RAK KOSMÓWKI a CIĄŻA. Dlaczego ciąża może wywołać nowotwór?

2014-10-22 11:38

Rak kosmówki to nowotwór, który wywołuje ciąża. W dodatku bardzo podstępny i złośliwy. Co prawda rak kosmówki występuje rzadko, ale warto wiedzieć, czym się charakteryzuje i jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność. Jak przebiega leczenie raka kosmówki?

Choroba, nowotwór, rak

i

Autor: thinkstockphotos.com Rak kosmówki to nowotwór złośliwy, ale dający duże szanse na wyleczenie.

Spis treści

  1. Rak kosmówki: przyczyny choroby
  2. Rak kosmówki: objawy i rokowania
  3. Rak kosmówki: jaką profilaktykę stosować?

Rak kosmówki (kosmówczak) to bardzo groźny nowotwór, tworzący przerzuty najczęściej do płuc, nerek i wątroby. Pojawia się zwykle u kobiet między 20. a 40. rokiem życia jako następstwo zaśniadu groniastego, poronienia, aborcji, ciąży pozamacicznej a nawet po prawidłowo przebiegającej ciąży.

Jak wygląda ciąża po leczeniu onkologicznym?

Rak kosmówki: przyczyny choroby

Raka kosmówki wywołuje hormon hCG, który pojawia się w organizmie tylko wtedy gdy kobieta jest w ciąży. Medycyna rejestrowała przypadki, w których świeżo upieczone mamy, cierpiąc na złe samopoczucie, bóle brzucha i mdłości, wykonywały test ciążowy i otrzymywały pozytywny wynik. Test wykrywał obecność hormonu hCG, ale ten niestety nie oznaczał ciąży, tylko raka kosmówki.

Kosmówczak pojawia się, gdy w układzie rozrodczym występują jakieś anomalie. Mogą one objawiać się ciążami zaśniadowymi, poronieniami czy nieprawidłowym rozwojem łożyska.

Co wywołuje białaczkę u niemowląt?

Rak kosmówki: objawy i rokowania

Rak kosmówki objawia się krwawieniami międzymiesiączkowymi, bólami brzucha, nudnościami, powiększeniem macicy, kaszlem połączonym z krwiopluciem i wysokim poziomem hCG. Bardzo szybko powoduje przerzuty do innych narządów, m.in. do wątroby, mózgu, nerek czy płuc.

Mimo wysokiej złośliwości, w przypadku raka kosmówki rokowania zwykle są dobre. Nowotwór ten bardzo dobrze reaguje na chemioterapię i przeważnie ona wystarcza do wyleczenia choroby. W niektórych przypadkach stosuje się również interwencje chirurgiczne.

Po chemioterapii rzadko kiedy rak kosmówki powraca. Nie oznacza on również, że kobieta w przyszłości nie będzie mogła mieć dzieci.

Rak kosmówki: jaką profilaktykę stosować?

Przede wszystkim obserwować organizm i regularnie wykonywać badania USG. Ważną rolę odgrywa również prawidłowa dieta, bogata w witaminę A i białko. Lekarze obserwują, że w Europie choroba ta występuje rzadziej niż w Azji - właśnie ze względu na inną dietę.