Jedna grupa ciężarnych powinna przybierać na wadze mniej? Naukowcy podają nowe zalecenia

2024-04-18 11:56

Do tej pory podawane przez ekspertów zalecenia staną się nieaktualne? Badacze ze Szwecji wyliczyli, ile może zdrowo przybrać na wadze jedna grupa ciężarnych. To spora zmiana, która dotyczy wielu kobiet.

Jedna grupa ciężarnych powinna przybierać na wadze mniej? Naukowcy podają nowe zalecenia

i

Autor: Getty Images Jedna grupa ciężarnych powinna przybierać na wadze mniej? Naukowcy podają nowe zalecenia

Masa ciała ciężarnej nie pozostaje bez znaczenia przez cały okres ciąży, to dlatego jej wartość jest odnotowywana podczas każdej wizyty kontrolnej. O tym, ile można przytyć w ciąży, informują konkretne wyliczenia. Liczba kilogramów na plusie jest powiązana z BMI sprzed ciąży.

  • dla BMI poniżej 20: prawidłowy przyrost wagi w ciąży powinien wynieść od 12.7 kg do 18.2 kg,
  • dla BMI od 20 do 25: waga w ciąży powinna się zwiększyć od 11.3 kg do 15.9 kg,
  • dla BMI równego lub większego od 25: można przytyć w ciąży od 7.0 kg do 11.3 kg.

Im niższa waga przed ciążą, tym więcej można zdrowo przybrać, a im wyższa - tym mniej. Powyższe wyliczenia nie obejmują jednak kobiet z otyłością umiarkowaną, kliniczną ani olbrzymią. Ich wskaźnik BMI wynosi powyżej 30, a nawet 40. To właśnie tej grupy ciężarnych dotyczyły prowadzone badania.

Spis treści

  1. Nowe wytyczne dla ciężarnych z otyłością
  2. Otyłość w ciąży a powikłania
Jak znaleźć w sobie łagodność dla swojego ciała po ciąży? "Zaczeło się"

Nowe wytyczne dla ciężarnych z otyłością

Szwedzcy naukowcy przyjrzeli się bliżej dotychczasowym zaleceniom dot. przyrostu wagi w ciąży. Kiedy przeanalizowali dane dotyczące ponad 15 tysięcy ciężarnych doszli do wniosku, że obecne zalecenia, mówiące o tym, że przy BMI wyższym niż 30 (takie wskaźnik uzyskują kobiety z otyłością) można bezpiecznie przybrać od 5 do 9 kg warto zmienić.

Zdaniem badaczy z Karolinska Institutet zdecydowanie lepszą opcją, obarczoną dużo niższym ryzykiem powikłań, jest przybranie maksymalnie 5 kg. W przypadku kobiet z otyłością olbrzymią, których wskaźnik BMI przekracza 40, najlepiej, jeśli waga w ciąży w ogóle nie wzrośnie lub wzrośnie bardzo nieznacznie.

Badanie opisane w "The Lancet" objęło 15 760 otyłych ciężarnych z ciążą pojedynczą w Gotlandii i Sztokholmie, obserwacje prowadzono przez 8 lat (od 2008 do 2015 roku).

Wynika z niego również, że przybrać na wadze w ciąży powinny jedynie kobiety z niedowagą, wagą prawidłową i nadwagą. Dla kobiet otyłych naukowcy rekomendują jak najniższy przyrost wagi lub jej brak.

Czytaj też: Odkryli, które produkty dobrze wpływają na ciążę. Jedz ich więcej, a dziecko będzie zdrowsze

Otyłość w ciąży a powikłania

Otyłość jest czynnikiem ryzyka ciąży i może powodować wystąpienie wiele groźnych powikłań, zwiększa także ryzyko poronienia. Wśród powikłań dotyczących ciężarnej wymienia się głównie:

  • stan przedrzucawkowy,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzycę ciążową,
  • chorobę zakrzepowo-zatorową.

U dziecka otyłość ciężarnej może zwiększać ryzyko:

U kobiety ciężarnej z otyłością występuje również większe ryzyko porodu przedwczesnego, utrudniona jest również diagnostyka usg w ciąży. Ciążę kobiety z otyłością traktuje się jako ciążę wysokiego ryzyka. Kobiety z otyłością II stopnia powinny rodzić w ośrodkach o minimum II stopniu referencyjności, a ciężarne z otyłością chorobliwą - bezwzględnie w ośrodku o III stopniu referencyjności.

Czytaj też: Chcesz uniknąć cesarki? Naukowcy odkryli, który suplement zwiększa szansę na poród naturalny