Mama bliźniaków: 10 rad dla przyszłej mamy bliźniąt

2021-08-31 13:53

Zostaniesz mamą bliźniąt? Gratulujemy! Ale też przypominamy: ciąża bliźniacza wymaga większej troski i kosztuje więcej wysiłku niż ciąża pojedyncza. Poznaj 10 rad, które przyszła mama bliźniaków powinna poznać.

przyszła mama bliźniaków

i

Autor: Getty Images

Zalecenia dla przyszłych mam bliźniąt są bardzo konkretne, bo lekarze traktują każdą ciążę bliźniaczą jak ciążę wysokiego ryzyka – stanowi ona większe obciążenie dla organizmu matki i częściej występują w niej powikłania. Musisz więc o siebie teraz wyjątkowo dbać. Oto najważniejsze zalecenia, do których powinna stosować się przyszła mama bliźniąt.

Spis treści

  1. 1. W ciąży bliźniaczej wybierz dobrego ginekologa
  2. 2. W ciąży bliźniaczej zawsze stosuj się do zaleceń lekarza
  3. 3. W ciąży bliźniaczej nie przytyj za dużo
  4.  4. W ciąży bliźniaczej przyjmuj więcej żelaza i kwasu foliowego
  5. 5. W ciąży bliźniaczej ogranicz życie seksualne
  6. 6. W ciąży bliźniaczej zmień tryb życia
  7. 7. Zadbaj o kręgosłup w ciąży bliźniaczej
  8. 8. W ciąży bliźniaczej jesteś bardziej narażona na żylaki
  9. 9. W ciąży bliźniaczej szyjka macicy może zacząć się skrać wcześniej
  10. 10. Wybierz szpital z oddziałem intensywnej opieki neonatologicznej
Poród bliźniaków

1. W ciąży bliźniaczej wybierz dobrego ginekologa

Teoretycznie każdy ginekolog położnik powinien umieć prowadzić ciążę mnogą, jednak bardzo ważne jest doświadczenie lekarza. W dużych miastach istnieją poradnie ciąż wielopłodowych – warto się tam zapisać. W mniejszych ośrodkach ciąże takie są prowadzone w poradniach patologii ciąży.

A jeśli chcesz chodzić prywatnie, wybierz lekarza polecanego właśnie ze względu na doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich. Bardzo ważne jest, by lekarz wcześnie rozpoznał, czy jest to ciąża jednokosmówkowa (dzieci mają wspólne łożysko), czy dwukosmówkowa (dwa łożyska), bo od tego zależy sposób jej prowadzenia. Najłatwiej to ocenić przed 10. tygodniem ciąży – potem może to być trudne lub niemożliwe.

Dowiedz się: Bliźnięta jednojajowe - co warto o nich wiedzieć?

Szczególnego nadzoru wymaga ciąża jednokosmówkowa. Byłoby dobrze, aby lekarz pracował w szpitalu. Gdybyś bowiem wymagała hospitalizacji, byłabyś tam pod opieką swojego lekarza, co gwarantuje ciągłość opieki. Przygotuj się na to, że wizyt i badań będzie więcej niż w ciąży pojedynczej.

2. W ciąży bliźniaczej zawsze stosuj się do zaleceń lekarza

Bardzo sumiennie wypełniaj zalecenia lekarza: nie lekceważ żadnych wizyt ani badań. Ciąża wielopłodowa wiąże się z wyższym ryzykiem takich schorzeń, jak: anemia, cukrzyca, cholestaza ciężarnych, infekcje układu moczowego, nadciśnienie indukowane ciążą.

Rolą lekarza prowadzącego jest wyłapać wszelkie niepokojące symptomy i wykryć chorobę jak najwcześniej, dlatego będziesz miała więcej badań. Badania USG też będą częstsze, więc dobrze by było, aby twój lekarz miał aparat w swoim gabinecie.

3. W ciąży bliźniaczej nie przytyj za dużo

Możesz jeść nieco więcej niż kobiety w pojedynczej ciąży, ale bez przesady: najwyżej o 500 kcal dziennie (w stosunku do okresu sprzed ciąży). Odżywiaj się zdrowo i w sposób urozmaicony. Tak jak każda przyszła mama, jedz dużo warzyw i owoców, chude mięso i nabiał, ryby oraz węglowodany złożone (pełnoziarniste pieczywo, makaron i kasze z pełnego przemiału, ryż).

Przeczytaj: Karmienie piersią bliźniąt. Jak karmić bliźniaki?

