Kłucie w brzuchu i podbrzuszu w ciąży. Kiedy kłujące bóle powinny niepokoić?

Kłucie brzucha w ciąży, ból i skurcze to jedne z tych dolegliwości, które mogą poważnie zaniepokoić przyszłą mamę. Kiedy kłucie brzucha w ciąży i kłucie podbrzusza nie powinno budzić obaw? Kiedy jednak kłujący ból brzucha powinien budzić największy niepokój i wymagać pilnej diagnozy lekarza? Wyjaśniamy.

Ból brzucha w ciąży

i

Autor: Getti Images Kłucie w brzuchu i podbrzuszu w ciąży. Kiedy kłujące bóle powinny niepokoić?

„Ty też tak miałaś, odczuwałaś kłucie i bóle podbrzusza w ciąży?” – takie pytania ciężarne zadają bardziej doświadczonym koleżankom. Bo ciąża to nie tylko czas radości, ale także wielu obaw. Szczególnie, gdy sprawa dotyczy pierwszej ciąży. Wówczas wiele kobiet nie do końca wie, które objawy są normalne, a które powinny niepokoić.

Na szczęście zwykle strach ma wielkie oczy i okazuje się, że większość dolegliwości ciążowych jest zupełnie naturalna. Takim problemem jest np. ból brzucha na początku ciąży, często określany przez nie jako kłucie. Co może być jego przyczyną?

Zdarza się jednak, że kłucie brzucha w ciąży i ból podbrzusza to objaw czegoś poważnego. Warto zatem, w razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultować wszelkie obawy z lekarzem.

Zobacz także: Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu?

Spis treści

  1. Kłucie w brzuchu w ciąży
  2. Kłucie w podbrzuszu w ciąży
  3. Kłujące bóle brzucha i skurcz brzucha w ciąży — najczęstsze przyczyny
  4. Kiedy kłucie brzucha w ciąży powinno niepokoić?
Bóle brzucha w ciąży

Kłucie w brzuchu w ciąży

Kłucie w brzuchu w ciąży to dość częsta dolegliwość. Wiele kobiet może czuć niepokój, ale jeżeli bólowi brzucha nie towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak krwawienie lub plamienie, ból można łagodzić naturalnymi sposobami.

Kłucie brzucha w ciąży może ustać po zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń oddechowych. Niekiedy pomaga również wprowadzenie zbilansowanej diety.

Warto również podkreślić, że kłucie brzucha w ciąży może być w ogóle niezwiązane ze stanem błogosławionym. Objaw ten towarzyszy schorzeniom, które wymagają pilnej konsultacji ze specjalistą.

Kłujący ból w górnej części brzucha w ciąży

Kłujący ból w górnej części brzucha może wcale nie mieć związku z ciążą. Ból zlokalizowany w górnym fragmencie nadbrzusza – nad pępkiem, może sygnalizować problemy z narządami, które są w tej części zlokalizowana.

Najczęściej są to dolegliwości układu pokarmowego, ale kłujący ból w górnej części brzucha może również być objawem problemów z trzustką, dwunastnicą i śledzioną. Zdarza się również, że za kłujący ból w górnej części brzucha odpowiadają mięśnie okolicy nadbrzusza.

Kłujący ból brzucha w ciąży po lewej stronie

Kłujący ból brzucha w ciąży po lewej stronie również najczęściej jest związany z problemami gastrycznymi. W czasie ciąży perystaltyka jelit ulega spowolnieniu. Przyczyna jest całkowicie normalna dla okresu ciąży, gdyż żołądek i jelita są uciskane przez płód. Bóle brzucha po lewej stronie mogą przez to być bardziej dokuczliwe wraz z rosnącym płodem.

Niekiedy kłujący ból brzucha w ciąży może być dość silny i koncentruje się właśnie w lewym boku.

