Dlaczego w ciąży puchną stopy? Czy można tego uniknąć?

2022-03-02 16:42

Stopy w ciąży mogą zaskoczyć cię nie tylko opuchlizną, ale też problemami, z którymi do tej pory nie miałaś do czynienia. Dlaczego w ciąży puchną kostki i jak radzić sobie z nagniotkami i odciskami stóp w czasie oczekiwania na dziecko?

Stopy w ciąży: dlaczego puchną stopy i jak radzić sobie z problemami ze stopami w ciąży?

i

Autor: Getty images Stopy w ciąży: dlaczego puchną stopy i jak radzić sobie z problemami ze stopami w ciąży?

Ciąża to dla nóg spore obciążenie i głównie dlatego przyszłym mamom puchną stopy i pojawiają się problemy ze stopami. I nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek i odkładającą się tu i ówdzie tkankę tłuszczową, które mogą zwiększyć ciężar ciała nawet o 20 i więcej kilogramów.

Stopy odczuwają również działanie hormonów – kości stawów lekko się rozluźniają (co może sprawić, że stopy powiększą się o pół numeru). To między innymi dlatego podczas ciąży na stopach częściej pojawiają się bolesne otarcia, modzele, nagniotki.

Podczas ciąży skóra może się nadmiernie pocić, a jednocześnie będzie przesuszona, pojawia się więc większa skłonność do grzybicy. Wreszcie – mało która kobieta ze sporym brzuszkiem jest w stanie dbać o stopy tak jak przed ciążą, co może skutkować np. problemami z wrastaniem paznokci. Dlaczego puchną stopy i jak radzić sobie z problemami ze stopami w ciąży?

Spis treści

  1. Problemy ze stopami w ciąży: większe płaskostopie
  2. Halluksy - problemy z deformacją stóp w ciąży
  3. Sucha skóra stóp w ciąży i pękające pięty
  4. Nadmierna potliwość stóp w ciąży
  5. Problemy z modzelami i odciskami stóp w ciąży
  6. Grzybica stóp w ciąży
  7. Wrastające paznokcie u stóp w ciąży
  8. Spuchnięte stopy w ciąży

Problemy ze stopami w ciąży: większe płaskostopie

Stopy w ciąży często się spłaszczają. – Dochodzi do tego na skutek obniżenia łuków poprzecznych albo podłużnych stopy, na co wpływ ma zarówno ciężar ciała, jak i hormony rozluźniające stawy – mówi Martyna Dżumaga, kosmetolog, główny szkoleniowiec marki Gehwol.

To, w którym miesiącu ciąży ten problem się pojawi i jak silnie spłaszczą się stopy, zależy od tego, w jakiej kondycji były przed ciążą. Jeśli byłaś aktywna fizycznie, prawdopodobnie masz silne mięśnie więzadła, dlatego stopy nie spłaszczą się za bardzo, a po ciąży wrócą szybko do dawnego stanu. Gdy jednak unikałaś sportów, może być tak, że stopy dość szybko zrobią się płaskie, a po porodzie nie od razu odzyskają kształt.

Co, jeśli płaskostopie miałaś już przed ciążą? – Deformacje mogą się wtedy nasilić, a dolegliwości z nimi związane (np. ból podczas chodzenia) stanie się tak dokuczliwy, że konieczna będzie wizyta u ortopedy – mówi Martyna Dżumaga.

Gdy stopy podczas ciąży się spłaszczą, buty warto zmienić na takie, które podtrzymują łuk stopy (poznasz to po tym, że środkowa część wkładki jest z jednej strony podwyższona). Można też kupić wkładki do butów, które prawidłowo wysklepiają łuk stopy.

Czytaj równieżDolegliwości ciążowe - ból głowy i podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży

Ból nóg w ciąży - sposoby na ból nóg

Halluksy - problemy z deformacją stóp w ciąży

To deformacja stopy polegająca na tym, że duży palec odchyla się w kierunku pozostałych palców, a pierwsza kość śródstopia wykrzywia się na zewnątrz. Powstają wtedy bolesne zgrubienia. Halluksy mogą się pojawić na skutek noszenia za ciasnego obuwia, również w ciąży, gdy stopy puchną albo lekko się powiększają i w noszonych do tej pory butach nie zawsze jest im wygodnie.

Przejściowym ratunkiem mogą być poduszki z żelu polimerowego – nakładki, które wsuwa się na palec, i które łagodzą ból spowodowany halluksem. Można też używać specjalnych ortez, które będą utrzymywały paluch w prawidłowej pozycji. Niezbędna będzie jednak wizyta u specjalisty, który zdecyduje o tym, w jaki sposób usunąć halluksy.

Sucha skóra stóp w ciąży i pękające pięty

W skórze stóp nie ma gruczołów łojowych, które by ją naturalnie natłuszczały. Dlatego łatwo się przesusza, staje się szorstka, łuszczy się. Mocno przesuszona skóra może zacząć pękać. By do tego nie dopuścić, stopy i pięty trzeba dwa razy dziennie natłuszczać kremem.

Można też nakładać odżywczą maseczkę – skórę posmaruj grubą warstwą preparatu, owiń folią (nie za mocno, by stopy nie zaczęły drętwieć) i nałóż skarpetki. Zdejmij po 20 minutach. Raz w tygodniu warto też robić peeling, by złuszczyć martwy naskórek.

Nadmierna potliwość stóp w ciąży

Hormony sprawiają, że gruczoły potowe pracują intensywniej. Te, które znajdują się na stopach w ciąży, są w stanie wytworzyć nawet pół litra potu dziennie. Co się z tym wiąże? Ano to, że wilgotne stopy nieprzyjemnie pachną, skóra narażona jest na bolesne otarcia, a nadmiar potu jest pożywką dla bakterii oraz grzybów.

Mając ten problem, codziennie rano i wieczorem warto myć stopy w chłodnej wodzie (co spowalnia pracę gruczołów potowych) z dodatkiem soli do kąpieli stóp. Wycierając stopy, zwróć szczególną uwagę na miejsca między palcami, gdzie gromadzi się najwięcej bakterii rozkładających pot.

Na koniec wetrzyj w skórę krem zapobiegający nadmiernemu poceniu. Unikaj też skarpet i rajstop ze sztucznego tworzywa – wzmagają pocenie. Lepsze dla stóp będą teraz bawełniane.

Zanim założysz buty (koniecznie przewiewne, nie za ciężkie, dobrane do pogody), spryskaj stopy dezodorantem, zawierającym substancje przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne.

Problemy z modzelami i odciskami stóp w ciąży

Za obie te przypadłości podczas ciąży odpowiadają zbyt ciasne buty, a także płaskostopie. Modzele to zrogowaciałe, żółte zgrubienia, powstające na podeszwach stóp. Odciski, zwane również nagniotkami, najczęściej tworzą się na palcach i między nimi – zwykle są białe, mają żółtawy rdzeń i wrastają w głąb naskórka.

Niewielkie zmiany można próbować usunąć samodzielnie. Modzele trzeba zmiękczyć (np. kąpiąc stopy przez kwadrans w wodzie z dodatkiem soli do stóp), a potem zetrzeć tarką do stóp. Na odciski nakładamy plaster zmiękczający – trzeba to zrobić precyzyjnie i pilnować, by przypadkowo nie zsunął się z odcisku, bo może uszkodzić zdrową skórę.

Gdy odcisk zmięknie, delikatnie ścieramy go pilnikiem. Jeśli z powodu rozmiaru brzuszka masz z tym problem, albo zmiany są duże, lepiej powierzyć stopy specjaliście.

Grzybica stóp w ciąży

Stopy w ciąży są bardziej podatne na grzybicę. Jej główny objaw to zażółcenia na paznokciach i wokół nich, a także swędzenie i zaczerwienienie skóry. Ogniska choroby najczęściej pojawiają się między 4. a 5. palcem – początkowo są to świąd i zaczerwienienie, później naskórek wygląda na zmacerowany i się odwarstwia.

Czasem zmiany na skórze złuszczają się lub mają postać pęcherzyków. – Przy podejrzeniu grzybicy warto zrobić badanie mykologiczne, które oceni, czy to faktycznie grzybica i z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia – mówi Martyna Dżumaga. – To pozwoli dobrać odpowiedni preparat przeciwgrzybiczy. Jego dobór najlepiej powierzyć lekarzowi.

Wrastające paznokcie u stóp w ciąży

Ten problem często dotyka kobiety w II i III trymestrze ciąży. Przyczyn jest kilka: obrzęki stóp, obrzęki wałów okołopaznokciowych, przez co skórka jest bliżej paznokci, zbyt ciasne buty. Ale najważniejsza przyczyna to nieodpowiedni sposób obcinania.

Przyszłe mamy często obcinają paznokcie na oślep, bo stopy zasłania im spory brzuszek – mówi Martyna Dżumaga. – W efekcie paznokcie mają wtedy ostre narożniki, które wbijają się w skórę. By zapobiec wrastaniu paznokci, trzeba zmienić obuwie na takie, które nie uciska palców, i obcinać paznokcie tak, by nie raniły skóry.

Gdy problem już się pojawi, konieczna jest wizyta u specjalisty. W zależności od stanu paznokci i stopnia ich wrośnięcia, specjalistka odetnie wrośnięty fragment i wyjmie go pincetą, zastosuje opatrunek lub założy klamry korygujące, które uniosą wrastające brzegi paznokcia i wyprostują je.

Zobacz również: Ból pięty w ciąży: przyczyny bólu pięt w ciąży

Ćwiczenia dla ciężarnych: dlaczego warto je wykonywać? 5 najważniejszych powodów

Opuchlizna w ciąży: jak poradzić sobie z opuchniętymi nogami w ciąży?

Spuchnięte stopy w ciąży

Stopy w ciąży puchną najczęściej w III trymestrze ciąży. Opuchliźnie towarzyszą ból i pieczenie. Problem bierze się stąd, że w tkankach gromadzi się nadmiar wody. By zmniejszyć dolegliwości, nakładaj na stopy krem chłodzący z mentolem i jak najczęściej odpoczywaj z nogami w górze.

Pomaga też hydromasaż: naprzemienne natryskiwanie stóp chłodną i letnią wodą, co pobudza krążenie i ułatwia odprowadzanie nadmiaru wody z tkanek. Unikaj obcisłych skarpet, staraj się też nie zakładać nogi na nogę. Jeśli opuchlizna nie znika po nocnym odpoczynku, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.