Sauna w ciąży. Czy w ciąży można korzystać z sauny?

2016-10-20 11:38

Sauna w ciąży to dosyć kontrowersyjny temat. Dla wielu osób korzystanie z sauny w ciąży powinno być zabronione. Czy korzystanie z sauny wymaga zgody lekarza? Sprawdź, kiedy sauna jest bezpieczna dla przyszłej mamy i dziecka, a kiedy może zagrażać ich zdrowiu!

Sauna w ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przegrzewanie organizmu w ciąży jest niebezpieczne
  2. Zgoda lekarza na pobyt w sanie jest konieczna?
  3. Czy stałe bywalczynie sauny muszą rezygnować z sauny w ciąży?
  4. Negatywny wpływ sauny na rozwój płodu
  5. O czym trzeba pamiętać korzystając z sauny w ciąży?
  6. Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży

Kilkunastominutowy pobyt w gorącej saunie wzmacnia odporność, przyspiesza metabolizm, a tym samym usuwanie toksyn z organizmu, i poprawia ukrwienie. A dodatkowo jest przyjemnym relaksem i odprężeniem. To wszystko zalety sauny, które może wykorzystać osoba zdrowa. A co z przyszłą mamą? Czy w ciąży można korzystać z sauny? Chociaż ciąża to nie choroba, to jednak wielu lekarzy odradza kąpiele parowe w tym okresie. Ale są i zwolennicy takich zabiegów.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Przegrzewanie organizmu w ciąży jest niebezpieczne

Przebywanie w gorącym pomieszczeniu może być niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka. Organizm ciężarnej ma wyższą temperaturę – nie 36,6, a 37°C. Dodatkowy wzrost może wywołać skurcze i niedotlenienie płodu. To dlatego, że organizm w odpowiedzi na ciepło rozszerza naczynia krwionośne w skórze, ale zwęża te znajdujące się wewnątrz ciała. Może to ograniczyć dopływ tlenu i substancji odżywczych m.in. do macicy i łożyska. Innego zdania są zwolennicy sauny, którzy podkreślają, że niebezpieczeństwo takie, owszem, istnieje, ale nie w saunie, bo tam rozgrzewa się głównie skóra (i to zaledwie o 0,5–1 stopień Celsjusza), nie zaś wnętrze organizmu. Jako dowód podają Finki, których narodową tradycją jest korzystanie z sauny, także w okresie ciąży. Prawda jest jednak taka, że mieszkanki tego skandynawskiego kraju są od małego przyzwyczajone do przebywania w saunach, dlatego ich organizmy są odporne na wspomniane niedotlenienie: produkują więcej krwinek czerwonych i mają większą sieć naczyń krwionośnych. 

Przeczytaj również: Czy warto wykonywać ćwiczenia w ciąży?

Dobrze wiedzieć

Zgoda lekarza na pobyt w sanie jest konieczna?

Zanim pójdziesz do sauny, zapytaj o pozwolenie lekarza prowadzącego ciążę.

Czy stałe bywalczynie sauny muszą rezygnować z sauny w ciąży?

I to jest odpowiedź na pytanie, czy ciężarnej wolno korzystać z sauny. Jeśli wcześniej korzystałaś regularnie z takich zabiegów, możesz robić to nadal, bo twój organizm poradzi sobie z konsekwencjami rozgrzania. Jeśli jednak jesteś nowicjuszką, sauna w ciąży jest nie wskazana. Pamiętaj też, że nawet stałe bywalczynie sauny muszą zrezygnować z niej w 1. trymestrze ciąży. To ważny okres, gdy tworzą się organy wewnętrzne i istnieje największe ryzyko powstania wad wrodzonych.

Negatywny wpływ sauny na rozwój płodu

Chociaż nie ma badań dotyczących wpływu sauny na wzrost płodu, to jednak lekarze uważają, że wysoka temperatura na początku życia płodowego może mieć na niego negatywny wpływ. Lepiej też unikać „parówek” przed samym porodem, ze względu na ryzyko niewydolności łożyska. Kolejny zakaz to hartowanie polegające na gwałtownej zmianie temperatury (po sesji w gorącej saunie wskakujemy pod zimny prysznic), które jest niebezpieczne dla ciężarnych.  Absolutnym przeciwwskazaniem jest oczywiście również ciąża zagrożona poronieniem.

Przeczytaj również: Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

O czym trzeba pamiętać korzystając z sauny w ciąży?

  • W saunie wybieraj niższe ławeczki, gdzie panuje niższa temperatura, i przebywaj w niej maksymalnie dwa razy po 5–10 minut.
  • Korzystaj z zabiegów najwyżej dwa razy w tygodniu.
  • Nie chodź do sauny mokrej, lecz do suchej (fińskiej). Im większa wilgotność w pomieszczeniu, tym organizm bardziej się rozgrzewa.
  • Po wyjściu uzupełnij płyny wodą z elektrolitami (np. suplementami stosowanymi w czasie biegunki).
  • Wybieraj czyste, zadbane sauny, bez zagrzybienia i brudu.  
  • Dobrze mieć osobę towarzyszącą, by w razie czego udzieliła ci pomocy.
  • Gdy zrobi ci się słabo, natychmiast wyjdź na zewnątrz.

Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży

Większość kobiet w ciąży zażywa suplementy diety dla ciężarnych. Czy można je stosować bez konsultacji z lekarzem? Zapytaliśmy eksperta o suplementy diety dla kobiet w ciąży!