Wydzielina z pochwy: o czym świadczy kolor wydzieliny?

2021-11-22 9:55

Wydzielina z pochwy u zdrowej kobiety jest bezzapachowa, jednolita i obfita. Świadczy o prawidłowo przebiegającym cyklu miesiączkowym. U kobiet zmagających się z infekcją intymną, jej kolor się zmienia: może stać się żółty, zielony, brązowy, różowy, szary. Zmienia się również konsystencja wydzieliny z pochwy: pojawiają się w niej grudki czy skrzepy. Przeczytaj, o czym może świadczyć kolor wydzieliny i kiedy trzeba zgłosić się do ginekologa.

Wydzielina z pochwy - jak powinna wyglądać, a kiedy świadczy o infekcji?

i

Autor: Getty images Wydzielina z pochwy - jak powinna wyglądać, a kiedy świadczy o infekcji?

Wydzielina z pochwy u zdrowej kobiety nie ma zapachu, jest jednolita, o konsystencji białka jaja kurzego. Jeśli ma kolor inny niż biały lub przezroczysty, może świadczyć o obecnej infekcji. Zobacz czy grudki i skrzepy to także powód do niepokoju. Przeczytaj, o czym może świadczyć kolor wydzieliny z pochwy i kiedy trzeba zgłosić się do ginekologa.

Spis treści

  1. Wydzielina z pochwy - czemu służy?
  2. Wydzielina z pochwy: biała wydzielina z pochwy z grudkami
  3. Żółta wydzielina z pochwy
  4. Zielona wydzielina z pochwy
  5. Brązowa wydzielina z pochwy
  6. Różowa wydzielina z pochwy
  7. Szara wydzielina z pochwy
Jak obliczyć dni płodne

Wydzielina z pochwy - czemu służy?

Wydzielina z pochwy pojawia się, gdy kobieta zaczyna dojrzewać i oznacza prawidłowo przebiegający cykl miesięczny. Wydzielina pomaga oczyszczać pochwę z martwych komórek i bytujących w nich bakterii, pomaga więc utrzymać właściwe PH i zapobiega infekcjom intymnym. Wydzielina z pochwy powinna być przezroczysta, lekko ciągnąca się, bezzapachowa i jednolita w swej konsystencji.

Taka zwykle jest w pierwszej połowie cyklu, kiedy ze względu na stężenie estrogenów występuje jej więcej. W drugiej połowie cyklu, po owulacji, ilość wydzieliny z pochwy się zmniejsza, ale nie zanika ona całkowicie. Takimi objawami nie należy się martwić – świadczą one o tym, że kobieta jest zdrowa.

Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy wydzielina z pochwy zmienia swój kolor z przezroczystego na żółty, zielony, brązowy, różowy, szary i konsystencję z gładkiej na niejednolitą, pełną grudek. Co to może oznaczać?

Czytaj: Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, leczenie

Wydzielina z pochwy: biała wydzielina z pochwy z grudkami

Biała wydzielina z pochwy o gęstej, serowatej, pełnej grudek konsystencji, niestety najczęściej oznacza grzybicę pochwy, inaczej zwaną kandydozą czy drożdżycą pochwy. Wywołują ją grzyby ze szczepu Candida albicans, a jej pojawieniu się sprzyja noszenie bardzo obcisłych spodni, prowadzenie siedzącego trybu życia, uczęszczanie na basen czy częste przyjmowanie antybiotyków. Grzybica pochwy może pojawiać się również w stanie obniżonej odporności.

Biała wydzielina z pochwy z grudkami jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u ginekologa, mimo że najczęściej nie towarzyszy jej obrzęk czy pieczenie sromu. Może pojawić się za to podrażnienie pochwy oraz uczucie świądu. W takiej sytuacji ginekolog przepisuje globulki dopochwowe oraz maści do smarowania pochwy. Leczenie trwa zwykle 7-14 dni.

Zobacz też: Test pH pochwy - na czym polega?

