Problemy żołądkowe w ciąży: skuteczne sposoby na mdłości, zgagę, wzdęcia i zaparcia

2022-11-07 17:17

Problemów z żołądkiem i trawieniem w ciąży jest niemało: przyszłym mamom dokuczają mdłości, wzdęcia, zaparcia, zgaga. Dzięki odpowiednio skomponowanej diecie oraz codziennej porcji ruchu można im jednak zaradzić! Sprawdź, jak pokonać problemy żołądkowe w ciąży.

mdlosci w ciazyskad one sie biora

i

Autor: _photos.com|photos.com

Problemy żołądkowe w ciąży to codzienność przyszłych mam. Ciąża to okres, który sprzyja kłopotom trawiennym. Większość z nich ma dwie przyczyny: wpływ hormonów, zwłaszcza progesteronu, i ucisk powiększającej się macicy na otaczające ją narządy.

Duży poziom progesteronu rozluźnia mięśnie i więzadła przewodu pokarmowego. Rozluźnione, zwiotczałe mięśnie gorzej pracują, dlatego np. zwieracz przełyku się nie domyka, powodując cofanie się treści żołądkowej (zgaga w ciąży), a rozleniwione jelita wykonują spowolnione ruchy robaczkowe, co powoduje wolniejsze przechodzenie pokarmu i w efekcie – zaparcia i wzdęcia w ciąży.

Przy kłopotach z trawieniem w ciąży zasadnicze znaczenie ma ciążowa dieta. Pamiętaj więc o tym, by jeść mniej, ale częściej i regularnie – 5 posiłków dziennie, co 3 godziny. Muszą być zróżnicowane i lekkostrawne, bez potraw tłustych, smażonych, wzdymających. Jedz powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs i nie połykając powietrza.

Nie zapominaj o napojach: wypijaj codziennie 2–3 litry płynów. A jeśli mimo to męczą cię problemy żołądkowe w ciąży, spróbuj pokonać je domowymi sposobami. W aptekach znajdziesz też wiele preparatów bezpiecznych dla kobiet w ciąży.

Czytaj: Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie

Zgaga, mdłości pod koniec ciąży: jakie dolegliwości ciążowe czekają cię w końcówce ciąży

Spis treści

  1. Problemy żołądkowe w ciąży - sposoby na mdłości
  2. Sposoby na zgagę w ciąży
  3. Problemy żołądkowe w ciąży - sposoby na zaparcia
  4. Sposoby na wzdęcia w ciąży

Problemy żołądkowe w ciąży - sposoby na mdłości

Gdy męczą cię nudności i wymioty, nie dopuszczaj do tego, aby twój żołądek był pusty – spadek cukru we krwi może być bowiem ich przyczyną. Zawsze miej pod ręką coś do przegryzienia, najlepiej produkty zawierające dużo białka i węglowodanów złożonych (batonik z musli, jabłko). Rano pierwszy posiłek zjadaj, zanim jeszcze wstaniesz z łóżka.

Niech to będzie coś lekkiego: 2–3 sucharki lub kromki chrupkiego pieczywa, banan, garść płatków kukurydzianych. Przekąskę popij ciepłą herbatą i poleż jeszcze przez 10–15 minut. W ciągu dnia zjadaj 5 niewielkich posiłków, nie objadaj się na noc. Jedz produkty bogate w witaminę B6: ryby, chude mięso, banany, zielony groszek, marchew, kiełki pszenicy, ziarna soi.

Na problemy żołądkowe w ciąży pomaga też nawodnienie. Wypijaj ok. 2 litrów płynów dziennie, ale w niewielkich porcjach i małymi łykami. Skutecznym środkiem na nudności jest imbir – można go stosować na wiele sposobów, np. plasterek imbiru zaparz filiżanką wrzątku albo wrzuć do herbaty i wypij.

Możesz też świeżo utarty korzeń imbiru wymieszać z miodem i sokiem z cytryny. Niektórym kobietom pomagają gorące herbatki z mięty, melisy czy kwiatu rumianku. W najcięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leku Torecan (w czopkach lub tabletkach), który jest dostępny na receptę.

Wypróbuj to: w aptece można kupić opaski uciskowe na nadgarstki, które łagodzą nudności. Ich noszenie to forma akupresury – efekt uzyskuje się przez uciskanie odpowiednich punktów na ciele.

Przeczytaj także: Czy mdłości w ciąży można leczyć?

8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Ból w klatce piersiowej w ciąży - przyczyny. Kiedy do lekarza?

Sposoby na zgagę w ciąży

Aby uniknąć problemów żołądkowych w ciąży, przestrzegaj zaleceń dotyczących diety: jedz kilka niewielkich posiłków, by nie dopuszczać do przepełnienia żołądka. Zrezygnuj z dan tłustych, kwaśnych, mocno przyprawionych, a także słodkich, zwłaszcza czekolady. Nie pij soków z kartonów, tylko te świeżo wyciskane.

