Co może cię zaskoczyć w 3 trymestrze ciąży?

2022-02-11 12:31

Co może cię zaskoczyć w 3 trymestrze ciąży? Wszystko wypada ci z rąk, buty stają się za ciasne i często chodzisz do toalety – to tylko niektóre ze spraw, które objawiają się tuż przed porodem. Przeczytaj, jak wygląda końcówka ciąży!

Co może cię zaskoczyć w 3 trymestrze ciąży?

i

Autor: Getty images Co może cię zaskoczyć w 3 trymestrze ciąży?

Ostatnie tygodnie ciąży to czas oczekiwania na charakterystyczne symptomy porodu: ból pleców, pierwsze skurcze, odejście wód płodowych. Jest jednak kilka objawów, które rzadko kiedy kojarzą się z godziną "zero", tymczasem są naturalnymi sygnałami ciała, informującymi cię o nadchodzącym rozwiązaniu.

Dowiedz się więc, co może cię zaskoczyć w 3 trymestrze ciąży?

Spis treści

  1. Obniżenie brzucha w 3 trymestrze ciąży
  2. Dlaczego w 3 trymestrze wszystko leci ci z rąk?
  3. Zmiana kształtu stóp w 3 trymestrze ciąży
Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Obniżenie brzucha w 3 trymestrze ciąży

Co może cię zaskoczyć w 3 trymestrze ciąży? W ostatnich tygodniach ciąży zaczynasz zauważać, że łatwiej ci oddychać. Jeśli dodatkowo zauważysz, że twój brzuch "opadł" spod piersi na dół, możesz być pewna, że niedługo powitasz na świecie swoje dziecko.

Brzuszek zmienia swój kształt i położenie na 2–3 tygodnie przed porodem. Powodem tego jest zmiana pozycji dziecka w macicy, które ustawia się już "przodem do wyjścia", czyli obraca się główką w dół. Dodatkowo osuwa się w dół miednicy kostnej, schodząc czasami w kanał rodny.

To dlatego wielka "piłka", którą od kilku miesięcy czułaś niemal pod brodą, nagle opada – czujesz teraz ciężar w dole brzucha i masz czasem wrażenie, że dziecko zaraz ci się wysunie.

Sama zmiana twojej sylwetki to jednak nie wszystko: dziecko nie uciska już na przeponę ani na żołądek, dlatego łatwiej ci oddychać i nie odczuwasz wreszcie zgagi, która męczyła cię od dawna. Zaczynasz też słabiej odczuwać ruchy dziecka – nic dziwnego: ma już ono główkę w kanale rodnym, więc jego możliwości robienia piruetów w macicy są ograniczone.

Ale opuszczenie się brzucha ma też swoje minusy – dziecko napiera teraz na twój pęcherz, dlatego biegasz co pięć minut do toalety. Czasem taki ucisk powoduje nawet mimowolne i niekontrolowane oddawanie moczu.

Czytaj również: Badania w ciąży. 3 trymestr.

15 ciekawostek o ciąży. Wiedziałaś o tym?

Jak pomóc dziecku obrócić się w brzuchu? Naturalne sposoby na obrócenie dziecka w macicy

Dlaczego w 3 trymestrze wszystko leci ci z rąk?

Czasami o porodzie mówi się, że to przeciskanie arbuza przez otwór wielkości cytryny. Natura zadbała, aby każda kobieta mogła dokonać tej sztuki! W ostatnich tygodniach ciąży organizm kobiety wydziela więcej relaksyny (dziesięciokrotnie!). To hormon rozluźniający więzadła miednicy oraz spojenia łonowego, dzięki czemu stają się elastyczne i mogą rozszerzyć się pod naporem przeciskającego się przez nie dziecka.

Ale relaksyna działa na wszystkie więzadła, nie tylko te zaangażowane w poród. Dlatego w 3 trymestrze wszystko leci ci z rąk. Stawy dłoni stają się wiotkie i luźne, więc możesz mieć problemy z uniesieniem i utrzymaniem przedmiotów w rękach.

Zmiana kształtu stóp w 3 trymestrze ciąży

Rozluźnienie więzadeł pod koniec ciąży ma dla kobiety jeszcze jeden skutek: zmieniają się kształt, a dokładnie wysokość podbicia oraz rozmiar stóp. Amerykańscy badacze ocenili, że objaw ten dotyczy 70 procent ciężarnych pań.

Według oceny naukowców długość stopy wzrasta o 2–10 mm, a wysokość podbicia maleje. Sama wiotkość stawów nie doprowadziłaby może do takich zmian, gdyby nie duży ciężar ciała, który dźwigają nogi przyszłej mamy – pod koniec ciąży może to być nawet o 20–30 kg więcej niż dziewięć miesięcy wcześniej! Dlatego stopy stają się bardziej płaskie i szersze.

Badania wykazały, że zmiany te pojawiają się głównie podczas pierwszej ciąży. Przy kolejnych nie są już tak drastyczne lub nie występują wcale. Niestety, zmiana struktury stóp sprawia, że kobiety są potem bardziej od mężczyzn narażone na dolegliwości i choroby stawów.

Czytaj również: O czym świadczy wygląd brzucha w ciąży?

Jakie witaminy i minerały są potrzebne w 3 trymestrze ciąży?