Złota biżuteria to jeden z najpopularniejszych, obok biżuterii srebrnej, dodatków do damskiej garderoby. Najczęściej ze złota wykonane są pierścionki zaręczynowe czy obrączki i to właśnie po tych elementach można zauważyć brudne ślady na palcach. Często zdarzają się one także u kobiet w ciąży. Czy powinny niepokoić?
Spis treści:
Czy palce czernieją od złota przez choroby?
W sieci nie brakuje mitów na ten temat, a niektóre z nich są naprawdę przerażające. Internauci na wielu forach twierdzą, że zabrudzenia na palcach powstają przez złotą biżuterię, gdy organizm jest zaatakowany przez jakąś chorobę. Nie brakuje mrożących krew w żyłach podejrzeń o nowotwory.
Co ciekawe, pojawiają się również informacje, jakoby takie ślady powodowały braki żelaza lub cynku w organizmie. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Jak się okazuje internetowe teorie mają mało wspólnego z rzeczywistością. Na ten temat wypowiadał się już doktor Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Jego zdaniem nie ma medycznych badań naukowych, które by wskazywały na związek między zjawiskiem czarnych palców a stanem chorobowym człowieka. Dlatego jeśli nagle, zwłaszcza w okresie ciąży zaczęła ci czernieć skóra pod pierścionkiem lub obrączką, uspokój się.
Nie należy obawiać się, że czerniejące palce od złota to wynik choroby twojej lub dziecka. Jeśli jednak faktycznie zauważyłaś, że nagle po latach biżuteria zaczęła barwić ci palce, być może jest to częściowo "wina" ciąży.
Ciąża a czerniejące palce od złota
Poza teoriami związanymi z chorobami, istnieje również podejrzenie, że złoto zaczyna barwić palce przy zmianach hormonalnych. Oczywiście na ten temat również nie zostały przeprowadzone badania naukowe, jednak kobiety, u których zaczęły się zmiany hormonalne w związku z ciążą mogą zauważyć, że pierścionki zostawiają ślady na palcach.
Ponoć podobne objawy pojawiają się także podczas konkretnych dni cyklu menstruacyjnego. Jedynym wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy może być fakt, że złoto reaguje z innymi pierwiastkami i w ten sposób powoduje przyciemnienie skóry w miejscu, w którym się z nią styka.
Być może więc prostym wyjaśnieniem zabrudzeń jest fakt, że w skórze kobiet ciężarnych i miesiączkujących mogą zwiększać się określone pierwiastki, które zaczynają reagować ze złotem.
Na pewno nie zaszkodzi wykonanie podstawowych badań krwi, zwłaszcza tych, które określają poziom żelaza i cynku. Według internetowych mitów, w czasie niedoborów tych pierwiastków również może dochodzić do barwienia skóry przez złoto.
Czytaj: Hormony a ciąża - 5 hormonów potrzebnych do zajścia w ciążę
Witaminy dla ciężarnej: poznaj 5 najważniejszych dla rozwoju dziecka
Jakość złotej biżuterii ma znaczenie
Okazuje się jednak, że najczęstszą przyczyną barwienia skóry na ciemny kolor przez złotą biżuterię jest po prostu jej słaba jakość. Często złoto jest niskiej próby lub ma domieszki innych metali nieszlachetnych.
Wiele zależy od jakości stopu. Im gorszej jakości złoto, tym większa szansa na brudzenie. Warto również wiedzieć, że biżuteria może brudzić zwłaszcza wtedy, gdy w jej stopie jest dużo miedzi.
Co ciekawe również, w biżuterii 9-karatowej jest tylko 33,3 proc. czystego złota, co oznacza, że reszta to dodatki stopowe, a więc możliwe, że zostawiające brudne ślady. Biżuteria o 9 karatach jest najbardziej powszechna. Nie dziwi zatem fakt, że tak często słyszy się o śladach na palcach po złocie.
Reakcja na kosmetyki
Może się również zdarzyć tak, że ślady po złotej biżuterii powstaną jako wynik reakcji na konkretne kosmetyki. Okazuje się, że niektóre kremy czy balsamy do ciała mogą wchodzić w reakcję ze złotem, zwłaszcza jeśli w składzie mają tlenek cynku. W zetknięciu ze złotem składnik ten może wejść w reakcję chemiczną, powodując brudne ślady na ciele.
Alergia i uczulenie na złotą biżuterię
Złoto jest jednym z najsłabszych alergenów, ale jednak zdarza się, że może wystąpić na skórze nietypowa reakcja po zetknięciu ze złotą biżuterią. Najczęściej powstają właśnie ciemne plamy na skórze lub wyprysk kontaktowy. Co powinno jeszcze zwrócić uwagę?
- zaczerwieniona skóra
- świąd i pieczenie,
- wysypka,
- obrzęk,
- uczucie gorąca w danym miejscu,
- wyprysk kontaktowy (drobne i swędzące grudki),
- zmiana koloru skóry.
Po wystąpieniu reakcji alergicznej natychmiast trzeba zdjąć biżuterię.