Żółta wydzielina z pochwy

Żółta wydzielina z pochwy to jeden z najczęściej występujących objawów infekcji intymnej. Zwykle towarzyszy jej świąd, pieczenie, ból przy oddawaniu moczu oraz nieprzyjemne swędzenie pochwy. Oznacza stan zapalny pochwy lub zakażenie rzęsistkiem pochwowym. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do ginekologa, który zbada przyczynę infekcji i przepisze odpowiednie leki.

Leczenie zwykle polega na dopochwowym podawaniu globulek z antybiotykiem oraz zmianie płynu intymnego na taki, posiadający przyjazne PH. Po zakończeniu kuracji ginekolodzy często zalecają suplementację preparatami, zawierającymi dużą ilość pałeczek kwasu mlekowego, sprzyjającego odbudowie flory bakteryjnej w pochwie.

Zobacz: To naprawdę nie wpływa na płodność - popularne mity

Zielona wydzielina z pochwy

Zielona wydzielina z pochwy, podobnie jak żółta, oznacza infekcję intymną. Często nawet nie da się jednoznacznie odróżnić jej koloru – nie musi być żółta czy zielona, może być żółtozielona. Zielona wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny zapach, pienistą konsystencję i oznacza zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Najczęściej towarzyszy jej ból i pieczenie sromu, może pojawić się również obrzęk.

Kobieta, która zaobserwowała u siebie zieloną wydzielinę z pochwy, ma trudności z oddawaniem moczu. W takiej sytuacji nie warto leczyć się samodzielnie (nawet kuracja globulkami z kwasem mlekowym, dostępnymi w aptekach, nie zwalczy infekcji). Najlepiej szybko udać się do ginekologa i podjąć odpowiednie leczenie. Z reguły polega ono (podobnie jak w przypadku żółtej wydzieliny z pochwy) na przyjmowaniu dopochwowych globulek z antybiotykiem.

Brązowa wydzielina z pochwy

U niektórych kobiet brązowa wydzielina z pochwy pojawia się w przeddzień i w ostatnich dniach miesiączki. Jest to objaw całkowicie normalny, nie należy go utożsamiać z żadną chorobą. U części kobiet brązowe upławy występują również na początku ciąży – mogą wtedy sygnalizować implantację zarodka. Jest to również normalny, fizjologiczny objaw. Do ginekologa trzeba wybrać się wtedy gdy brązowa wydzielina z pochwy występuje w innej fazie cyklu. Może ona bowiem oznaczać nadżerkę, polipy czy mięśniaki macicy.

Czytaj: Białe upławy w ciąży - czy to powód do niepokoju?

Różowa wydzielina z pochwy

Jasne, lekkoróżowe upławy, delikatnie zabarwione krwią mogą oznaczać pęknięcie któregoś z naczynek krwionośnych. Jeśli występują krótko i nie towarzyszą im żadne inne objawy (np. świąd czy pieczenie), nie trzeba się nimi niepokoić. W innych przypadkach trzeba zgłosić się do ginekologa. Różowa wydzielina z pochwy może bowiem również oznaczać nadżerkę, polipy czy mięśniaki macicy.

Szara wydzielina z pochwy

Szara wydzielina z pochwy oznacza infekcję intymną. Zwykle jednak nie towarzyszą jej tak nieprzyjemne objawy jak pieczenie, zaczerwienie czy ból przy oddawaniu moczu. Może pojawić się jedynie lekkie swędzenie czy podrażnienie pochwy, które powinno skłonić cierpiącą kobietę do zmiany płynu do higieny intymnej oraz do suplementacji preparatami z dużą zawartością kwasu mlekowego.

Jeśli to początkowe stadium, być może uda się zwalczyć infekcję bakteryjną. Należy uważnie obserwować organizm i jeśli kuracja nie przyniesie skutku, wybrać się do ginekologa. Warto również przyjrzeć się środkom, których używamy do prania bielizny. Być może to one są winne infekcji. Na wszelki wypadek lepiej zmienić je na delikatne i hypoalergiczne oraz dokładnie płukać każdą sztukę bielizny.

Czytaj też: Dlaczego nie powinnaś zbyt często myć okolic intymnych?

Sonda
Czego używasz do higieny intymnej