Spis treści
- Poród i opieka położnicza w szpitalu refundowana przez NFZ
- Opieka położnej z NFZ
- Polecamy wideo: Dieta kobiety w ciąży
W ramach NFZ przysługuje ci też bezpłatny poród w wybranym szpitalu (nie ma rejonizacji), porody domowe nie są refundowane.
Sprawdż również kalendarz ciąży >>
Poród i opieka położnicza w szpitalu refundowana przez NFZ
Podczas porodu w szpitalu powinnaś mieć zapewnioną opiekę położnych i lekarza oraz niezbędne leki. NFZ refunduje od 1 lipca 2015 roku znieczulenie zewnątrzoponowe. Bezpłatne metody łagodzenia bólu to: gaz wziewny, TENS, opiaty (dolargan, petydyna), immersja wodna (w wybranych szpitalach). Masz prawo do tego, aby przy porodzie towarzyszyła ci jedna bliska osoba – bez opłat (dopuszczalne są tylko opłaty za strój ochronny). NFZ gwarantuje opiekę nad matką i noworodkiem pozostającymi w szpitalu przez kilka dni po porodzie. Niestety, nie są refundowane porady laktacyjne, ale niektóre szpitale oferują je bezpłatnie. Warto wiedzieć, że w dokumentacji medycznej musi być podany dzień i godzina objęcia kobiety lub noworodka opieką i zakończenia jej sprawowania.
Opieka położnej z NFZ
Prowadzenie ciąży przebiegającej prawidłowo możesz też powierzyć położnej, która ma odpowiednie uprawnienia i umowę z NFZ. Zezwalają na to: Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r. oraz rozporządzenie ministra zdrowia z 20.09.2012 r. W takim przypadku będziesz miała jednak znacznie mniej wizyt u ginekologa: trzy w czasie całej ciąży. Uprawniona położna ma prawo prowadzić dokumentację ciążową, wypisywać skierowania na badania lub na pobranie materiału do analiz. A gdy zauważy coś niepokojącego, skieruje cię do lekarza. Poza tym każda kobieta ciężarna ma prawo do tzw. wizyt edukacyjnych, czyli spotkań z położną środowiskowo-rodzinną. W okresie od 21. do 31. tygodnia ciąży przysługuje jedna wizyta położnej w tygodniu, a po 32. tygodniu ciąży – dwie wizyty w tygodniu. Spotkania te mają na celu przygotowanie do porodu, połogu i opieki nad dzieckiem – możesz pytać o wszystko, a położna udzieli ci informacji i rozwieje wątpliwości.
Nawet jeśli kobieta prowadzi ciążę u lekarza prywatnie, a jest ubezpieczona w NFZ, też może skorzystać z takich wizyt położnej w ramach NFZ. Do położnej środowiskowej powinien skierować lekarz ginekolog, ale można też poszukać jej na własną rękę – najlepiej w pobliżu miejsca zamieszkania (przychodnia pediatryczna, POZ, prywatna praktyka położnicza z kontraktem NFZ), choć nie ma w tym zakresie rejonizacji. Po porodzie powinny odbyć się co najmniej cztery wizyty patronażowe położnej środowiskowej w domu młodej mamy, a jeśli jest taka konieczność, to więcej. Pierwsza wizyta położnej po porodzie powinna się odbyć najpóźniej 48 godzin od zgłoszenia.
Standard opieki okołoporodowej to dokument (rozporządzenie ministra zdrowia z 20.09.2012 r.), który szczegółowo określa, jak powinna wyglądać opieka nad kobietą w ciąży i podczas fizjologicznego porodu. Możesz się z nim zapoznać na stronie:https://dokumenty.rcl.gov.pl/D2012001110001.pdf
Polecamy wideo: Dieta kobiety w ciąży
Jesteś tym co jesz. A będąc w ciąży dbasz o zdrowie nie tylko swoje. Już na etapie planowania dziecka - oboje rodzice powinni zwrócić uwagę na dietę. Oprócz tego, że ta dieta powinna być racjonalna - trzeba zwrócić szczególną uwagę na witaminy i składniki mineralne. Zapytaliśmy dietetyka co powinni jeść przyszli rodzice