Spis treści
- Ćwiczenia w ciąży: warto dbać o siebie już przed ciążą
- Sport w ciąży: każda aktywność fizyczna jest lepsza od bierności
- Sport w ciąży: joga dobra przez całą ciążę
- Sport w ciąży poprawia nastrój
Ćwiczenia w ciąży są bardzo ważne. Wiele kobiet w ciąży nie docenia, jak ważna jest w tym okresie – jak zresztą w każdym innym – regularna aktywność fizyczna. Jak wynika z badania „Polka w ciąży”, przeprowadzonego przez TNS OBOP w 2012 roku, wśród kobiet planujących ciążę 48 proc. deklarowało, że zamierza w ciąży uprawiać sport lub umiarkowaną aktywność fizyczną, jednak w grupie kobiet, które już były w ciąży, tylko 17 proc. przyznało, że to robi.
Wciąż popularny jest pogląd, że należy ograniczyć wszelkie formy sportu w ciąży. A to nieprawda. Umiarkowany, ale systematyczny wysiłek fizyczny jest dla ciebie bardzo korzystny i potrzebny, i to nie tylko w pierwszym trymestrze ciąży. Przeczytaj, co mówią o tym specjaliści – ludzie, którzy na co dzień pracują z kobietami w ciąży. Co warto i jak ćwiczyć w ciąży.
>> Jak wzmonić mięśnie przed porodem? >>
Ćwiczenia w ciąży: warto dbać o siebie już przed ciążą
dr n. med. Jacek Tulimowski, ginekolog położnik, www.jacektulimowski.ginweb.pl
To oczywiste, że kobietom w ciąży aktywność fizyczna bardzo służy. Ale chciałbym podkreślić, że to jest ważne już na etapie przygotowań do ciąży. Odpowiednia masa ciała (BMI w normie), racjonalna dieta plus wysiłek fizyczny to obecnie podstawa planowania macierzyństwa. A ćwiczenia w ciąży szczególnie polecane są – oczywiście po wykluczeniu przeciwwskazań i uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego – spacery, pływanie w ciąży (najlepiej w basenie z wodą ozonowaną), gimnastyka w wodzie, pilates, elementy jogi. Uprawiając sport w ciąży trzeba jednak zachować dużą ostrożność. Nie polecałbym na przykład jazdy na rowerze, ponieważ kobiety w ciąży mają czasami kłopoty z utrzymaniem równowagi. Tym bardziej niewskazana jest jazda na łyżwach czy rolkach. Ale rower stacjonarny? Tak, jak najbardziej.
Sport w ciąży: każda aktywność fizyczna jest lepsza od bierności
Anna Kalinowska -Garbala, położna, szpital św. Zofii w Warszawie
Aktywność fizyczna w ciąży wpływa korzystnie na kondycję fizyczną przyszłej matki, na pewno poprawia sprawność fizyczną i zmniejsza dolegliwości ciążowe, np. bóle pleców i obrzęki. Kobiety uprawiające sport w ciąży mają większą świadomość swojego ciała podczas porodu, lepszą wytrzymałość i kontrolę oddechu, co z kolei może przyczynić się do skrócenia poszczególnych faz porodu. Łatwiej i szybciej powracają też do dobrej formy po porodzie.
W ciąży, o ile nie ma przeciwwskazań, zaleca się aktywność umiarkowaną, dostosowaną do aktywności kobiety sprzed ciąży. Kobiety ciężarne powinny być ostrożne podczas ćwiczeń w ciąży, rezygnować ze sportów urazowych, bacznie obserwować reakcje swego ciała. Należy jednak podkreślić, że jakakolwiek aktywność fizyczna jest lepsza od bierności – wiem to z doświadczenia, bo prowadzę zajęcia z kobietami w ciąży i towarzyszę im przy porodach. Panie zainteresowane tematem aktywności fizycznej (i zasadami prawidłowego żywienia) podczas ciąży, połogu i laktacji mogą wziąć udział w bezpłatnym programie edukacyjnym (lista ośrodków realizujących program na stronie: www.zachowajrownowage.pl).
>> Sport w ciąży: co można, a czego nie? >>
Sport w ciąży: joga dobra przez całą ciążę
Justyna Wojciechowska , fizjoterapeutka, dyplomowana nauczycielka jogi, www.jogasztukazycia.pl
Joga jest doskonałą formą aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży. Idealnie byłoby zacząć praktykę jogi nieco wcześniej – joga przed ciążą wzmocni ciało i oczyści je z toksyn, ustabilizuje pracę narządów wewnętrznych oraz wyreguluje gospodarkę hormonalną. Skóra stanie się lepiej odżywiona, bardziej elastyczna i wytrzymalsza, a przez to mniej skłonna do rozstępów. Jogę w ciąży można praktykować od pierwszych tygodni ciąży aż do porodu, o ile przebiega ona prawidłowo i nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń. Jeżeli kobieta nigdy wcześniej nie praktykowała jogi, a chciałaby spróbować, będąc już w ciąży, zaleca się, aby zrobiła to po pierwszym trymestrze ciąży. Joga ma bardzo pozytywny wpływ na ciążę: wzmacnia stawy i mięśnie, zapobiega bólom pleców, uelastycznia biodra, miednicę i wnętrza ud, ułatwia oddychanie i zapewnia dobry dopływ tlenu do płodu, odciąża serce, poprawia krążenie krwi oraz trawienie, przez co zapobiega występowaniu obrzęków, żylaków, wzdęć i zgagi. Jogę wyróżnia też to, że pozwala zachować stabilność emocjonalną i wewnętrzny spokój, a także bardzo skutecznie redukuje lęk przed porodem.
Sport w ciąży poprawia nastrój
Adriana Klos, psycholog, psychoterapeuta, www.psychoterapia-klos.pl
Każdy rodzaj sportu, ruchu ma pozytywny wpływ na kondycję psychiczną człowieka. Tak się dzieje zawsze, a więc także podczas ciąży. Regularny, umiarkowany wysiłek w ciąży powoduje lepsze dotlenienie organizmu, a także wydzielanie się endorfin, czyli substancji poprawiających samopoczucie. Po takim wysiłku przyszła mama odczuwa przypływ energii, jest bardziej zadowolona z siebie, wzrasta jej samoocena, zwłaszcza że aktywność fizyczna zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze, a więc wpływa też bezpośrednio na zadowolenie ze swojego ciała. Uprawianie sportu w ciąży – w bezpiecznej, umiarkowanej formie – skutecznie zapobiega obniżeniu nastroju i zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji. Warto zapisać się na zajęcia grupowe, bo takie spotkania działają mobilizująco, a wspólne doświadczanie wysiłku buduje poczucie wspólnoty, z którego można czerpać jeszcze więcej satysfakcji.
miesięcznik "M jak mama"