Ciąża po ciąży: czyli ciężarna z małym dzieckiem

2013-07-10 14:44

Ciąża po ciąży to sytuacja, gdy niedawno urodziłaś dziecko, a za kilka miesięcy powtórnie zostaniesz mamą. W związku z tym pewnie masz masę pytań: czy można wykonać cesarkę po cesarce i co z karmieniem w ciąży? Bez względu na to, czy kolejna ciąża w tak krótkim odstępie czasu była planowana, czy jest skutkiem chwili uniesienia, powinnaś wiedzieć o kilku ważnych kwestiach.

Ciąża po ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ciąża po ciąży: kiedy zajść w następną ciążę?
  2. Ciąża po ciąży: waga w ciąży
  3. Ciąża po ciąży: karmienie piersią w ciąży
  4. Ciąża po ciąży: cesarka po cesarce?

Kiedyś, gdy metody sterowania płodnością były zawodne, niewielka różnica wieku między rodzeństwem nie była niczym nadzwyczajnym. Obecnie jednak większość par pragnie najpierw nacieszyć się niemowlakiem, zanim zdecydują się na kolejną ciążę. Bywa jednak i tak, że rodzice pragną drugiego dziecka szybko, aby różnica wieku między nimi była mała.

Ciąża po ciąży: kiedy zajść w następną ciążę?

Ciąża to stan, który nie pozostaje bez wpływu na organizm kobiety. Zmiany hormonalne, wysiłek, obciążenie organizmu sprawiają, że nawet jeśli ciąża przebiegała bez powikłań, powinien minąć rok od porodu, aby kobieta w pełni wróciła do formy. Takie są prawa natury. Jeśli jednak zaszłaś ponownie w ciążę, zanim upłynął rok, nie słuchaj doradców, którzy mówią, że ciąża będzie miała ciężki przebieg, „polecą” ci zęby, a twoje kości staną się jak sito. Jeśli będziesz o siebie dbała, sprostasz temu wyzwaniu bez kłopotów. To prawda, że kolejna ciąża może nadwątlić twoje zdrowie, ale możesz wiele zrobić, by tego uniknąć i czuć się świetnie. Weź koniecznie do serca kilka ważnych zasad:

  • Zdrowo się odżywiaj. W twojej diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców (powinny być składnikiem każdego z posiłków i stanowić połowę tego, co na talerzu). Jedz codziennie produkty zbożowe, np. pieczywo pełnoziarniste,płatki, kasze, ryż. Unikaj zawiesistych sosów, fast foodów, smażone mięso zamień na gotowane lub duszone. Mięso powinnaś jadać 2–3 razy w tygodniu, podobnie jak ryby. Staraj się dużo pić, najlepiej niegazowaną wodę mineralną. By przemiana materii przebiegała sprawnie, organizm musi być prawidłowo nawodniony.
  • Twoja dieta powinna obfitować w nabiał: mleko, sery, jogurty, kefiry, twarogi. To szczególnie ważne ze względu na kości i zęby. Jeśli nie możesz jeść nabiału, poproś lekarza o wypisanie preparatu z wapniem. Nie zapominaj także o stosowaniu witaminy D od połowy ciąży (jest niezbędna do wbudowania wapnia w kości).
  • Zapytaj lekarza, czy powinnaś od pierwszych miesięcy ciąży brać witaminy dla ciężarnych. Zwykle jest to konieczne. Być może niezbędne będzie także wczesne przyjmowanie preparatów żelaza. Każda ciąża wiąże się z ryzykiem niedokrwistości. Jeśli po poprzedniej ciąży twoja krew nie wróciła do normy, teraz musisz szczególnie dbać, by nie dopuścić do nasilenia anemii. To ważne dla ciebie i dla twojego dziecka.
  • Staraj się nie spędzać całej ciąży na kanapie. Bardzo ważna jest aktywność, co nie znaczy, że masz się przemęczać. Nic się nie stanie, jeśli wytrzesz kurze raz w tygodniu, prasowanie poczeka, a obiad ugotujesz raz na dwa dni. Gdy malec śpi, ty także się połóż i odpocznij. Nie odmawiaj, gdy bliscy chcą ci pomóc, nawet jeśli mąż nie tak dokładnie jak ty odkurza mieszkanie.
  • Chroń kręgosłup. Staraj się unikać dźwigania niemowlaka. Raczej siądź z nim na podłodze do wspólnej zabawy zamiast nosić go na rękach. Twój kręgosłup może nie wytrzymać podwójnego obciążenia.