Warto jednak podkreślić, że kłujący ból brzucha w ciąży w niektórych sytuacjach również wymaga konsultacji lekarskiej. Zwłaszcza, gdy dolegliwości są uporczywe i się nasilają.

Kłujący ból brzucha w ciąży po prawej stronie

Kłujący ból brzucha w ciąży po prawej stronie, to często objaw rozciągania macicy i więzadeł. Jest to całkowicie normalne zjawisko występujące w ciąży.

Zdarza się jednak, że ból brzucha w ciąży po prawej stronie to również objaw niezwiązany z rozwijającym się płodem i przygotowaniem naszego ciała. Ból brzucha po prawej stronie to jeden z objawów problemów z pęcherzykiem żółciowym, a nawet zapalenia wyrostka robaczkowego.

Kłującego bólu brzucha w ciąży po prawej stronie nie należy ignorować i liczyć, że minie. Ten objaw szczególnie należy skonsultować ze specjalistą.

Kłujący ból brzucha w ciąży zlokalizowany z prawej stronie w górnej części to również bardzo niebezpieczny objaw zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. Może sygnalizować bowiem stan przedrzucawkowy.

Szybka diagnoza pozwala na wdrążenie odpowiedniej metody leczenia i zapobiega poważnym komplikacją dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka.

Kłucie w podbrzuszu w ciąży

Kłucie w podbrzuszu w ciąży najczęściej jest związane z przyczynami ginekologicznymi. Dolegliwości w okolicach podbrzusza mogą również być spowodowane uciskiem narządów wewnętrznych w późniejszym okresie ciąży wraz z rosnącym dzieckiem.

Zdarza się jednak, że kłucie w podbrzuszu w ciąży i intensywny ból wymagają pilnej konsultacji ze specjalistą.

Ból brzucha w 1, 2 i 3 trymestrze może mieć różne przyczyny.

  • Kłucie w podbrzuszu w ciąży w 1 trymestrze — jest często związane z samą implantacją, czyli zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy. Jest to całkowici prawidłowy objaw w przebiegu ciąży. Ból może być także spowodowany szybkim wzrostem zarodka, powiększającą się i rozciągającą się macicą. Kłucie w podbrzuszu w ciągu 1 trymestru może jednak nie być związane z samą ciążą. Podobne objawy daje zakażenie układu moczowego, ciąża pozamaciczna i poronienie.  
  • Kłujący ból podbrzusza w ciąży 2 trymestr — może być efektem fizjologicznego przebiegu ciąży. Często to objaw coraz bardziej rozciągającej się macicy, a sam ból może promieniować do pachwin. Około 18-24 tygodnia ciąży zaczynają się pojawiać pierwsze ruchy dziecka, które również mogą objawić się pewnymi dolegliwościami w podbrzuszu. 2 trymestr to także moment, gdy mogą wystąpić skurcze Braxtona-Hicksa – skurcze przepowiadające. Mogą przypominać łagodne bóle miesiączkowe, ale są naturalną częścią ciąży.
  • Kłucie w podbrzuszu w ciąży w 3 trymestrze — to czas, gdy dolegliwości są efektem ucisku płodu na sąsiadujące narządy, a także rozciąganiem macicy. Ból brzucha w ostatnim trymestrze ciąży może jednak być sygnałem zbliżającego się porodu. Warto tu zwrócić uwagę na inne charakterystyczne objawy, które mogą być początkiem zbliżających się narodzin: obniżenie dna macicy, skurcze przepowiadające, wydalenie czopa śluzowego. Regularne skurcze macicy po 37. tygodniu ciąży i towarzyszący temu ból brzucha, może sygnalizować poród przedwczesny.

Kłujące bóle brzucha i skurcz brzucha w ciąży — najczęstsze przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn bólu brzucha i skurczów brzucha w ciąży wymienia się:

  • rozciąganie się macicy,
  • skurcze,
  • problemy z trawieniem.