Optymalny przyrost wagi do 24. tygodnia ciąży powinien wynieść nie więcej niż 12 kg, a podczas całej ciąży bliźniaczej – maksymalnie 20 kg. Jeśli będzie dużo większy, może mieć to bardzo niekorzystny wpływ na przebieg ciąży, bo zwiększa ryzyko powikłań. Jeśli masz problem z utrzymaniem wagi w ryzach, skorzystaj z pomocy dietetyka.

 4. W ciąży bliźniaczej przyjmuj więcej żelaza i kwasu foliowego

W ciąży bliźniaczej większe jest zapotrzebowanie na niektóre witaminy i mikroelementy, zwłaszcza te związane z procesem krwiotworzenia, a więc żelazo i kwas foliowy. Powinnaś to uwzględnić w swoim jadłospisie.

Według niektórych specjalistów już od początku podwójnej ciąży należy stosować suplementację żelaza w dawce 30 mg dziennie – zapytaj lekarza, czy masz tak zrobić. Także standardowa dawka kwasu foliowego (0,4 mg dziennie) może być za mała – porozmawiaj o tym z lekarzem.

Czytaj też: Dlaczego żelazo to pierowiastek niezbędny w ciąży?

5. W ciąży bliźniaczej ogranicz życie seksualne

Tylko w pierwszej połowie ciąży możesz prowadzić w miarę normalne życie seksualne. Po przekroczeniu półmetka twoja aktywność w sypialni powinna być znacznie ograniczona, a może być wręcz zakazana – w związku z podwyższonym ryzykiem porodu przedwczesnego.

Ale nawet jeśli lekarz nie zabroni odbywania stosunków seksualnych, wasze współżycie powinno być bardzo ostrożne: bez gwałtownych ruchów, głębokiej penetracji i drażnienia brodawek sutkowych.

6. W ciąży bliźniaczej zmień tryb życia

W drugiej połowie ciąży prowadź oszczędzający tryb życia. Nie powinnaś się przemęczać, więc musisz unikać dużego wysiłku fizycznego: nie rób dużych porządków, nie dźwigaj ciężkich zakupów, zrezygnuj z uprawiania sportu.

Jeśli występuje zagrożenie porodem przedwczesnym (dotyczy to ok. 55 proc. ciąż bliźniaczych), zalecenia lekarza mogą być jeszcze bardziej restrykcyjne, np. nakaz leżenia w łóżku. Ale jeśli czujesz się dobrze i nie ma żadnych objawów zagrożenia porodem przedwczesnym, możesz żyć tak jak dotychczas, a nawet pracować zawodowo.

7. Zadbaj o kręgosłup w ciąży bliźniaczej

W zaawansowanej ciąży, gdy brzuch będzie już ogromny, mogą ci dokuczać bóle kręgosłupa. Aby je zmniejszyć, warto regularnie pływać, wykonywać odpowiednie ćwiczenia lub chodzić na masaże (każdą z tych form omów z lekarzem). Dobrym pomysłem jest noszenie ortopedycznego pasa ciążowego, który podtrzymuje brzuch, odciążając kręgosłup.

Czytaj też: 11 sposobów na bóle pleców w ciąży

8. W ciąży bliźniaczej jesteś bardziej narażona na żylaki

W ciąży mnogiej często typowe dolegliwości są znacznie bardziej nasilone. Dotyczy to np. obrzęków i żylaków, na które podwójne mamy są narażone znacznie bardziej niż normalnie. Warto temu zapobiec, nosząc rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe – to najskuteczniejsza metoda.

Ważny jest rozmiar rajstop – w tej kwestii poradź się lekarza albo specjalisty ze sklepu ze sprzętem rehabilitacyjnym.

Przeczytaj: Bliźnięta to dwie osoby, a nie jedna. Jak je wychowywać?

9. W ciąży bliźniaczej szyjka macicy może zacząć się skrać wcześniej

W związku z wysokim ryzykiem porodu przedwczesnego bacznie obserwuj swój organizm. Szczególnie zwracaj uwagę na: bóle lub ucisk w dole brzucha, twardnienie brzucha, wzmożoną wydzielinę z pochwy, plamienie lub krwawienie z pochwy – te objawy szybko zgłaszaj lekarzowi.

Jeśli szyjka macicy zacznie się skracać i rozwierać, może być konieczne założenie na nią pessaru lub szwu okrężnego.

10. Wybierz szpital z oddziałem intensywnej opieki neonatologicznej

Choć każda kobieta ma prawo wyboru, gdzie chce rodzić, to akurat w twoim wypadku ten wybór jest mocno ograniczony. Najważniejszym kryterium jest bowiem obecność oddziału intensywnej opieki neonatologicznej – tylko taki oddział zapewni dzieciom właściwą opiekę w razie porodu przedwczesnego.

miesięcznik "M jak mama"