Niezapinanie pasów grozi olbrzymim ryzykiem. Dotyczy to również kobiet w ciąży, mimo że zgodnie z przepisami, nie muszą one zapinać pasów w czasie jazdy samochodem.
- W tej chwili w Europie tylko Bułgaria, Grecja, Rumunia, Włochy i Polska pozwalają kobietom w ciąży nie zapinać pasów bezpieczeństwa - tłumaczy Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. - Wszystkie inne kraje zniosły już ten tragiczny w skutkach przepis, gdy badania przeprowadzone już w 1995 roku, udowodniły, że pasy bezpieczeństwa nie zagrażają kobietom w ciąży, a wręcz ratują im życie podczas wypadku.
Włącz się do akcji i zapnij pasy
26 maja 2021 w Dzień Matki wystartowała kampania, która ma a celu zachęcanie przyszłych mam do zapinania pasów w czasie podróżowania autem. Dziś prawie każda kobieta albo ma prawo jazdy, albo regularnie jeździ autem jako pasażer. Zapinanie pasów w ciąży chroni nie tylko jej życie i zdrowie, ale i zdrowie jej nienarodzonego dziecka.
- Czasem prawidłowe poprowadzenie pasa bezpieczeństwa jest niemożliwe i wtedy może zajść konieczność użycia specjalnego adaptera. W takich wypadkach również będziemy uczyć go montować. Natomiast należy podkreślić, że adaptery do pasów dla kobiet w ciąży nie są standardem, a wyjątkiem. I nie każda kobieta powinna z nich korzystać - podkreśla Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń.
Co oznacza prawidłowe zapięcie pasa? Chodzi o to, aby pas biodrowy przechodził poniżej kolców biodrowych przednich górnych, a pas barkowy - pomiędzy piersiami i przez środek ramienia.
Czytaj również: Jazda samochodem w ciąży: 15 zasad bezpiecznej jazdy samochodem w ciąży
Uciskanie brzucha w ciąży - bądź ostrożna, uważaj na swój brzuszek!