Niedowaga w ciąży pojawia się zwykle wtedy, gdy kobieta jeszcze przed poczęciem była bardzo szczupła i ważyła mniej niż przewiduje wskaźnik BMI. Niedowaga w ciąży może być problemem, ponieważ wpływa negatywnie na rozwój dziecka.
Spis treści
- Niedowaga w ciąży szkodzi dziecku
- Jak przygotować się do ciąży, jeśli masz niedowagę?
- Co jeśli chudniesz w ciąży zamiast tyć?
- Ile trzeba przytyć w ciąży?
Niedowaga w ciąży szkodzi dziecku
Kobiety, których indeks BMI przed ciążą wynosił mniej niż 18,5, i które w czasie ciąży nie zmieniły wyraźnie nawyków żywieniowych, częściej rodzą dzieci o niskiej masie urodzeniowej i z zaburzeniami neurologicznymi, w tym wadami wzroku, słuchu, opóźnieniem rozwojowym. Ich maluchy często też rodzą się przedwcześnie.
Warto przy tym podkreślić, że nieprawidłowości te są nie tylko skutkiem niskiej kaloryczności diety, ale i diety niewłaściwej. Cechy niedożywienia (niedoboru w organizmie różnych niezbędnych substancji odżywczych) obserwuje się także u kobiet, których waga jest prawidłowa, a nawet tych, które mają nadwagę. Ich dieta bowiem często obfituje w nie najlepsze źródła tłuszczu i cukrów, natomiast brakuje w niej białek, witamin i minerałów.
Badania pokazują, że kobiety, które mają niski wskaźnik masy ciała przed zajściem w ciążę, są o 72 procent bardziej narażone na poronienie w pierwszych trzech miesiącach ciąży, ale według badań mogą znacznie zmniejszyć to ryzyko, przyjmując suplementy i jedząc świeże owoce i warzywa.
Jak przygotować się do ciąży, jeśli masz niedowagę?
Dlatego niezwykle istotne jest, by już na pół roku przed planowanym zajściem w ciążę zadbać o racjonalne odżywianie, a w przypadku nieprawidłowej masy ciała skorygować dietę ze specjalistą od żywienia lub dietetykiem. Jeśli twoja wyjściowa waga była za niska, podczas ciąży trzeba zrobić wszystko, by wyrównać jak najszybciej niedobory.
W I trymestrze, gdy potrzeby maluszka są jeszcze niewielkie, masz trochę czasu na nadrobienie braków. Tobie przyda się trochę tłuszczyku, który u krąglejszych pań gromadzi się na pośladkach, biodrach i udach, gdyż będzie cennym źródłem energii dla ciebie i dziecka.
Zasada, że w I trymestrze nie trzeba zwiększać kaloryczności diety, a w kolejnych wystarczy jeść o 300–500 kcal dziennie więcej, ciebie nie dotyczy. Zapewne specjalista zaleci, byś jak najszybciej wprowadziła do jadłospisu pożywne, zdrowe produkty, a zarazem podpowie, jak radzić sobie z brakiem apetytu (np. małe porcje, a zapewniające sporo energii) i co jeść, by zaspokoić wszystkie potrzeby rozwijającego się małego człowieka.
Czytaj: PROBLEMY Z ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ: niedowaga lub otyłość utrudniają zajście w ciążę
Dieta w ciąży: jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie w ciąży?
Co jeśli chudniesz w ciąży zamiast tyć?
Jeśli twoja waga przed ciążą była prawidłowa, a podczas oczekiwania na dziecko przyrost masy jest zbyt mały, nie trzeba się zamartwiać. Wewnątrzmaciczne „głodzenie” dzieci zdarza się naprawdę sporadycznie. Częściej taka sytuacja wpływa negatywnie na samopoczucie mamy niż formę dziecka, bo mały „pasożyt” daje sobie radę twoim kosztem.
Może się też zdarzyć, że zaczynasz spadać z wagi na początku ciąży. To nic złego - często przyszył mamy chudną w pierwszym trymestrze z powodu mdłości i wymiotów, i spowodowanej tym niechęci do jedzenia. Jeśli problem zniknie w 3-4 miesiącu ciąży, nie ma powodów do niepokoju.
Bardzo rzadko zdarza się, że zbyt małe przybieranie na wadze jest spowodowane zaburzeniami pracy tarczycy i wówczas potrzebna jest konsultacja endokrynologiczna. Czasem niewielki przyrost wagi to objaw problemów rozwojowych dziecka.
Dla pewności lekarz zapewne zleci badanie USG, byś mogła się upewnić, że malec prawidłowo rośnie. To mit, że duże dzieci rodzą kobiety, które sporo przytyły w ciąży. Często jest wręcz przeciwnie.
Ile trzeba przytyć w ciąży?
Byłoby idealnie, gdybyś zachodząc w ciążę, miała prawidłową wagę (BMI od 18,5 do 24,9), a potem przybierała zgodnie z wytycznymi, które znajdziesz TUTAJ.
Jeśli jednak masz niedowagę jeszcze sprzed ciąży, możesz w okresie oczekiwania na dziecko przytyć więcej niż przewidują normy a więc - przy wskaźniku BMI poniżej 19 – nawet 12-16 kg.
Jeśli masz niedowagę (Twoje BMI wynosi 18,5 lub mniej), możesz mieć problemy z zajściem w ciążę. Niedowaga może spowodować, że organizm przestanie wytwarzać estrogen. Może to powodować nieregularne cykle miesiączkowe i przestać owulować.
Jeśli tracisz na wadze, ponieważ nie jesz wystarczająco dużo lub ćwiczysz zbyt dużo, pomyśl, czy nie jest to oznaka zaburzeń odżywiania, takich jak jadłowstręt psychiczny.