na zewnątrz. Mogą pojawić się też objawy wstrząsu: skóra robi się zimna, blada, wilgotna, pojawiają się pobudzenie, uczucie

miesięcznik "M jak mama"