Ciąża po ciąży: waga w ciąży

W prawidłowej ciąży kobieta przybiera na wadze około 12 kilogramów. Jeśli jednak pozostało ci ich kilka po poprzedniej ciąży, to wcale nie oznacza, że teraz nabierzesz dużo więcej ciała. Ciąża to nie czas na odchudzanie, zwłaszcza jeśli od porodu upłynęło zaledwie kilka miesięcy. Jeśli teraz zaczniesz ograniczać jedzenie, masz niemal jak w banku, że twoje zęby i kości będą po drugim porodzie w kiepskiej kondycji. Zadanie, jakie stoi przed tobą, to troska, aby za bardzo nie przytyć. Możesz osiągnąć ten cel bez wielkiego wysiłku, jeśli będziesz prawidłowo się odżywiała, unikała słodyczy, tłustych dań i ciągłego podgryzania. Jeśli dopadnie cię zachcianka, staraj się ją spełnić, ale z rozsądkiem. Zamiast tabliczki czekolady chrup suszone owoce i orzechy, zamiast schabowego sięgnij po pieczone chude mięso i dużą porcję surówki (bez tuczącego majonezu!).Dbaj o codzienną aktywność. To zbyt trudne? Ależ nie! Przecież możesz codziennie iść z dzieckiem na spacer, co tydzień wybrać się z nim na basen, a od czasu do czasu wyskoczyć na fitness dla ciężarnych.

Ciąża po ciąży: karmienie piersią w ciąży

Gdy z chwilą zajścia w ciążę karmiłaś dziecko piersią, nie musisz z tego rezygnować. Co prawda karmienie naturalne jednego dziecka i noszenie pod sercem drugiego jest dużym obciążeniem dla organizmu, ale jeśli ci na tym zależy, możesz kontynuować karmienie. Ciąża zmienia nieco smak mleka i może osłabić laktację, ale jeśli niemowlęciu to nie przeszkadza, nie ma problemu. Koniecznie jednak porozmawiaj o tym z ginekologiem. Są bowiem pewne przeciwwskazania, np. gdy ciąża jest zagrożona, pojawiają się plamienia lub masz za sobą poronienie. W takich sytuacjach uwalniana podczas karmienia piersią oksytocyna może pobudzać macicę do skurczów.

Ciąża po ciąży: cesarka po cesarce?

Jeśli rodziłaś naturalnie, kolejny poród po kilkunastu miesiącach nie stanowi problemu. Wystarczy, że postarasz się, aby nie dopuścić do anemii (utrata krwi w czasie porodu przy dużej niedokrwistości może cię bardzo osłabić). Jeśli jednak rodziłaś przez cesarskie cięcie, warto poczekać, aby do następnej ciąży minął rok. Zwykle trzeba 8–9 miesięcy, aby blizna na macicy stała się mocna. Jedna cesarka w życiu nie musi oznaczać kolejnej. Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu wykonano tę pierwszą. Przykładowo, jeśli dziecko urodziło się „po cesarsku” ze względu na nieprawidłowe położenie, kolejny poród może się odbyć siłami natury. Ale gdy cesarka była konieczna ze względu na przewlekłą chorobę przyszłej mamy, kolejna ciąża zapewne także skończy się zabiegowo.

miesięcznik "M jak mama"