Znamię u dziecka w miejscu, w którym dotknęłaś się po przestraszeniu - prawda czy mit?

2022-01-03 10:49

To jeden z najczęściej powtarzanych przesądów ciążowych. Gdy ciężarna się przestraszy i złapie ręką w któreś miejsce na ciele, w tym samym miejscu dziecko będzie miało znamię na swoim. Sporo mam potwierdza tę teorię, twierdząc, że u nich się sprawdziła. A co na ten temat mówi nauka?

Ciężarna

i

Autor: Getty Images Czy dotknięcie się po przestraszeniu powoduje znamię u dziecka?

Wiele ciążowych przesądów ma się dobrze od pokoleń. Dlaczego tak jest? Bo są stale utrwalane. Komuś przepowiednia się sprawdziła, więc mit ciążowy żyje dalej w najlepsze.

Właśnie taka sytuacja ma miejsce z podejrzeniem, że gdy matka w ciąży przestraszy się czegoś i złapie ręką za jakąś część ciała, to dziecko będzie miało w tym samym miejscu znamię

O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Zatroskane mamy uspokajamy - nie ma żadnych naukowych dowodów na poparcie tej teorii o znamionach. Ich powstawanie uzależnione jest od nadmiernego rozwoju tkanek w życiu płodowym. Większość "myszek", bo to o nich głównie mowa w tym przesądzie, to nie groźne brunatne plamki pokryte włoskami.

Pojawiają się na ramionach, nogach, pośladkach, policzkach, rzadziej - na twarzy. Warto je kontrolować raz do roku u dermatologa. 

Część znamion, jak większość naczyniaków, wchłania się samoistnie w okolicach pierwszego roku życia. 

Zobacz także: Znamiona naczyniowe u niemowląt - kiedy zgłosić się do lekarza?

Uszczypnięcie bociana - jak wygląda to znamię i czy jest niebezpieczne?

Obejrzyj, jak wyglądają różne znamiona w naszej GALERII: