Suchość pochwy: jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić w ciąży?

2022-02-23 9:54

Suchość pochwy w ciąży to dolegliwość, o której kobiety często wstydzą się mówić, mimo że dotyczy wielu z nich. Tymczasem w przypadku wystąpienia suchości pochwy warto udać się do ginekologa i powiedzieć o swojej dolegliwości - z tą przypadłością można dość łatwo sobie poradzić.

Suchość pochwy w ciąży - jak jej zaradzić?

i

Autor: Getty images Suchość pochwy w ciąży - jak jej zaradzić?

Suchość pochwy w ciąży najczęściej spowodowana jest zmianami hormonalnymi. W kobiecej pochwie jest produkowany śluz, którego zadaniem jest jej odpowiednie nawilżenie, a także ochrona przed drobnoustrojami. Śluz pełni również ważną funkcję podczas stosunku seksualnego - w wyniku podniecenia organizm wytwarza go jeszcze więcej, co umożliwia kobiecie przeżycie bezbolesnego i przyjemnego aktu.

Głównymi odpowiedzialnymi za wytwarzanie owego śluzu są estrogeny. Gdy nie ma ich w wystarczającej ilości, dochodzi do suchości pochwy. To właśnie różnego rodzaju zmiany hormonalne najczęściej powodują jej wystąpienie. Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się suchości pochwy i jak jej przeciwdziałać, także w ciąży.

Czytaj też: Ciasna pochwa po porodzie - przyczyny i objawy

Spis treści

  1. Suchość pochwy w ciąży: przyczyny
  2. Suchość pochwy: objawy
  3. Suchość pochwy: leczenie
  4. Sposoby na suchość pochwy w ciąży
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Suchość pochwy w ciąży: przyczyny

Przyczyną suchości pochwy są przede wszystkim zmiany hormonalne, związane z działaniem estrogenów, zachodzące w organizmie. Dlatego też najczęściej doświadczają jej kobiety w ciąży i w połogu, jak i te, które przechodzą menopauzę. Suchość pochwy może również doskwierać kobietom przed menstruacją, ponieważ wtedy spada poziom estrogenów w organizmie.

Warto dodać, że suchość pochwy może też być objawem infekcji grzybiczej i bakteryjnej. Infekcje mają też działanie ją pogłębiające. Suchość pochwy może również powodować przyjmowanie leków: środków antykoncepcyjnych, regulujących poziom estrogenów w organizmie.

Czytaj też: Śluz po zapłodnieniu a śluz w ciąży - jak wygląda?

Suchość pochwy: objawy

Kobieta cierpiąca na to schorzenie odczuwa pieczenie i swędzenie w okolicy pochwy. Może być ono tak intensywne, że powoduje uczucie dyskomfortu podczas chodzenia. Jednym z objawów suchości pochwy jest również ból podczas stosunku - pochwa nie jest odpowiednio nawilżona, więc akt seksualny przestaje być dla kobiety przyjemny.

Dolegliwości mogą towarzyszyć żółtawe upławy. Suchość pochwy może prowadzić do powstania obtarć, a nawet krwawienia, spowodowanego uszkodzeniem błony śluzowej i brakiem odpowiedniego nawilżenia.

Zobacz też: Białe upławy w ciąży - czy są powodem do niepokoju?

Suchość pochwy: leczenie

Leczenie w przypadku suchości pochwy zależy przede wszystkim od jej przyczyn, które nie zawsze trudno określić. Jeśli dolegliwość pojawiła się wraz z rozpoczęciem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, należy skonsultować się z ginekologiem, który określi, jak dalej postępować. Być może konieczna okaże się zmiana preparatów na inne. W przypadku kobiet przechodzących menopauzę stosuje się kuracje hormonalne.

Sposoby na suchość pochwy w ciąży

Kobiety w ciąży muszą być szczególnie ostrożne z przyjmowaniem leków i stosowaniem różnych środków. Na szczęście w przypadku suchości pochwy mogą sobie łatwo poradzić. Istnieje bowiem wiele środków do nawilżania pochwy, które nie zaszkodzą ani im, ani dziecku. Na rynku dostępne są więc żele, globulki i tabletki dopochwowe. W ich składzie najczęściej znajdują się: kwas hialuronowy i kwas mlekowy.

Najlepiej wybierać lubrykanty silikonowe, które można stosować tuż przed stosunkiem. Warto jednak zaznaczyć, że kobieta spodziewająca się dziecka i mająca suchość pochwy nie powinna wybierać środków zawierających afrodyzjaki - środki chemiczne działają drażniąco i wywoływać reakcję alergiczną. W przypadku kobiet karmiących piersią dolegliwość powinna samoistnie zniknąć już po jego zakończeniu.

Czytaj też: Seks w ciąży - fakty i mity

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć: