Mięśniaki macicy to łagodne guzy, które namnażają się w wyniku nieprawidłowego wzrostu komórek. Do ich powstawania przyczyniają się zaburzenia hormonalne oraz skłonności genetyczne.
Mięśniaki macicy dzieli się w zależności od ich położenia na 3 rodzaje: pośluzówkowe, śródścienne oraz podsurowicówkowe.
Mięśniaki macicy ma co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga po 50., która nie wkroczyła jeszcze w okres menopauzy. W pierwszej fazie wzrostu mięśniaki macicy nie muszą powodować żadnych dolegliwości, dlatego bez dokładnych badań często nie da się ich rozpoznać.
Spis treści
Mięśniaki macicy: objawy
Objawy zależne są od rodzaju guza oraz jego usytuowania (sprawdź, jakie rodzaje mięśniaków macicy wyróżniają lekarze i jakie powodują dolegliwości zdrowotne).
W zależności od lokalizacji mięśniaki macicy mogą powodować: obfite i bolesne miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe, nieregularne miesiączki, plamienia oraz bóle w dolnej części brzucha. Guzy mogą również naciskać narządy sąsiednie i przyczyniać się do problemów z oddawaniem moczu czy zaparć.
Leczenie mięśniaków macicy
Mięśniaki macicy, choć są guzami łagodnymi, trzeba leczyć. Nieleczone ulegają martwicy i zmiękczeniu, co powoduje bardzo duże dolegliwości bólowe. Najczęściej w takiej sytuacji trafia się do szpitala z tzw. ostrym brzuchem.
Leczenie mięśniaków macicy zależy od ich rodzaju oraz wielkości. Może ono wyglądać dwojako: poprzez terapię farmakologiczną oraz zabiegi chirurgiczne. Jeśli kobieta jeszcze nie rodziła dziecka, powinno się najpierw skorzystać ze środków farmakologicznych albo wykonać zabieg oszczędzający macicę.
W innych przypadkach wykonuje się zabiegi chirurgiczne - zwłaszcza wtedy gdy guzy szybko rosną, jest ich dużo lub gdy powodują poronienia bądź niepłodność.
Operacja nie daje całkowitej pewności wyleczenia choroby. Mięśniaki macicy często wracają i rosną ze zdwojonym tempem w okresie burz hormonalnych - ciąży lub zaburzeń.
Zobacz także:
Macica - jak jest zbudowana? Najczęstsze choroby macicy
Co oznacza powiększona macica?
Mięśniaki macicy zmniejszają szansę na ciążę?
Rodzaje mięśniaków macicy
- Mięśniaki macicy podśluzówkowe
Guzy podśluzówkowe rosną do jamy macicy i przypominają balonik. Mogą być one uszypułowane, a więc rosnąć na zewnętrznej lub wewnętrznej ścianie macicy. Są połączone z macicią wąską szypułą naczyniową.
W zależności od wielkości oraz umiejscowienia te mięśniaki macicy mogą być niebezpieczne w ciąży. Nierzadko przeszkadzają one dziecku w prawidłowym rozwoju, zabierając mu miejsce i prowadząc do tzw. hipotrofii płodu.
Mięśniaki macicy podśluzówkowe mogą być usuwane endoskopowo. W przypadku dużego guza może być konieczne usunięcie trzonu macicy.
- Mięśniaki macicy śródścienne
To guzy, które rosną w ścianie macicy, powodując jej powiększanie. Mięśniaki macicy śródścienne mogą wywoływać nieprawidłowe krwawienia, plamienia i uciskać na odbytnicę, powodując duże dolegliwości bólowe.
Jeśli guz nie jest duży, można go usunąć laparoskopowo. W innych przypadkach najczęściej usuwa się je operacyjnie.
- Mięśniaki macicy podsurowicówkowe
To guzy, które rosną na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej. Mięśniaki macicy podsurowicówkowe nie przeszkadzają one w rozwoju płodu i najczęściej nie stanowią żadnej przeszkody do zajścia w ciążę. Mięśniaki macicy należy jednak kontrolować u lekarza i sprawdzać, czy nie zaczynają gwałtownie rosnąć.