Po posiłku odpoczywaj w pozycji siedzącej, by pokarm łatwiej przesuwał się we właściwym kierunku. Kolacje zjadaj 2–3 godziny przed snem. Śpij z wysoko ułożoną głowa i tułowiem, w pozycji prawie półsiedzącej. Wypróbuj domowe sposoby na zgagę – skuteczne jest np. przeżuwanie migdałów albo kawałka imbiru, można też pić napar z korzenia imbiru.

Niektórym kobietom doraźnie pomaga wypicie szklanki świeżego ciepłego mleka, maślanki lub kefiru. Możesz tez kupić w aptece gotowe środki, dopuszczalne w ciąży, np. specjalna sól (w postaci tabletek musujących, sporządzony z nich roztwór wypijaj po bardziej obfitych posiłkach) czy leki neutralizujące nadmierną kwasowość soku żołądkowego.

Uwaga: lek zażywaj w odpowiednim czasie w stosunku do posiłków i nie bierz go razem z witaminami, bo wtedy witaminy gorzej się wchłaniają.

Wypróbuj to: 1–2 łyżeczki nasion siemienia lnianego zalej pół szklanki wrzątku, poczekaj, aż przestygnie, a następnie wypij, najlepiej na noc, dodając trochę ciepłego mleka lub wody. Siemię powinno mieć konsystencję gęstego kisielu – wtedy stworzy na ściance przełyku szczelną warstwę ochronną.

Czytaj: Zgaga w ciąży: jak poradzić sobie z pieczeniem w przełyku?

Problemy żołądkowe w ciąży - sposoby na zaparcia

Najlepszym sposobem zaradzenia zaparciom jest dieta zawierająca dużo błonnika i płynów. Codziennie dostarczaj organizmowi 30 g błonnika, którego źródłem są kasze, pełnoziarniste pieczywo, niełuskany ryz, płatki owsiane, otręby, warzywa (zwłaszcza marchew, kalafior, brokuły) i owoce (surowe i suszone).

Z diety wyeliminuj białe pieczywo, potrawy z białej maki, czekoladę, kakao, cukier i produkty wysokoprzetworzone. Suszone owoce możesz zjadać bezpośrednio albo namoczyć wieczorem w szklance wody i zjeść rano następnego dnia (wypijając też wodę). Jedz produkty zawierające probiotyki (biojogurty, mleko acidofilne), które poprawiają tempo pracy jelit.

Codziennie na czczo (na 30 minut przed śniadaniem) wypijaj szklankę wody o temperaturze pokojowej. Stosuj siemię lniane (przepis znajdziesz przy zgadze). Bądź aktywna fizycznie – ruch wspomaga perystaltykę jelit. Najlepiej byłoby regularnie się gimnastykować, a jeśli nie ćwiczysz ani nie pływasz, to przynajmniej codziennie wychodź na długie spacery.

Wypróbuj to: codziennie przed śniadaniem zjadaj 1–2 owoce kiwi, apotem powtórz tę przekąskę jeszcze raz w ciągu dnia. W przypadku wielu przyszłych mam ta prosta i przyjemna metoda okazała się bardzo skuteczna.

Czytaj: Zobacz kilka sprawdzonych przepisów na dania z imbirem

Sposoby na ból głowy w ciąży - co robić gdy w ciąży boli głowa

Sposoby na wzdęcia w ciąży

Przy spowolnionej perystaltyce pokarm zalegający w jelitach ulega fermentacji, w wyniku której wytwarzane są rozdymające gazy, czyli wdęcia. Gromadzeniu się gazów sprzyja połykanie nadmiaru powietrza podczas szybkiego jedzenia lub picia. Dlatego nie rozmawiaj w czasie posiłku, nie pij napojów prosto z butelki, staraj się jeść spokojnie, bez pospiechu, opanowana.

Wykreśl z jadłospisu produkty wzdymające, takie jak fasola, groch, kapusta, kalafior, słodycze, napoje gazowane. Jedz natomiast te zawierające bakterie kwasu mlekowego: jogurty, kefiry, górki kwaszone, oraz produkty bogate w błonnik. Z gotowych leków bezpieczny i skuteczny są leki na bazie simetykonu.

Wypróbuj to: posiłki popijaj ziołową herbatką, w której połączono kwiat rumianku i owoc kopru włoskiego. Wzdęciom zapobiega napar z lawendy lekarskiej (łyżkę kwiatów lawendy lekarskiej zalej szklanka wrzącej wody, przykryj, a po 10 minutach wymieszaj, przecedź i wypij).

miesięcznik "M jak mama"