Żylaki krocza i sromu w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie żylaków okolic intymnych

Żylaki krocza i żylaki sromu w ciąży pojawiają się zazwyczaj w ostatnim trymestrze ciąży. Sprawdź jakie są przyczyny i objawy żylaków okolic intymnych w ciąży oraz sposoby ich leczenia. Podpowiadamy, co przyniesie ulgę przy tego typu dolegliwościach ciążowych i jakie są sposoby na żylaki krocza i sromu.

Żylaki w ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com Żylaki w ciąży mogą powodować noszenie obcisłej bielizny oraz siedzący tryb życia.

Żylaki krocza i sromu w ciąży powstają pod wpływem podwyższonego poziomu estrogenów i progesteronu, ucisku ciężarnej macicy na naczynia krwionośne i zwiększonej objętość krwi w organizmie. To dość częsta i nieprzyjemna dolegliwość, o której przyszłe mamy wolą nie mówić.

Żylaki okolic intymnych w ciąży, zwane inaczej hemoroidami, mają nieprzyjemne objawy: obrzęk miejsc intymnych, ból krocza, zaczerwienienie warg sromowych, lekkie krwawienia. Dlaczego żylaki krocza i sromu pojawiają się w ciąży i jak sobie z nimi radzić? 

Spis treści

  1. Przyczyny żylaków krocza i sromu w ciąży
  2. Objawy żylaków krocza i sromu w ciąży
  3. Leczenie żylaków krocza i sromu w ciąży
  4. Jak domowymi sposobami złagodzić objawy żylaki krocza i sromu?
  5. Powikłania żylaków krocza i sromu w ciąży
  6. Jak zapobiegać żylakom okolic intymnych w ciąży?

Przyczyny żylaków krocza i sromu w ciąży

Żylaki krocza i sromu w ciąży pojawiają się u 40 procent kobiet. To sine zgrubienia na miednicy nie tylko nie wyglądają zbyt estetycznie, ale również sprawiają ból. Żylaki okolic intymnych ciężko usunąć, dlatego trzeba im zapobiegać.

- Za żylaki krocza i sromu odpowiedzialne może być też zjawisko niewydolności żylnej w obrębie miednicy małej, w efekcie którego pacjentka odczuwa nieprzyjemne objawy. Zanim jeszcze zorientuje się, że pojawiły się u niej żylaki krocza, zwykle zauważa nietypowo układające się żylaki na nogach, na przykład ulokowane na tylno-przyśrodkowych powierzchniach ud lub wychodzące spod pośladka – mówi dr Cezary Szary, flebolog, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej ze szpitala Medicover.

Najczęstsze przyczyny powstawania żylaków krocza i sromu w ciąży to: wspomniane wahania hormonalne, rozszerzające się żył, niedomykające się zastawki w żyłach, na skutek których powstaje refluks (krew cofa się do nóg, zamiast płynąć do serca) oraz powiększająca się macica, która uciska naczynia krwionośne.

Oprócz oczywistych przyczyn do powstania żylaków krocza i sromu w ciąży sprzyjają:

  • obciążenia genetyczne,
  • praca wykonywana w pozycji siedzącej lub stojącej,
  • nieruchoma pozycja pracy,
  • mało aktywny tryb życia,
  • zniekształcenia stóp,
  • nadwaga, otyłość, nadmierne przybieranie na wadze,
  • zaparcia,
  • stosowanie gorących kąpieli,
  • liczne ciąże, krótkie odstępy pomiędzy kolejnymi ciążami.

Objawy żylaków krocza i sromu w ciąży

Objawy żylaków sromu są bardzo nieprzyjemne:

  • obrzęk okolic intymnych,
  • ból krocza,
  • zaczerwienienie warg sromowych,
  • krwawienia

Żylaki okolic intymnych w ciąży łatwo zauważyć: na skórze najpierw pojawiają się sine pajączki, które później zamieniają się w wypukłe wybroczyny. Towarzyszy im ból, mogą także pojawić się opuchnięcia. Skóra może również swędzieć i zacząć się przesuszać.

Charakterystycznym objawem żylaków okolic miejsc intymnych są również ból i uczucie ciężkości w dolnej partii brzucha. Kobiety, które cierpią na niewydolność żylną miednicy, mają także zwiększoną wrażliwość pęcherza i muszą częściej korzystać z toalety.

Czytaj również: Domowe sposoby na hemoroidy. Jak skutecznie zwalczyć hemoroidy?

Parcie na pęcherz przed okresem i w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Hemoroidy po porodzie - objawy i leczenie. Co na hemoroidy po porodzie?

Czym są hemoroidy

Leczenie żylaków krocza i sromu w ciąży

Na żylaki krocza i sromu warto zacząć reagować już w chwili, w której na skórze pojawią się pajączki. To pierwsze oznaki, informujące nas, że krew ma problem z przepchnięciem się przez żyły. Co wtedy robić? Zwiększyć aktywność fizyczną, pić skrzyp polny oraz wyposażyć się w maść z wyciągiem z kasztanowca (bogatą w rutynę, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych). I udać się do lekarza.

Ginekolog po zebraniu wszystkich informacji skieruje on nas na USG Dopplera żył miednicy małej i jamy brzusznej oraz kończyn dolnych, badania naczyniowe w tomografii komputerowej lub rezonansie magnetycznym. Może również przepisać odpowiednie leki flebotropowe, łagodzące objawy żylaków krocza i sromu.

Uwaga: nie stosuj żadnych leków na żylaki na własną rękę, bez konsultacji ze swoim ginekologiem!

Niekiedy lekarz proponuje leczenie zabiegowe. - W przypadku zdiagnozowanej niewydolności żylnej w miednicy zawsze sprawdzamy, które naczynia odpowiadają za nieprawidłowy przepływ krwi i zamykamy je stosując tak zwaną embolizację. Jest to procedura małoinwazyjna, polegająca w tym przypadku na jednoczesnym stosowaniu specjalnych wewnątrzżylnych spiral i celowanej skleroterapii piankowej. Powyższe działania likwidują przyczynę refluksu, czyli cofania się krwi w stronę nóg – wyjaśnia dr Cezary Szary ze szpitala Medicover.

Jeśli żylaki sromu są bardzo zaawansowane, poród naturalny może być utrudniony. W niektórych przypadkach, choć rzadko, zaleca się cesarskie cięcie.

Jak domowymi sposobami złagodzić objawy żylaki krocza i sromu?

Ulgę w dolegliwościach związanych z żylakami krocza i sromu przyniosą:

  • leżenie w tzw. pozycji Simsa – leżenie na lewym boku z udami podciągniętymi w stronę brzucha, z poduszką pod pośladkami
  • leżenie na boku z lekko uniesionymi nogami, opartymi o zrolowany koc czy sztywną poduszkę
  • częste zmiany pozycji ciała.

Powikłania żylaków krocza i sromu w ciąży

Powikłaniem żylaków krocza i żylaków sromu w ciąży mogą być zakrzepy żylne, przy czym dość rzadko występującym, ale bardzo niebezpiecznym powikłaniem jest zakrzepica żył miednicy mniejszej.

Jej rozpoznanie może sprawiać lekarzowi kłopot, gdyż ona daje nie tylko objawy udowe i miednicze (skurcze mięśniowe, uczucie ciężkości nóg, bolesne kurcze łydek), ale również objawy urologiczne (częstomocz lub zmniejszenie oddawania moczu), objawy jelitowe (wzdęcia, zaparcia, parcie na stolec) i niecharakterystyczne bóle w dole brzucha.

Jak zapobiegać żylakom okolic intymnych w ciąży?

Na powstawanie żylaków mamy pośredni wpływ - noszenie obcisłej bielizny i garderoby, siedzący tryb życia i nadwaga mogą zwiększać ryzyko pojawienia się żylaków w ciąży. Dlatego w ciąży zalecany jest systematyczny ruch, dostosowany do naszego samopoczucia oraz stanu zaawansowania ciąży. Mogą to być długie spacery, pływanie lub zajęcia z jogi czy fitnessu dla kobiet w ciąży.

Żylaki w ciąży mogą jednak powstawać także wtedy, gdy staramy się żyć aktywnie i dbamy o prawidłowy ubiór. Na ich powstawanie ma również wpływ obciążenie genetyczne - jeśli kobiety w rodzinie mają żylaki, jest duże prawdopodobieństwo, że wystąpią one również u ciebie. W takiej sytuacji jeszcze większą uwagę przywiąż do odpowiedniej diety, sportu i zdrowego stylu życia.

Czytaj: Diosmina na żylaki. Jakie zalety i skutki uboczne ma diosmina?

Powikłania ciąży: jakie choroby wpływają na przebieg ciąży i powodują powikłania ciąży