Spis treści
Jeśli zachodzi taka potrzeba, w czasie ciąży można podać ciężarnej szczepionkę na tężec i błonicę . Szczególne znaczenie w ciąży ma szczepionka przeciwtężcowa, ponieważ do zakażenia wywołującymi ją zarazkami może dojść na skutek zabrudzenia rany ziemią. A o to nietrudno.
Jeśli planujesz ciążę, warto się zabezpieczyć przed błonicą i tężcem, gdy od ostatniego szczepienia minęło więcej niż 10 lat (powinnaś ja mieć w 19. roku życia).
Kiedy można wykonać szczepionkę na tężec w ciąży?
Wystarczy skaleczyć się podczas wędrówki w lesie lub prac w ogródku. Choroba jest naprawdę groźna, może się skończyć tragicznie. Jeśli od poprzedniego szczepienia przeciwko tężcowi minęło więcej niż 10 lat, a w ciąży doszło do ryzykownego zranienia lub ciężarna na co dzień styka się z ziemią (np. pracuje w ogrodnictwie lub kwiaciarni), to szczepionkę naprawdę warto przyjąć. Jeśli niezbędne jest szybkie działanie ze względu na duże ryzyko, szczepienie wykonuje się bez względu na wiek ciąży. Gdy można je zaplanować, najlepiej w II lub III trymestrze.
>> SZCZEPIENIA W CIĄŻY: kiedy warto je robić?
Szczepienia w ciąży
Ciąża to czas, kiedy szczególnie należy zadbać o swoje zdrowie i unikać wszelkich chorób i infekcji. Jak to zrobić? Może szczepionka? Najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie szczepień w ciąży. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba - w niektórych przypadkach można je wykonać. Na co można się szczepić będąc w ciąży? Zapytaliśmy o to eksperta.
miesięcznik "M jak mama"