Soczewki a ciąża: czy w ciąży można nosić soczewki kontaktowe?

2016-07-07 12:33

Zastanawiasz się, czy w ciąży można nosić soczewki kontaktowe? I czy soczewki nie mają wpływu na twoje zdrowie? Oto najważniejsze informacje na temat: szkła kontaktowe w ciąży.

SOCZEWKI A CIĄŻA: czy przyszła mama może nosić soczewki kontaktowe?

i

Autor: thinkstockphotos.com Kobiety w ciąży mogą nosić soczewki kontaktowe pod warunkiem, że nie sprawiają one dyskomfortu.

Spis treści

  1. Soczewki kontaktowe a ciąża: dyskomfort i szczypanie oczu
  2. Soczewki kontaktowe a poród: lepiej je zdjąć

Kobiety z wadą wzroku często zastanawiają się, czy w ciąży można nosić soczewki kontaktowe? Czy szkła kontaktowe są bezpieczne dla zdrowia mamy? W czasie ciąży ciało kobiety się zmienia - to oczywiste, ale nie chodzi tylko o jego wygląd. W ciele ciężarnej zachodzi  wiele zmian hormonalnych, które dla przyszłych mam mogą być zaskakujące. W ciąży przestają wypadać włosy, mniej się przetłuszczają, cera też wygląda zupełnie inaczej. Zmiany dotyczą także... oczu! Czy więc w ciąży można nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe a ciąża: dyskomfort i szczypanie oczu

Nie ma medycznych przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych w ciąży, ale może pojawić się dyskomfort związany ze zmianami hormonalnymi, a to jest to całkowicie naturalne. W niektórych przypadkach pod wpływem hormonów ciążowych może bowiem dojść do zmiany krzywizny rogówki, co znacząco wpływa na komfort noszenia soczewek. Do tego oczy w ciąży mogą częściej łzawić, szczypać i boleć. W takim wypadku ogranicz lub zrezygnuj ze szkieł kontaktowych i zacznij nosić okulary. Warto też wiedzieć, że pod koniec ciąży z powodu zmian hormonalnych zmniejsza się ilość płynu łzowego, który chroni oczy i pomaga w usuwaniu obcych ciał. To też zdecydowanie wpływa na komfort noszenia soczewek kontaktowych w ciąży. Oczy mogą być "suche", możesz czuć "piasek", a wkładanie i wyjmowanie soczewek może być bolesne. Na szczęście po porodzie wszystko wróci do normy, a ty będziesz mogła znów zacząć nosić soczewki.

Soczewki kontaktowe a poród: lepiej je zdjąć

Czy można mieć soczewki kontaktowe podczas porodu? W czasie naturalnego porodu zwiększa się ciśnienie wewnątrzgałkowe, dlatego lekarze często zalecają zdjęcie soczewek. Duże znaczenie ma też rodzaj wady wzroku (dotyczy zaburzeń w obrębie rogówki lub siatkówki), bo w niektórych przypadkach poród siłami natury jest niewskazany - musi być wykonane cesarskie cięcie. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwskazań do porodu naturalnego, to nie trzeba rezygnować z soczewek. Trzeba jedynie pamiętać, żeby były to soczewki przepuszczające powietrze.

Uwaga! Należy mieć na uwadze, że w przypadku komplikacji i podjęcia decyzji o cesarskim cięciu, trzeba koniecznie wyjąć soczewki kontaktowe z oczu. Jeśli więc nie masz w tym wprawy lub wiesz, że pod wpływem stresu możesz o tym zapomnieć, lepiej w ogóle nie zakładaj soczewek do porodu.