Sól emska - zastosowanie. Czy sól emską można stosować w ciąży?

2017-10-23 13:30

Sól emska to naturalny środek, który przyniesie ulgę podczas kaszlu w ciąży. Jak stosować tabletki emskie i czy ciężarna może bez zastrzeżeń przyjmować ten preparat?

sól emska

i

Autor: Redakcja

Spis treści

  1. Sól emska – właściwości
  2. Sól emska a ciąża
  3. Sól emska w ciąży – jak stosować?
  4.  Inhalacje z soli emskiej sposobem na kaszel w ciąży

Sól emska – właściwości

Sól emska to naturalny środek leczniczy, który ma postać białego proszku złożonego z węglanu sodowego, magnezu, siarczanu i chlorków sodu. Sprzedawany jest w formie pastylek lub ampułek, z których przygotowuje się roztwór do inhalacji. Sól emska ma działanie wykrztuśne i alkalizujące, dlatego stosuje się ją głównie przy kaszlu mokrym i infekcjach górnych dróg oddechowych, które leczy się poprzez zmniejszenie lepkości wydzieliny w oskrzelach. Sól emska to zapomniany preparat, który znów wraca do łask za sprawą wzrostu popularności naturalnych metod leczenia. Pobudza wydzielanie śluzu i ułatwia odkrztuszanie. Może być stosowany przy astmie oskrzelowej.

Sól emska a ciąża

Sól emska jest środkiem naturalnym i bezpiecznym, jednak – jak w przypadku każdego preparatu leczniczego – istnieją przeciwskazania do jego stosowania. Ostrożność przy leczeniu solą emską powinny zachować osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, cukrzycę a także stosujące dietę niskosodową. Wysoka zawartość sodu stanowi argument, dla którego kobiety w ciąży powinny skonsultować kurację solą emską z lekarzem. Przyjmowanie preparatu mogłoby się wówczas przyczynić do pogłębienia obrzęku nóg w przebiegu ciąży.

Dobrze wiedzieć

Konsultacja z lekarzem jest niezbędna zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. To on zdecyduje, czy korzyść z podania leku jest większa niż ewentualne ryzyko dla matki lub dziecka.

Stosowanie soli emskiej rzadko wiąże się z działaniami niepożądanymi – mniej niż w 1 na 1000 przypadków występują podrażnienie błony śluzowej żołądka, zgaga i wzdęcia. Stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza jest całkowicie bezpieczna.

Dobrze wiedzieć

Sól emska w ciąży – jak stosować?

Dawkowanie soli emskiej w ciąży powinien ustalić lekarz. Zwykle rozpuszcza się jedną lub dwie tabletki emskie w szklance przegotowanej ciepłej (nie wrzącej) wody. Zamiast wody można też użyć mleka. Roztwór zażywamy małymi porcjami 3 razy w ciągu dnia, po jedzeniu. Soli emskiej nie powinno się zażywać przed snem, ponieważ pobudza organizm do kaszlu.

 Inhalacje z soli emskiej sposobem na kaszel w ciąży

Jeśli kobieta uskarżająca się na kaszel w ciąży obawia się zażywać sól emską lub istnieją przeciwwskazania (np. obrzęk nóg), może zdecydować się na lżejszą formę kuracji – płukanki oraz inhalacje. Przygotowanym roztworem z soli emskiej można kilka razy w ciągu dnia płukać gardło. Mniej inwazyjne będą również inhalacje z soli emskiej. W tym celu kupuje się ampułki do przyrządzenia odpowiedniego roztworu. Inhalacje w ciąży to doskonały sposób na złagodzenie objawów przeziębienia, a jeśli chcemy pozbyć się mokrego kaszlu, warto skorzystać z dobrodziejstw soli emskiej. 40 musujących tabletek emskich kosztuje niecałe 8 zł, natomiast ampułki do inhalacji ok. 40 zł za 20 sztuk. Preparaty dostępne są zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych.