Ciąża po 35. roku życia - czy to już ciąża geriatryczna?

2022-04-22 15:28

Ciąża geriatryczna to określenie, które wprowadza nieco zamieszania w terminologię ciążową. Geriatria kojarzy nam się bowiem z wiekiem mocno podeszłym, tymczasem określenie dotyczy kobiet po 35. roku życia.

Ciąża geriatryczna - co oznacza ten termin?

i

Autor: Getty images Ciąża geriatryczna - co oznacza ten termin?

Ciąża geriatryczna to niezbyt fortunne określenie na zjawisko, które w tej chwili nie jest niczym dziwnym ani niebezpiecznym. Oczywiście z fizjologicznego i biologicznego punktu widzenia najlepszym okresem w życiu kobiety na zajście w ciążę i urodzenie dziecka jest trzecia dekada życia matki, ale czasy się zmieniają i ciąże geriatryczne nie są w tej chwili żadną rzadkością.

Spis treści

  1. Ciąża geriatryczna - to już nie rzadkość
  2. Przygotowania do ciąży geriatrycznej
  3. Ciąża geriatryczna zwiększa ryzyko wad wrodzonych
  4. Inne zagrożenia ciąży geriatrycznej
  5. Jak dbać o siebie w późnej ciąży?
Poznaj naturalne sposoby na poprawę płodności

Ciąża geriatryczna - to już nie rzadkość

Najsłynniejsza w ostatnim czasie późna ciąża to oczywiście ciąża Meghan Markle. Para książęca nie kryła pewnego zaniepokojenia ciążą geriatryczną księżnej Sussex. Media odmieniały ten termin przez wszystkie przypadki, spekulując na temat stanu zdrowia mamy i dziecka. Tymczasem 4 czerwca na świat przyszła piękna i zdrowa Lilibet Diana Mountbatten-Windsor.

Pary coraz częściej i bardzo świadomie podejmują decyzję o dziecku dopiero po ustabilizowaniu swojej sytuacji: zawodowej, mieszkaniowej i finansowej. Nikogo nie dziwi więc fakt, że w ciążę zachodzą kobiety po 30., 35., a nawet 40. roku życia.

Czy taka ciąża niesie za sobą jakieś zagrożenia? Czy trzeba się do niej szczególnie przygotowywać? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Czytaj również: Praca aż do porodu - historie mam, które pracowały przez całą ciążę

"Żałuję, że im powiedziałam...". Historie dziewczyn, których radość z ciąży została zniszczona przez bliskich

Przygotowania do ciąży geriatrycznej

Ciąża geriatryczna niesie za sobą pewne wymagania. Każda ciąża to szczególny stan dla kobiety. Oczywiście piękny, ale bardzo wymagający dla organizmu. Wszystkie zmiany, które w tym czasie zachodzą są bardzo intensywne i należy się do nich odpowiednio przygotować.

Kobiety, które planują ciążę, a zbliżają się do wieku 35 lat, powinny jeszcze większą uwagę zwrócić na przygotowania. Niezwykle istotne jest tu dbanie o siebie, odpowiednie odżywianie i właściwa dawka ruchu i snu, ograniczenie do minimum stresu i dbanie o swoje dobre samopoczucie zarówno fizyczne, jak psychiczne.

Zadbać o wykonanie wszystkich niezbędnych badań, ewentualne wyregulowanie wskaźników, wyleczenie zębów, itp. Są to normalne etapy przygotowania do każdej ciąży, niezależnie od wieku kobiety.

Należy jednak pamiętać, ze organizm kobiety po 35. roku życia nie funkcjonuje już tak, jak w wielu 20 lat. W związku z tym starania o dziecko mogą się przedłużyć. Warto mieć tego świadomość, bo dodatkowy stres „że znów się nie udało” może wpłynąć negatywnie na przyszłych rodziców, a u kobiety wywoływać dodatkowy, niepotrzebny stres, który będzie utrudniał zajście w ciążę.

Ciąża geriatryczna zwiększa ryzyko wad wrodzonych

Każda późna ciąża to nieco większe zagrożenie rozwinięcia się wad genetycznych u dziecka. Ponieważ wzrasta ryzyko zespołu Downa, Edwardsa i Patau, tak istotne jest wykonanie badań prenatalnych. Test podwójny, czyli test PAPP- a, szacujący ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu oraz USG genetyczne, sprawdzające przezierność karkową pozwalają określić, czy rozwój płodu jest prawidłowy

Inne zagrożenia ciąży geriatrycznej

Określenie ciąża geriatryczna odnosi się do wieku kobiety, jest to więc prawidłowa, ale późna ciąża. W związku z tym, że biologicznie jesteśmy uwarunkowane tak, że najlepiej organizm kobiety jest przygotowany do ciąży między 20. a 30. rokiem życia, niesie ona za sobą pewne ryzyko.

Zwłaszcza, jeśli u kobiety występują jakieś dodatkowe zagrożenia: długotrwałe choroby, przyjmowane na stałe leki, itp. Trzeba wiec zwrócić szczególną uwagę na zdrowie przyszłej mamy, powinna być ona pod stałą, regularną obserwacją lekarza ginekologa.

Niestety w późnej ciąży pewne niebezpieczeństwa występują częściej. Poza wspomnianym wcześniej przedłużającym się niekiedy czasem starania się o dziecko, jest tez spore ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze ciąży.

Ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, nadciśnienia ciążowego. Częściej zdarzają się także przypadki stanu przedrzucawkowego. Oczywiście nie jest to regułą, ale trzeba o tym pamiętać i regularnie sprawdzać wszystkie niezbędne parametry, aby w razie konieczności natychmiast wdrożyć odpowiednie leczenia.

Zobacz, gdzie szukać witamin i minerałów potrzebnych w ciąży:

Warto wiedzieć

Jak dbać o siebie w późnej ciąży?

Warto pamiętać, ze każda ciąża po 35. roku życia kobiety jest przez lekarzy uznawana za ciążę wysokiego ryzyka. Nie należy się tym określeniem nadmiernie przejmować, ale najlepiej jak umiemy dbać w tym czasie o siebie.

Dużo wypoczynku, dobry sen, spacery na świeżym powietrzu, smaczna, urozmaicona i dobrze zbilansowana dieta to czynniki, które mają niebagatelny wpływ na przebieg każdej ciąży, również tej późnej.

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby: