Jak oglądać zdjęcia USG? Każda mama nie może doczekać się, kiedy zobaczy swoje dziecko, na szczęście są aparaty USG, które to umożliwiają. Oprócz tego, że pozwalają lekarzowi ocenić stan zdrowia płodu, to dodatkowo dają szansę zobaczyć rodzicom bijące serduszko lub główkę dziecka.
Niestety, rodzice często wychodzą z gabinetu lekarza rozczarowani: spodziewali się zobaczyć maleństwo, a na ekranie były tylko jasne i ciemne plamy, które nie przypominały dziecka. Znana na instagramie lekarka, dr n. med. Anita Hamela-Olkowska podpowiada, jak rozpoznać narządy dziecka i jak oglądać zdjęcia USG, aby "zobaczyć" na nich dziecko.
Spis treści
- Jak oglądać USG płodu, aby coś zobaczyć?
- Jak odróżnić na USG płeć dziecka?
- Jak wyglądają poszczególne narządy dziecka na USG?
Jak oglądać USG płodu, aby coś zobaczyć?
Zanim zobaczysz jej podpowiedzi i zdjęcia, trochę teorii: przeczytaj, jak oglądać zdjęcia usg, aby wiedzieć, co się na nich znajduje.
- Zorientuj się, na co patrzysz. Badanie USG wykonywane przez brzuch pokazuje na ekranie obraz z boku, nie od góry. Oznacza to, że patrząc na wydruk USG na górze zobaczysz kontury tkanek znajdujących się nad macicą, a niżej jej wnętrze i tył.
- Zwróć uwagę na kolory. Większość obrazów USG jest czarno-białych, ale kształty, które widzisz są jaśniejsze lub ciemniejsze. Różnice natężenia koloru wynikają z gęstości tkanek, przez które przechodzą ultradźwięki.Tkanki stałe, takie jak kości, będą jaśniejsze, ponieważ "odbijają" więcej dźwięku. Tkanki wypełnione płynem, takie jak płyn owodniowy w macicy, będą ciemne.
- Zlokalizuj swoją macicę. Aby zorientować się, gdzie na zdjęciu jest macica, poszukaj jej konturu - to biała lub jasnoszara linia wokół krawędzi obrazu USG. jasny kontur powinien być wypełniony ciemnym odcieniem - to płyn owodniowy. Pamiętaj, że obraz może nie pokazywać całej macicy: możesz widzieć jasne linie np. tylko z dwóch stron obrazu.
- Znajdź dziecko. Twoje dziecko na ekranie USG będzie jasnym kształtem odcinającym się od ciemnego płynu owodniowego. Szczegóły, które można dostrzec na USG zależą od etapu ciąży. Na przykład w 8. tygodniu ciąży płód będzie wyglądał jak fasolka, ale już w 20. tygodniu zobaczysz kręgosłup, oczy, stopy i serce.
Czytaj również: Kiedy powinno się iść na pierwsze USG w ciąży i co pokaże to badanie?
USG dopochwowe i przezbrzuszne – czym się różnią, kiedy się wykonuje?
Jak odróżnić na USG płeć dziecka?
Najczęstszym pytaniem zadawanym podczas badania USG jest: "Chłopiec czy dziewczynka?". To zrozumiałe, że rodzice chcą wiedzieć, jakiej płci jest ich nienarodzone dziecko.
Od pewnego momentu można na to pytanie odpowiedzieć - najczęściej płeć widoczna jest w czasie badania wykonanego około 18.-22. tygodnia (tzw. USG połówkowe), ale czasem nie jest to możliwe, bo dziecko źle się ułoży albo aparat USG jest nie dość dokładny. Aby określić płeć dziecka, lekarz szuka wówczas penisa lub trzech linii będących wargami sromowymi.
Zdarza się, że wcześniej, bo już od 12. tygodnia ciąży specjalista może spróbować ustalić płeć na podstawie wyrostka płciowego zlokalizowanego w okolicach narządów rodnych dziecka. jeśli wyrostek jest usytuowany pionowo, wykształci się w niego penis, czyli mamy do czynienia z chłopcem. Wyrostek poziomu oznacza dziewczynkę.
Jak wyglądają poszczególne narządy dziecka na USG?
"W trakcie badania USG ciąży czasami słyszę od pacjentki: „Nie wiem, jak lekarze coś widzą na tych USG. Ja widzę tylko ciemne plamy” - pisze w swoim poście na instagramie dr n. med. Anita Hamela-Olkowska. - "Aby uzmysłowić, że w badaniu USG ciąży naprawdę sporo można zobaczyć, przedstawiam karuzelę z obrazami USG niektórych narządów dziecka w drugim trymestrze.
Badanie to, nazywane potocznie USG połówkowym, wykonuje się między 18. a 22. tygodniem ciąży. Jednym z jego celów jest dokładna ocena budowy narządów dziecka, począwszy od główki, na stopach kończąc".
Czytaj również: Co oznaczają skróty w wyniku badania USG ciąży?
W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka? Ginekolog wyjaśnia, kiedy widać płeć na USG
Jeśli chcesz zobaczyć więcej szczegółów na temat swojego dziecka, idź na USG 3D lub 4D. Ultrasonografia 3D może pokazać rysy twarzy dziecka, a nawet wykryć pewne wady, takie jak rozszczep wargi i podniebienia.
Dzięki badaniu trójwymiarowemu lekarz otrzymuje dokładny obraz wszystkich szczegółów anatomicznych płodu