Wiadomość o ciąży nierzadko sprawia, że kobieta przewartościowuje swoje życie. W końcu wkrótce zostanie matką, więc choć nie powinna zapominać o własnych potrzebach, troska o małego człowieka sprawi, że swoje plany podporządkuje właśnie dziecku.
Nawet jeśli do tej pory była bardzo aktywna fizycznie, słucha swojego organizmu, gdy ten ewidentnie domaga się tego, aby zwolniła. To ważne zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy ciążowe mdłości potrafią dać się we znaki.
Niektóre kobiety twierdzą, że ciąża to nie jest błogosławiony stan, bo nigdy wcześniej nie czuły się tak źle. Inne przeciwnie - uprawiają sport, podróżują, pracują aż do porodu, niemal nie odczuwając zmian i wagi rosnącego ciążowego brzucha.
Dlaczego w ciąży warto ćwiczyć?
Sporo mówi się o tym, że na czas ciąży warto pozostać aktywną fizycznie, bo to dobre nie tylko dla ciężarnej, lecz także dla rozwijającego się w macicy dziecka. Dzięki regularnemu ruchowi w niepowikłanej ciąży zmniejsza się ryzyko cukrzycy ciążowej, a wzmocnienie mięśni macicy może sprawić, że poród stanie się łatwiejszy.
Korzyści odczuwa także maluszek - ćwiczenia aerobowe (chodzenie, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie) wpływają na poprawę krążenia krwi, dzięki czemu płód jest lepiej zaopatrywany w tlen. Bardzo prawdopodobne jest także to, że aktywność fizyczna w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.
Oczywiście nie każdy rodzaj aktywności fizycznej będzie odpowiedni w ciąży. Unikać należy zwłaszcza gwałtownych zmian położenia ciała oraz ćwiczeń, które wymagają napinania mięśni brzucha.
Czytaj też: Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować
Czy w ciąży możesz jeździć na rowerze?
Część kobiet rezygnuje z tej aktywności i choć pogoda sprzyja rodzinnym przejażdżkom, wolą maszerować niż pedałować.
Położna Izabela Dembińska, która na Instagramie zgromadziła pokaźne grono obserwujących, postanowiła wyjaśnić czy jazda na rowerze jest w ogóle wskazana w ciąży, a jeśli jeździć - jak robić to bezpiecznie.
Z uwagi na ryzyko ewentualnego upadku podczas jazdy czy potrącenia przez inną osobę, bezpieczniejszy będzie rowerek stacjonarny. To jednak nie oznacza, że obowiązuje jakikolwiek zakaz jazdy na zwykłym, miejskim rowerze.
Pamiętaj jednak o tym, że w ciąży, wraz z rosnącym brzuchem zmienia się środek ciężkości, a pozycja przyjmowana podczas jazdy nie powinna powodować, że brzuch będzie nadmiernie ciążył ku dołowi. O brzuch nie powinny także obcierać uda.
"Jadąc na rowerku zwróć uwagę żeby się nie zwieszać, nadmiernie nie wyginać. Na rowerku stacjonarnym ustaw pozycję neutralną, poczuj, że w twoim odcinku lędźwiowym jest komfortowo" - tłumaczy położna Izabela Dembińska.
Na rowerku stacjonarnym warto pedałować aż do porodu. Korzystnie wpłynie to na przepływ krwi i pomoże kondycyjnie przygotować się do porodu.
Czytaj też: Czy można opalać się w ciąży? Znany ginekolog rozwiewa wątpliwości