Tyłozgięcie macicy: przyczyny, objawy, wpływ na poród

2018-08-03 11:29

Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą, w ostatnim czasie przestało być nawet nazywane przypadłością patologiczną. Wszystko dlatego, że tyłozgięcie występuje bardzo często, nie stanowi zagrożenia i nie wymaga interwencji lekarskiej. Jakie konsekwencje dla ciąży i porodu ma tyłozgięcie macicy i czy wpływa ono na jakość życia kobiety?

tyłozgięcie macicy, macica, ciąża

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą, a szczegółem budowy anatomicznej.

Spis treści

  1. Tyłozgięcie macicy - skąd się bierze?
  2. Tyłozgięcie macicy - jak rozpoznać?
  3. Tyłozgięcie macicy a ciąża
  4. Tyłozgięcie macicy a poród

Tyłozgięcie macicy to specyficzne wygięcie trzonu macicy, która w efekcie przyjmuje inne położenie niż u większości kobiet. W prawidłowym położeniu trzon macicy powinien wyginać się lekko do przodu, w przypadku tyłozgięcia - trzon macicy pochyla się ku kręgosłupowi, do tyłu. Przypadłość ta występuje dość często. Szacuje się, że macicę tyłozgiętą posiada nawet 25 procent kobiet. Ze względu na powszechność występowania tyłozgięcia i jego niewielki wpływ na jakość życia kobiet, nie uznaje się go za stan patologiczny a jedynie za swoistą fizjologię macicy.

Tyłozgięcie macicy - skąd się bierze?

Najczęściej tyłozgięcie macicy jest zjawiskiem wrodzonym, wynikającym ze specyficznej anatomii narządów rodnych. Przypadłość może być jednak również nabyta np. jako wynik stanów zapalnych w obrębie miednicy mniejszej czy na skutek endometriozy. Może być także powikłaniem po porodzie lub zabiegu chirurgicznym.

Tyłozgięcie macicy - jak rozpoznać?

Choć przypadłość tę obserwuje się nawet u co czwartej kobiety, większość z nich może być nieświadoma specyficznego ułożenia ich macicy. Wszystko dlatego, że po objawach bardzo trudno to rozpoznać. Czasem tyłozgięcie macicy może w ogóle nie dawać żadnych symptomów. Objawy, które się czasami pojawiają przy tyłozgięciu macicy to:

  • bolesne miesiączki
  • obfite miesiączki
  • ból w krzyżu
  • trudności z zajściem w ciążę
  • ból przy stosunku (szczególnie w pozycji "od tyłu") dający wrażenie nieprzyjemnego ucisku na pęcherz i jajniki

Tyłozgięcie macicy może być rozpoznane w badaniu ginekologicznym i USG narządów rodnych. U kobiet otyłych może to być nieco trudniejsze. Ponieważ przypadłości tej nie uznaje się za chorobę, nie leczy się jej. Chyba że po wpływem wady dochodzi do poważniejszych konsekwencji np. wypadnięcia macicy.

Tyłozgięcie macicy a ciąża

Choć tyłozgięcie macicy nie jest uznawane za przeszkodę w zajściu w ciążę, może je utrudniać. Przypadłość nie ma wpływu na płodność kobiety, utrudnieniem mogą być stany chorobowe, które wywołały tyłozgięcie, np. endometrioza. Specyficzna anatomia macicy może wpływać również na zapłodnienie. Jest ono nieco utrudnione, bo głęboka penetracja wywołuje u kobiety ból. Ponadto, w niektórych pozycjach, plemniki mają mniejszą szansę na dotarcie do komórki jajowej. Najbardziej skuteczne pozycje do zapłodnienia w przypadku macicy tyłozgiętej to pozycja: kolankowo-łokciowa, od tyłu i boczna.

Tyłozgięcie macicy a poród

Po zapłodnieniu tyłozgięcie macicy nie ma już żadnego wpływu na przebieg ciąży. Położenie macicy szybko dostosowuje się do warunków ciąży, a sama macica rośnie razem z płodem, zmniejszając kąt nachylenia jej trzonu. Choć na początku ciężarnej mogą dokuczać bóle krzyżowe, z czasem stają się one coraz mniej uciążliwe, aż w końcu zanikają. Mimo wszystko, istnieje ryzyko poronienia. Według badań, kobietom z tyłozgięciem macicy, poronienia nawykowe zdarzają się częściej. Nie jest to jednak wina anatomii macicy, ale przyczyn chorobowych, które wywołały tyłozgięcie. Tyłozgięcie macicy nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.