Pomyłki na USG w płci dziecka - skąd się biorą pomyłki lekarza?

2021-08-11 10:18

Pomyłki na USG w określaniu płci dziecka to częste przypadki. Nie jednej mamie zdarzyło się usłyszeć od lekarza, że urodzi dziewczynkę, a potem okazywało się, że to synek - albo odwrotnie. Skąd się biorą takie pomyłki na USG i dlaczego tak trudno określić płeć dziecka w macicy?

Pomyłki na USG dotyczące płci dziecka

i

Autor: Getty images Pomyłki na USG dotyczące płci dziecka

Skąd się biorą pomyłki lekarza podczas badania USG dotyczące określania płci? Zazwyczaj już po 15. tygodniu ciąży specjalista ginekolog jest w stanie stwierdzić, czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dochodzi do pomyłki podczas rozpoznawania płci. Z czego może wynikać? Czy istnieją badania, które dają większą pewność co do ustalenia płci dziecka?

Spis treści

  1. Z czego wynikają problemy z określeniem płci w czasie USG?
  2. Kiedy dziewczynka wygląda na chłopca?
  3. „The nub theory”
  4. Badanie wolnego płodowego DNA
  5. Czy płeć dziecka można zaplanować?

Z czego wynikają problemy z określeniem płci w czasie USG?

Należy pamiętać, że płeć określona podczas badania ultrasonograficznego nie daje 100% pewności. Płeć dziecka ustala się na podstawie wyglądu jego zewnętrznych narządów płciowych. Pomyłki na USG w rozpoznaniu płci dziecka wynikają z różnego rodzaju czynników. Zdarza się, że podczas porodu okazuje się, że zamiast chłopca rodzi się dziewczynka lub odwrotnie. Z czego mogą wynikać takie pomyłki?

1.      Położenie dziecka utrudniające wizualizację

W przypadku, gdy płód jest położony w nieodpowiedni sposób, nawet doświadczony lekarz może mieć problem z określeniem jego płci. Zdarza się tak, gdy dziecko jest odwrócone np. plecami.

Należy pamiętać, że celem badań ultrasonograficznych jest sprawdzenie i wykluczenie występowania ewentualnych wad dziecka. Jeśli więc lekarz nie jest w stanie w odpowiedni sposób obejrzeć dokładnie płodu, może zalecić przyszłej mamie spacer lub zjedzenie czegoś słodkiego, co powinno pobudzić dziecko do ruchu i wpłynąć na zmianę jego pozycji.

Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?

2.      Pępowina między nogami

W niektórych sytuacjach zdarza się, że pępowina ułoży się podczas badania między nóżkami płodu. W takiej sytuacji niemożliwe jest określenie jakiej płci jest dziecko. Zazwyczaj jednak podczas następnego badania USG, gdy wzajemne ułożenie płodu oraz pępowiny zmieni się, lekarz nie będzie miał problemu z rozpoznaniem czy jest to chłopiec, czy dziewczynka.

3.      Sprzęt starszej generacji

Wynik badania ultrasonograficznego w dużej mierze zależy od umiejętności lekarza ginekologa, ale także od sprzętu, z którego korzysta. Nie jest tajemnicą, że technologie są coraz bardziej rozwinięte i tyczy się to również wyposażenia medycznych gabinetów. Nowe generacje aparatów USG oraz ich oprogramowania są niezwykle przydatne w coraz dokładniejszej ocenie anatomii i rozwoju płodu.

4.      Niewielkie doświadczenie lekarza badającego

Obraz podczas badania ultrasonograficznego jest oceniany na podstawie indywidualnych umiejętności każdego lekarza. Wraz ze zdobytym doświadczeniem zdolności te rosną. Wielu specjalistów ma specjalne certyfikaty FMF (The Fetal Medicine Foundation), potwierdzające ich wysokie kwalifikacje w wykonywaniu badań USG.

Aby uzyskać taki dokument, ginekolog musi wykonać konkretną liczbę badań, a ich opisy poddawać audytowi. Jeśli chcemy uniknąć lekarza z małym doświadczeniem, który może częściej popełniać błędy w badaniu USG, najlepiej wybrać specjalistę posiadającego certyfikat FMF. 

5.      Otyłość kobiety ciężarnej

U kobiety z nadmierną tkanką tłuszczową wykonanie badania USG może być utrudnione, dlatego też ilość pomyłek co do rozpoznania płci wśród otyłych kobiet jest wyższa.

Czyta również: Płeć dziecka: w którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka? Opinia ginekologa

Jak rozpoznać płeć dziecka po różnych objawach ciąży?

Dlaczego różowy dla dziewczynki a niebieski dla chłopca? Skąd to się wzięło?

Kiedy dziewczynka wygląda na chłopca?

Częściej zdarza się, że lekarz ginekolog błędnie określi dziewczynkę jako chłopca niż odwrotnie. Jest to związane z faktem, że na koniec I. trymestru wzgórek łonowy może przypominać wizualnie penisa, a co za tym idzie lekarz może błędnie rozpoznać płeć.

Mimo, że płeć dziecka kształtuje się tuż po zapłodnieniu, przez pierwsze 8-9 tygodni rozwój narządów płciowych męskich i żeńskich nie różni się od siebie. Dopiero w późniejszym czasie wykształcają się wargi sromowe, prącie czy jądra i łechtaczka.

„The nub theory”

Zarówno zewnętrzne narządy płciowe u dziewczynki, jak i u chłopca powstają z guzka płciowego. Niektórzy specjaliści stosują „The nub theory” opierającą się na ocenie właśnie tej struktury. Metoda ta możliwa jest do wykorzystania już przed 12. tygodniem ciąży.

W trakcie badania oceniany jest kąt nachylenia guzka płciowego do rdzenia kręgowego. Zwolennicy tej metody uważają, że gdy kąt nachylenia jest większy niż 30 stopni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że płód jest płci męskiej. Jeżeli natomiast guzek jest bardziej równoległy, powinniśmy spodziewać się dziewczynki.

Dzięki temu można spróbować przewidzieć czy guzek wkrótce przekształci się w penisa czy w żeńskie zewnętrzne narządy płciowe. Faktycznie, istnieje kilka badań naukowych świadczących o tym, że teoria ta ma potwierdzenie w praktyce, jednak zdania specjalistów na jej temat są podzielone.

Badanie wolnego płodowego DNA

Jednym z nowoczesnych badań, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności, jest badanie wolnego płodowego DNA płodu. Wykonywane jest ono z krwi żylnej kobiety ciężarnej i służy do wykrywania ewentualnych wad dziecka.

Istnieje jednak możliwość, aby w wynikach, jeśli rodzice mają takie życzenie, otrzymać również płeć dziecka. Badanie to ma bardzo wysoką skuteczność wynoszącą ok. 99%. Polega się w nim nie na subiektywnej ocenie obrazu przez lekarza, ale na molekularnym teście genetycznym wykrywającym chromosom Y, który obecny jest w przypadku chłopca.

Rodzice decydują się na badanie wolnego płodowego DNA zazwyczaj ze względu na zły wynik testu podwójnego, lecz przy okazji mogą poznać też płeć swojego dziecka.

Czy płeć dziecka można zaplanować?

Często są powielane mity dotyczące sposobów na zaplanowanie płci dziecka. Niektórzy wierzą, że odpowiednia pozycja podczas współżycia, a także konkretny dzień odbycia stosunku mają związek z tym, czy urodzi się chłopiec, czy też dziewczynka. Żadna z tych teorii nie ma jednak poparcia w badaniach naukowych. Specjaliści są zgodni, że szansa na posiadanie dziecka danej płci zawsze wynosi 50%.

Nie da się także zgadnąć jej na podstawie tego, jak wygląda przyszła mama, a także tego na co ma ochotę w trakcie ciąży. Są to przesądy powtarzane od pokoleń, a prawda jest taka, że tylko badanie kariotypu dziecka da w trakcie ciąży 100 % pewność co do jego płci.

Jest ono możliwe w trakcie badania inwazyjnego np. amniopunkcji. Inne badania, w tym ultrasonograficzne, określają płeć z dużym prawdopodobieństwem i mogą zdarzyć się pomyłki.

Czytaj również: ROZWÓJ PŁODU - najważniejsze etapy rozwoju dziecka w brzuchu

Jak spłodzić syna? Sposoby na poczęcie chłopca

PŁEĆ DZIECKA: sposoby na poczęcie dziewczynki

Sprawdź, jakiej płci będzie twoje dziecko

Pytanie 1 z 6
Do zapłodnienia doszło prawdopodobnie: