Z pewnością każda przyszła mama chciałaby wiedzieć jak najwięcej o życiu płodowym swojego dziecka. Ten etap życia człowieka do niedawna był owiany całkowitą tajemnicą, ale na szczęście dzięki licznym badaniom prenatalnym, a także eksperymentom (nieszkodliwym! O czym przekonacie się za chwilę), wiemy na jego temat coraz więcej.
Teraz już wiadomo, w którym tygodniu życia płodowego niemowlak zaczyna czuć smak, ma sny czy uzyskuje świadomość. Poznajcie 10 ciekawostek o życiu płodowym niemowlaka.
Spis treści
- Już pierwszy dzień od poczęcia ma ogromne znacznie
- Każdy zdrowy człowiek ma pięć zmysłów - wzrok, słucha, węch, smak i dotyk
- Dziecko kształtuje swoje preferencje żywieniowe już w brzuchu mamy
- Już na początku ciąży wiadomo czy dziecko będzie prawo czy leworęczne
- Nie mniej ciekawa jest kwestia węchu
- W piątym miesiącu życia płodowego dziecka zaczynają mu rosnąć włosy
- Erekcja w łonie matki
- Dziecko zaczyna śnić
- Dziecko czuje ból już w brzuchu mamy
- Szczególna więź między bliźnięta
Już pierwszy dzień od poczęcia ma ogromne znacznie
To właśnie wtedy, gdy połączy się damska i męska komórka, określona zostaje płeć, kolor oczu, włosów, skóry i wzrost. To właśnie "posiadając te dane", powstała komórka zaczyna dzielić się i tworzyć małego człowieka o tych określonych cechach. Domyślamy się, że teraz każda przyszła mama zaczyna sobie wyobrażać cechy swojego maleństwa. Nie martwcie się, niedługo je poznacie!
Każdy zdrowy człowiek ma pięć zmysłów - wzrok, słucha, węch, smak i dotyk
Który z nich jako pierwszy rozwija się w życiu płodowym? Okazuje się, że zmysł dotyku! Już w 10. tygodniu dotykając, dziecko poznaje swój "świat". Co ciekawe, bawi się pępowiną i uczy się ją chwytać. Według terapeutki Mary Straub, jest to dla niego bardzo przyjemne. Zmysł słuchu zaczyna rozwijać się dopiero w 16. tygodniu życia, natomiast smaku w 19. tygodniu.
Czytaj: Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu?
Dziecko kształtuje swoje preferencje żywieniowe już w brzuchu mamy
Badania dotyczące odczuwania smaku zostały przeprowadzone już w 1937 roku przez profesora Klaasa De Snoo, holenderskiego położnika z Utrchtu, o czym informuje focus.pl. Badał odczuwanie smaku przez płody, wstrzykując do płynu owodniowego kobiety w ciąży niebieski barwnik z cukrem lub bez. Wtedy wyszło na jaw, że dziecko chętnie połyka więcej płynu, czując smak słodki.
W 1972 badania na reakcje odczuwania odwrotnego smaku przeprowadził Albert William Liley. On z kolei wstrzykiwał substancję o gorzkim smaku, udowodniając tym samym, że płód połykał mniej płynu. Dzięki tym badaniom już wiemy, że kubki smakowe kształtują się między 13. a 15. tygodniem ciąży. Wiedza ta pozwala kształtować przyszłe preferencje żywieniowe maluszka. Jeśli kobieta będzie często jadać warzywa, dziecko nie powinno mieć problemów z częstszym sięganiem po nie.
Już na początku ciąży wiadomo czy dziecko będzie prawo czy leworęczne
Wróćmy jednak do dotyku. Okazuje się, że właśnie koło 10. tygodnia ciąży, gdy dziecko zaczyna rozwijać zmysł dotyku, aktywizuje jedną rączkę bardziej niż drugą. Co to oznacza? Tak, dobrze myślicie! Właśnie w tym momencie dziecko decyduje, czy będzie prawo- czy leworęczne! Wówczas w mózgu zaczynają zachodzić zmiany, które utrwalają ten wybór. W przypadku bliźniąt jednojajowych często jest tak, że jedno z nich jest praworęczne, drugie natomiast leworęczne. Może to wynikać właśnie z przyjętej przez nie pozycji i możliwości częstszego poruszania jedną ręką, będącej po przeciwnej stronie od brata lub siostry bliźniaczki.
Nie mniej ciekawa jest kwestia węchu
Zmysł ten rozwija się w trzecim trymestrze ciąży, a dziecko jest w stanie rozpoznawać zapachy. Jak informuje focus.pl, udowodnili to naukowcy pracujący z profesorem Schaalem w 2000 roku. Poddali oni badaniu 24 ciężarne kobiety. Badanie polegało na tym, że część kobiet spożywało anyżek, a część nie.
Po narodzinach dzieci naukowcy sprawdzali, czy dzieci zapamiętały zapach, podtykając im pod noski watę nasączoną olejem anyżkowym. Dzieci, które w życiu płodowym miały styczność z anyżkiem, podobno zwracały głowy ku wacie i wykazywały nią duże zainteresowanie. Natomiast te dzieci, które nigdy nie czuły zapachu anyżku, krzywiły się, będąc w pobliżu waty. Eksperyment został opisany w książce "Jak uczy się mózg" Manfreda Spitzera.
W piątym miesiącu życia płodowego dziecka zaczynają mu rosnąć włosy
Już pierwszego dnia od poczęcia został określony kolor, a także porowatość włosów maluszka. Co ciekawe również, w tym samym okresie ciało dziecka jest pokryte bujnym meszkiem, który jest nazywany „lanugo”. Meszek ten znajduje się na wszystkich częściach ciała i znika kilka tygodni przed porodem. Czasem jednak zdarza się, że dziecko rodzi się nim pokryte. Szybko jednak meszek ściera się z ciała niemowlaka i po pierwszych tygodniach życia nie ma już po nim śladu.
Erekcja w łonie matki
Nie każdy również wie, że w łonie matki chłopcy przeżywają swoje pierwsze w życiu erekcje. Podobne potrafią one trwać od kilku do nawet kilkunastu minut dziennie, a pod koniec ciąży mogą pojawiać się nawet trzy razy w ciągu godziny! Erekcji u płodu towarzyszy podobno ssanie kciuka.
Dziecko zaczyna śnić
Dziecko zaczyna zyskiwać świadomość w drugim trymestrze ciąży, natomiast w 23. tygodniu pojawia się faza snu REM, a to oznacza, że dziecko zaczyna śnić!
Czytaj: Czy niemowlęta mają sny? Sprawdź, o czym śni twój maluszek
Dziecko czuje ból już w brzuchu mamy
Tymczasem w 26. tygodniu ciąży dziecko zaczyna czuć ból. Wcześniej nie ma o tym mowy, natomiast od tej pory można je realnie skrzywdzić i zadać mu cierpienie.
Szczególna więź między bliźnięta
Nie jest tajemnicą, że bliźnięta łączy szczególna więź. Okazuje się, że wytwarza się ona już w łonie matki. Do około 14. tygodnia ciąży płody dotykają się, stykają główkami lub dotykając głowami ramion. Później natomiast znacznie częściej dotykają swojego bliźniaka niż siebie samego, a nawet ścian macicy.