Jak wygląda implantacja zarodka i czy daje jakieś objawy?

2022-03-23 15:19

Implantacja zarodka ma miejsce po zapłodnieniu. Komórka jajowa połączona z plemnikiem wędruje z jajowodu do macicy, a jej prawidłowe zagnieżdżenie (implantacja) jest niezbędne dla rozwoju jej samej, ale też potem dla płodu. Czy implantacja zarodka daje objawy?

Jak wygląda Implantacja zarodka i czy daje jakieś objawy?

i

Autor: Getty images Jak wygląda Implantacja zarodka i czy daje jakieś objawy?

Implantacja zarodka to moment jego zagnieżdżenia w macicy, początek ciąży. Dzieje się to w kilka dni od zapłodnienia. Może się zdarzyć, że będziesz wtedy obserwowała u siebie krwawienie implantacyjne, często mylone z krwawieniem miesiączkowym. Zobacz jakie są objawy implantacji zarodka oraz jak przebiega dokładnie ten proces.

Spis treści

  1. Zagnieżdżenie zarodka
  2. Zagnieżdżenie zarodka po zapłodnieniu
  3. Kiedy czas na test ciążowy?
  4. Objawy implantacji zarodka - krwawienie implantacyjne
Wczesne objawy ciąży

Zagnieżdżenie zarodka

Po tym jak dojdzie do zapłodnienia, zygota przemieszcza się jajowodem w dół, w kierunku jamy macicy, w poszukiwaniu żyznego podłoża. Jednocześnie zygota dzieli się nieprzerwanie w procesie bruzdkowania.

Nie zmienia ona swojej wielkości, ponieważ ogranicza ją specjalna osłonka tzw. osłonka przejrzysta. Dlatego też powstające w jej wnętrzu komórki (blastomery) są coraz mniejsze. Po 3-4 dniach jest ich już 12-16. Wówczas zygota nazywa się morulą.

W czasie, gdy morula przesuwa się w kierunku jamy macicy, do jej wnętrza, przez zanikającą osłonkę przejrzystą dostaje się płyn pochodzący z jajowodów. Gromadzi się pomiędzy blastomerami, aż wreszcie wypełnia całą przestrzeń wewnątrz moruli.

Powstaje w ten sposób pojedyncza jama, zwana jamą blastuli, zaś morula zmienia swą nazwę i staje się odtąd blastocystą. Komórki układają się w zewnętrzną warstwę – trofoblast (z której powstanie łożysko) i wewnętrzną masę komórek tworzącą węzeł zarodkowy (z którego rozwinie się człowiek).

Zobacz również: Wylicz sobie dni płodne - kalkulator dni płodnych 

Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?

Zagnieżdżenie zarodka po zapłodnieniu

Około 3-4 dnia po zapłodnieniu blastocysta wypada z jajowodu. Około 6 dni po zapłodnieniu, gdy osłonka przejrzysta zanika, blastocysta zbliża się do powierzchni endometrium. Prawidłowym miejscem implantacyjnym jest górna tylna ściana trzonu macicy. Blastocysta zagnieżdża się biegunem zarodkowym w błonę śluzową, między ujściami dwóch gruczołów lub w samym ujściu gruczołu.

Aby proces zagnieżdżenia przebiegł prawidłowo, niezbędny jest właściwy stopień zróżnicowania morfologicznego i czynnościowego błony śluzowej macicy oraz trofoblastu, ponieważ struktury te oddziałują na siebie nawzajem. Błona śluzowa macicy znajduję się w fazie wydzielania cyklu miesiączkowego (21 dzień).

W tej postaci można ją porównać  z błoną śluzową zmienioną w wyniku procesu zapalnego. Jest przekrwiona, gruczoły są w okresie intensywnego wydzielania śluzu i glikogenu. W błonie śluzowej właściwej, pomiędzy fibroblastami, znajdują się liczne komórki napływające, limfocyty, leukocyty obojętnochłonne, komórki tuczne.

Pod wpływem hormonów (progesterony, estrogeny) oraz stymulacji wywołanej przez samą blastocystę, która wydziela histaminę  i prostaglandyny, błona śluzowa macicy przekształca się w błonę doczesną. Określenie to oznacza, iż będzie istniała „do czasu” porodu.

W miarę rozwoju trofoblastu i jego wnikania w głąb tkanki matczynej, w doczesnej podstawnej obserwuje się wzmożony naciek naturalnych komórek cytotoksycznych. Prawdopodobnie stanowią one barierę przed inwazyjnością trofoblastu.

Pod wpływem proteolitycznego działania enzymów trofoblastu zniszczony zostaje nabłonek pokrywający błonę śluzową macicy i blastocysta wnika w głąb warstwy zbitej. Następuje to w końcu pierwszego tygodnia ciąży (trzeciego, jeśli liczymy według ostatniej miesiączki).

Zarodek otrzymuje produkty odżywcze z endometrium, dzięki właściwościom inwazyjnym i trawiennym trofoblastu.

Kiedy czas na test ciążowy?

Trofoblast ma w tym okresie dwie warstwy: wewnętrzną – cytotrofoblast oraz zewnętrzną  – syncytiotrofoblast. Inwazyjność syncytiotrofoblastu jest bardzo duża i tym samym proces zagnieżdżania rozprzestrzenia się.

Aktywność trofoblastu jest kontrolowana przez endometrium poprzez wydzielanie odpowiednich enzymów, których produkcja jest z kolei uzależniona od progesteronu, estrogenów oraz gonadotropiny kosmówkowej (hCG) - hormonu wykrywanego przez test ciążowy.

Czytaj również: Który to miesiąc ciąży? Jak przeliczyć tygodnie ciąży na miesiące?

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Jakich zachowań unikać?

Objawy implantacji zarodka - krwawienie implantacyjne

Około 11-12 dnia blastocysta jest całkowicie zatopiona w warstwie zbitej endometrium, a w miejscu jej wniknięcia znajduje się skrzep krwi, który wkrótce pokryty zostaje przez nabłonek.

U niektórych kobiet pojawia się w tym okresie niewielkie krwawienie (krwawienie implantacyjne), które może mylnie sugerować miesiączkę, a także powodować błędne obliczenie terminu porodu.

Silna inwazyjność trofoblastu powoduje, że blastocysta może zagnieżdżać się w różnych miejscach układu rozrodczego, a także poza nim. Dochodzi wtedy do powstania ciąży ektopowej (ciąża pozamaciczna) która z reguły kończy się poronieniem. W 98 proc. jej przypadków zarodek rozwija się w jajowodzie.

Może również dochodzić do patologicznego przerostu trofoblastu, który prowadzi do powstania łagodnego guza – zaśniadu groniastego (ciąża zaśniadowa), bądź nowotworu złośliwego – nabłoniaka kosmówkowego.