Badania na HIV w ciąży powinna wykonać każda przyszła mama. Jeśli zrobiłaś już test ciążowy i wiesz, że jesteś w ciąży, powinnaś wykonać wiele badań, aby wykryć ewentualne choroby, które mogą być groźne dla płodu. To zachowanie racjonalne, zrozumiałe i zwykle nie budzi żadnych oporów ze strony przyszłych mam.
Spis treści:
Test na HIV - badanie obowiązkowe dla każdej ciężarnej
Gdy jednak lekarz proponuje zrobienie testu na HIV, często sytuacja się zmienia. Niektóre kobiety czują się tą propozycją wręcz dotknięte: „Co on sobie myśli, że jestem jakaś puszczalska, czy co?”. „Nie muszę robić tego badania, bo mnie ta choroba nie dotyczy” – tak myśli większość kobiet.
Jednak taki sposób myślenia to błąd, który może bardzo dużo kosztować. Badania na obecność wirusa HIV powinny być wykonane u każdej przyszłej mamy – takie są wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Po pierwsze więc, nie obrażaj się na lekarza i nie traktuj osobiście sugestii zrobienia testu, obecnie bowiem każdy ginekolog ma obowiązek zaproponować to badanie kobiecie w ciąży. A po drugie, przyjmij do wiadomości fakt, że żadna kobieta prowadząca życie seksualne nie może być w stu procentach pewna, że wirus HIV jej absolutnie nie zagraża.
Czytaj: Kalendarz badań w ciąży. Jakie badania powinna wykonać każda kobieta przed porodem?
Jak wygląda test na HIV?
Coraz więcej kobiet ma HIV
Statystyki wykazują, że obecnie już większość zakażeń HIV w Europie zachodniej rozprzestrzenia się poprzez kontakty seksualne między kobietą a mężczyzną. Można przypuszczać, że tendencja ta wkrótce dotrze też do Polski.
Czytaj: HIV a ciąża. Czy zakażona osoba powinna starać się o dziecko? Wywiad
Przeświadczenie, że HIV i AIDS to choroby homoseksualistów i narkomanów, już dawno przestało być aktualne – tak było na początku epidemii, w latach 80. Prawda jest taka, że wirusem zaraża się coraz więcej kobiet, wśród których są też takie, które prowadzą całkiem normalne, ustabilizowane życie.
Przy dużym pechu zakazić się tym wirusem można nawet w gabinecie kosmetycznym czy stomatologicznym, w którym – choćby jednorazowo – nie dopełniono procedur zachowania higieny.
Po co robić badania na HIV w ciąży?
W Polsce liczbę zakażonych szacuje się na 35–40 tysięcy, w tym kobiety stanowią ok. 30 proc. Aż co trzecia z tych osób nie wie, że ma wirusa. A taka niewiedza może być bardzo groźna w skutkach, bo podczas porodu może dojść do zakażenia dziecka.
Ryzyko przeniesienia wirusa HIV z nieświadomej matki na noworodka wynosi 30 proc. Dla porównania: ryzyko zainfekowania dziecka w sytuacji, gdy personel szpitala jest świadomy zakażenia u matki i przygotowany do porodu, jest bliskie zeru.
To najlepszy argument za zrobieniem badania, bo od tego jednego testu może zależeć zdrowie i życie twojego dziecka.
Czytaj: Czy mając wirus HIV w ciąży można urodzić zdrowe dziecko?
Jak wygląda badanie na HIV w ciąży?
Badanie jest proste – polega na pobraniu do analizy próbki krwi. Nie jest obowiązkowe, więc lekarz nie może ci go nakazać ale ma obowiązek zaproponować.
Dopóki nie wprowadzono tej procedury, w Polsce badało się tylko 10 proc. ciężarnych kobiet, podczas gdy w niektórych krajach Europy odsetek ten sięga niemal 100 proc.!
Potraktuj to badanie jak każde inne badanie w ciąży, bo jego cel jest dokładnie taki sam: ochronić zdrowie dziecka.
Kiedy zrobić test na HIV w ciąży?
Badanie na wirusa HIV w ciąży powinno być wykonane dwukrotnie - na początku ciąży, przed 10. tygodniem ciąży i między 33. a 37. tygodniem ciąży. Ważne, by pierwszy test na HIV zrobić jak najwcześniej, bo w przypadku wykrycia wirusa leczenie powinno zostać wdrożone nie później niż na początku drugiego trymestru ciąży.
Zakażona matka otrzymuje leki antyretrowirusowe, a jej poród odbywa się w wyspecjalizowanym ośrodku. Zwykle rodzi przez cesarskie cięcie, bo zmniejsza to ryzyko zakażenia dziecka.
Wyniki testu na HIV
Choć nikt, kto nie robił badań na HIV, nie może być pewny, że nie ma wirusa, to jednak pamiętaj o tym, że jest to choroba bardzo rzadka. Nie panikuj więc i nie rezygnuj z badania z powodu strachu.
Chwilowy lęk tuż przed odbiorem wyników jest czymś naturalnym, ale ryzyko obecności wirusa jest naprawdę znikome.
Tylko 1 proc. wykonywanych testów daje wynik pozytywny. Zapewne potwierdzą się twoje przypuszczenia, że wszystko jest w porządku. Ale zawsze lepiej mieć to na papierze. Zrób to badanie dla pewności i świętego spokoju – to lepsze niż zadręczanie się, że się coś zaniedbało, zwłaszcza że tego błędu potem już nie da się naprawić.
miesięcznik "M jak mama"