Dlaczego warto prowadzić DZIENNICZEK CIĄŻY? 3 powody [PORADNIK]

2014-04-02 16:25

Ciąża to czas, w którym uczucia i emocje zmieniają się jak w kalejdoskopie. Prowadzenie dzienniczka ciąży może nie tylko pomóc Ci je uporządkować, ale również zrozumieć i wyciągnąć wnioski. Nauczy Cię także rozpoznawać, jakie są twoje potrzeby.

Dziennik w komputerze

i

Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. 1) Zapisuj swoje emocje. Uporządkujesz je
  2. 2) Sama stworzysz poradnik ciąży. Najlepszy, bo dotyczący Twojego organizmu
  3. 3) Zapisuj swoje problemy. To pomoże ci spojrzeć na nie z dystansem

Prowadzenie dzienniczka ciąży ma wyłącznie plusy. Ciąża to czas błogosławiony i masz pełne prawo się nim cieszyć. Jeśli jesteś pełna ciepłych uczuć do całego świata i masz olbrzymią ochotę wykrzyczeć je wszystkim wkoło – zacznij prowadzić dzienniczek ciąży. Będziesz miała nie tylko świetną pamiątkę na przyszłość, ale również doskonały poradnik na czas kolejnej ciąży.

Jeśli z kolei kiepsko znosisz ciążę, ciągle wpadasz w zmienne nastroje i sama już nie potrafisz zrozumieć swoich emocji – zacznij je zapisywać. Być może przelane na papier staną się dla ciebie jaśniejsze, a ty sama bardziej spokojna. Dzienniczek ciąży może również pomóc ci w podejmowaniu kolejnych decyzji, np. związanych z pracą.

1) Zapisuj swoje emocje. Uporządkujesz je

W ciąży hormony szaleją, a wraz z nimi twoje nastroje. Jednego dnia czujesz, że świat leży u twoich stóp, a ty masz w sobie tyle energii, że możesz odwołać malarza i samodzielnie przygotować pokoik dziecięcy.

Kolejnego dnia nie masz zielonego pojęcia, skąd ci w ogóle ten pomysł przyszedł do głowy i jesteś przekonana, że zanim pokój zostanie wyremontowany, dziecko zdąży pójść do zerówki. Nie wiesz też jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka i masz poczucie, że wszystkie działania nie mają sensu, bo ty i tak nie będziesz dobrą mamą...

Stop. Nie panikuj i nie poddawaj się tym nastrojom – w ciąży to zupełnie normalne. Aby nie zatracić się w tych uczuciach i zachować zdrową równowagę, zapisuj swoje emocje w dzienniczku ciąży. Po kilku takich cyklach wahań nastrojów, będziesz miała dowód na papierze na to, że ten stan wkrótce minie, a ty znów zaczniesz postrzegać świat kolorowo. Nauczysz się również rozpoznawać swoje potrzeby.

2) Sama stworzysz poradnik ciąży. Najlepszy, bo dotyczący Twojego organizmu

Zapisywanie swoich uczuć i emocji w kolejnych tygodniach ciąży nie tylko pomoże Ci je jakoś uporządkować, ale będzie miało również drugi plus: w naturalny sposób stworzysz poradnik ciąży. I to najlepszy z możliwych, bo dotyczący ciebie i twojego organizmu. Żaden ekspert czy autor książki nie przewidzi tak dokładnie twoich zachowań, jak ty sama.

Jeśli więc będziesz skrupulatnie i szczegółowo notować wszystkie swoje stany emocjonalne, zapisywać, kiedy byłaś zła, a kiedy zmęczona, w których tygodniach tryskałaś energią, a w których nie miałaś siły i ochoty, żeby podnieść się z łóżka - będziesz miała gotowy poradnik, który przyda ci się w następnej ciąży. Bardzo możliwe, że do tego czasu zdążysz zapomnieć, że w ogóle przeżywałaś takie emocje. Wystarczy, że zajrzysz do dzienniczka ciąży i wszystkie informacje będziesz miała podane na tacy. Będziesz mogła również przygotować się na kolejne burzliwe tygodnie.

3) Zapisuj swoje problemy. To pomoże ci spojrzeć na nie z dystansem

Ciąża to też czas, w którym wszystko wokół się zmienia. Nie jesteś już wyłącznie żoną czy partnerką, ale również przyszłą matką. Jesteś świadoma ciążącej na tobie odpowiedzialności (czasem również przygwożdżona nią) i tego, że decyzje, które podejmiesz, nie będą już dotyczyły wyłącznie ciebie czy twojego związku, ale także małej i bezbronnej osoby. Zastanawiasz się więc nad rozwiązaniami, które będą najkorzystniejsze dla waszej rodziny. Nie wiesz, czy chcesz pójść na urlop macierzyński czy może podjąć się pracy z domu. Zastanawiasz się, czy zapisać dziecko do żłobka, czy zatrudnić opiekunkę. Te i inne problemy łatwiej rozwiążesz, kiedy je zapiszesz w dzienniczku ciąży. Od dawna wiadomo, że zapisywanie plusów i minusów różnych sytuacji pomaga w podjęciu decyzji – nie inaczej jest w tym przypadku.