Spis treści
Starzejące się łożysko to kwestia fizjologii, a nie patologii ciąży. Łożysko nazywa się przejściowym narządem płodowym. Jego zadaniem jest połączenie zarodka z macicą i dostarczanie rozwijającemu się płodowi niezbędnego mu do przeżycia tlenu oraz substancji odżywczych.
Co więcej, łożysko radzi sobie również z produktami przemiany materii, które są niepotrzebne - z łożyska trafiają one do krwi przyszłej mamy, a następnie są przez nią wydalane.
Łożysko formuje się około 12. tygodnia ciąży i wykształca do około 36. tygodnia. Jego stan wciąż się zmienia, dlatego można mówić o dojrzewaniu tego narządu i starzeniu się łożyska. Dlatego, gdy ginekolog użyje takiego sformułowania, może mieć na myśli po prostu zaawansowany - III stopień - jego dojrzałości.
Stopnie dojrzewania łożyska
Do określania stopnia dojrzałości łożyska służy skala Grannuma. Prezentuje się ona następująco:
- początek ciąży - stopień 0
- połowa ciąży - stopień I
- trzeci trymestr - stopień II
- 39. tydzień ciąży - stopień III
Gdy okaże się, że łożysko jest już dojrzałe w III stopniu, będzie to oznaczać, że poród może się odbyć w ciągu najbliższych dni. Może się jednak zdarzyć i tak, że przyszła mama na rozwiązanie będzie musiała jeszcze dłużej poczekać.
Stopień dojrzewania łożyska określa się na podstawie badania USG, które pozwala określić, jak duże są złogi wapnia i włóknika w łożysku. Jeśli wszystko przebiega dobrze, lekarz nie zleci kolejnych badań, jeśli jednak pojawią się podejrzenia, że starzejące się łożysko dojrzewa zbyt szybko, zleci kolejne badania.
Przeczytaj również: Jakie problemy z łożyskiem mogą wystąpić podczas ciąży?
Odklejające się łożysko w ciąży - objawy i przyczyny odklejenia łożyska
Starzejące się łożysko: kiedy łożysko dojrzewa za szybko
Często lekarze, używając terminu "starzejące się łożysko", chcą określić to, że jego pełna dojrzałość jest osiągnięta, ale mogą również twierdzić, że łożysko dojrzało za wcześnie. Dlatego podczas wizyty u ginekologa, jeśli pojawią się tego typu wątpliwości, zawsze należy zapytać go, co się kryje za taką diagnozą.
Jeśli będzie chodziło wyłącznie o osiągniętą dojrzałość narządu, lekarz nie zleci kolejnych badań, jeśli jednak będzie podejrzewał, że masz starzejące się łożysko, ponieważ USG wykaże zbyt duże jak na konkretny moment ciąży ilości złogów włóknika i wapnia, zleci kolejne badania.
Jeśli pojawią się wątpliwości, wykonane zostanie badanie przepływów w krążeniu matczyno-płodowym metodą Dopplera, które wykonuje się bezinwazyjnie podczas badania USG. Samo USG będzie wykonywane częściej - nawet co tydzień, może mu towarzyszyć KTG.
Starzejące się łożysko może wystąpić w każdym momencie ciąży, osiągając większą dojrzałość, niż wskazywałby na to wiek ciąży. Oprócz wykonywania badań lekarz może zalecić dużo odpoczynku, ale jednocześnie możliwie częste pozostawanie w ruchu, ograniczenie sytuacji powodujących stres oraz niepalenie papierosów i nieprzyjmowanie leków, jeśli nie jest to bardzo konieczne - ich składniki wnikają do łożyska.
Naczynia starzejącego się łożyska zrastają się, złogi wapnia i włóknika odkładają, co może prowadzić do pogorszenia jego funkcji.
Przeczytaj również: Ciąża zagrożona - jakie są przyczyny ciąży zagrożonej i jak wtedy postępować?