Kłucie w brzuchu spowodowane rozciąganiem się macicy

Najczęstszą przyczyną kłucia w brzuchu w ciąży jest rozciąganie się macicy. Niektóre ciężarne, szczególnie w pierwszych miesiącach, porównują te doznania do bólu menstruacyjnego.

Ból brzucha w ciąży to najczęściej kłucie w okolicach podbrzusza lub pachwiny, z jednej lub obu stron, to z kolei reakcja rozciągających się więzadeł, które podtrzymują macicę. To tzw. więzadło obłe, które w trakcie ciąży rozciąga się i pogrubia, powodując kłucie lub tępy ból.

Najczęściej kłucie obserwowane jest przez przyszłe mamy w trakcie zmiany pozycji lub w czasie wysiłku, np. kaszlu. Na szczęście ustępuje po chwili odpoczynku lub po kilku głębokich oddechach.

Czytaj: Skracanie szyjki macicy w ciąży - co oznacza, jak postępować?

Kłucie będące efektem skurczów

Skurcze macicy przez wiele kobiet odczuwane są jako kłucie, czasami jako tępy, kłujący ból. Choć uczucie to nie jest przyjemne, to jednak jest naturalne. Macica od momentu zapłodnienia „pracuje”.

Jej ściany kurczą się już we wczesnej ciąży, ale wtedy kobieta najczęściej nawet tego nie odczuwa. A jeśli jednak je czuje, może odebrać, jako kłucie, często jako twardnienie brzucha.

Czy to coś złego? Takie bóle brzucha na początku ciąży to najczęściej zupełnie zdrowy objaw, który pomaga organowi o niewielkich dotąd rozmiarach powiększyć się w ciągu kilku miesięcy do rozmiarów sporej piłki.

W drugim trymestrze (podobnie w trzecim) podobne objawy mogą dawać skurcze Braxtona-Hicksa. To też nic strasznego ani groźnego. Właśnie wtedy brzuch staje się napięty, twardnieje. Najczęściej taki skurcz pojawia się nieregularnie, nie boli, po kilkudziesięciu sekundach mija i nie zagraża ani mamie, ani dziecku. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu.

Kłucie związane z problemami trawiennymi

W czasie ciąży pojawiać się mogą dolegliwości układu pokarmowego. Związane są one z wolniejszą pracą układu trawiennego (skutek działania hormonów, które w ciąży spowalniają perystaltykę jelit) oraz z powodu przemieszczenia się i ucisku niektórych narządów, jak żołądka.

To powoduje zaparcia w ciąży i wzdęcia, a także wywołane tym bóle czy kłucia. Takie objawy mogą dawać gromadzące się w jelitach gazy.

Jeśli ból brzucha ma podłoże gastryczne albo gdy nie jest szczególnie dokuczliwy i mija po odpoczynku, nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak poinformować o problemie bólu brzucha ginekologa w czasie zaplanowanej wizyty – czasem pomoże zmiana diety, lekarz może też zalecić delikatny lek rozkurczowy.

Czytaj: Problemy żołądkowe w ciąży: mdłości, zgaga, wzdęcia

Kiedy kłucie brzucha w ciąży powinno niepokoić?

Powody do niepokoju pojawiają się, jeśli skurczom brzucha towarzyszy ból brzucha, pleców, pachwin, krwawienie lub plamienie w ciąży albo gdy wyraźnie zwiększa się ich częstotliwość (jest ich więcej niż pięć na godzinę).

W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem, bo nadmierna czynność skurczowa może doprowadzić do skrócenia szyjki macicy, a nawet wywołać przedwczesny poród.

Nagły, ostry, przeszywający ból w podbrzuszu, któremu towarzyszy twardnienie brzucha, uczucie drętwienia, a także bolesny ucisk w dolnej części kręgosłupa może być objawem odklejania się łożyska. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem – to niebezpieczny objaw, który także wymaga konsultacji.

Dowiedz się więcej o diecie w ciąży: