Chciałabyś jeździć samochodem w ciąży, bo nadal pracujesz zawodowo, codziennie masz do załatwienia mnóstwo spraw i musisz być mobilna. Do tej pory samochód bardzo ci to ułatwiał. W ciąży nie musisz tego zmieniać. Wręcz przeciwnie.
Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, a ty jako przyszła mama świetnie się czujesz, auto pozwoli ci uniknąć ryzykownych sytuacji: przepychania się w zatłoczonych autobusach, gdzie jest wiele osób kichających, długiego czekania i marznięcia na przystankach czy dźwigania ciężkich zakupów.
Jak w ciąży bezpiecznie jeździć samochodem i do jakiego momentu prowadzić auto?
Spis treści
- Prowadzenie samochodu w ciąży?
- Kodeks drogowy pozwala na niezapinanie pasów w ciąży
- Pozycja za kierownicą dla kobiet w ciąży
- Gadżety samochodowe dla kobiet w ciąży
Prowadzenie samochodu w ciąży?
Eksperci twierdzą, że nie ma większych przeciwwskazań, dopóki ciąża nie jest bardzo zaawansowana. – Do połowy drugiego trymestru nie ma przeciwwskazań do prowadzenia przez kobiety auta, bo pasy bezpieczeństwa idealnie leżą na miednicy – mówi prof. Krzysztof Szymanowski, ginekolog z Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka przy ul. Polnej w Poznaniu.
– Później istnieje pewne zagrożenie: brzuch jest większy i trudno idealnie zapiąć pas, by nie miał z nim styczności. Brzuch krępuje również ruchy za kierownicą. Jazda na fotelu pasażera, z zapiętymi pasami przy wykorzystaniu specjalnego adaptera i najlepiej z wyłączonymi poduszkami powietrznymi, to znacznie lepsze rozwiązanie.
Kodeks drogowy pozwala na niezapinanie pasów w ciąży
Według Kodeksu drogowego, kobieta w widocznej ciąży jest zwolniona z obowiązku zapinania pasów podczas jazdy samochodem. Pasy mogą bowiem powodować dyskomfort, zbyt mocno uciskać i utrudniać swobodne oddychanie.
Jednak zdaniem specjalistów od bezpieczeństwa na drodze, z tego przywileju nie musisz i nie powinnaś korzystać bez ważnej, uzasadnionej przyczyny. Przy zapiętych pasach ryzyko urazu u mamy oraz jej dziecka jest minimalne w porównaniu z jazdą bez nich. W tym drugim przypadku nawet drobna kolizja może oznaczać zagrożenie dla ciąży.
A zatem ten zapis w kodeksie należy rozumieć tak: za jazdę bez zapiętych pasów mandatu nie dostaniesz, ale ryzykujesz życie was obojga. Jak należy właściwie zapinać pasy? Nie powinny one uciskać bezpośrednio rosnącego brzucha. Dolny pas ma przechodzić poniżej brzucha, a górny – między piersiami.
Pozycja za kierownicą dla kobiet w ciąży
Oprócz prawidłowego zapinania pasów należy zadbać o pozycję za kierownicą. Usiądź, przysuwając pośladki jak najbliżej oparcia fotela, dzięki temu plecy będą na całej długości dobrze podparte. Ustaw siedzenie kierowcy w takiej odległości, by trzymając kierownicę, ramiona były prawie wyprostowane (prawa dłoń na pozycji między godziną 2 a 4, lewa – między 8 a 10).
Pamiętaj, że brzuch nie może się opierać o kierownicę. W czasie zimy przed wejściem do auta zdejmij grubsze okrycia, bo ograniczają one swobodę ruchów i utrudniają prawidłowe zapięcie pasów. Poza tym w ciepłej kurtce łatwiej o przegrzanie, a w konsekwencji – ospałość i kłopoty z koncentracją.
Jeśli dokucza ci kręgosłup, możesz pod dolną część pleców (albo pod pośladki) wsunąć płaską, niedużą poduszeczkę. Staraj się unikać długiej jazdy, a jeśli jest ona konieczna – co 40 minut rób przerwy: wyjdź z auta, pospaceruj, przeciągnij się, rozruszaj ramiona i stopy, żeby pobudzić krążenie.
Pamiętaj, że oprócz dokumentów samochodu i prawa jazdy powinnaś mieć przy sobie kartę ciąży i wyniki ostatnich badań. Przyda się butelka wody mineralnej i niewielka, zdrowa przekąska na wypadek spadku energii.
Gadżety samochodowe dla kobiet w ciąży
W sklepach jest wiele produktów dla zmotoryzowanych kobiet w ciąży. Najważniejszy z nich to tzw. adapter do pasów bezpieczeństwa. Prawidłowo założony, układa dolny pas tak, aby znajdował się nisko na biodrach i miednicy, które dużo lepiej absorbują siłę uderzenia. Nowy adapter kosztuje ok. 150 zł, używane są tańsze i równie bezpieczne.
Podobne działanie jak adapter mają specjalne nakładki antyuciskowe na pasy. Są dostępne w całej gamie kolorów, mogą być więc jednocześnie ozdobą auta. Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie w widocznym miejscu naklejki lub magnesu informującego, że w samochodzie jest przyszła mama. Możesz wybrać zwyczajny napis, np. „Kobieta w ciąży”, albo zabawny: „Przed tobą jedzie ciężarówka”.
miesięcznik "M jak mama"