Zobacz czego WYSTRZEGAĆ się w CIĄŻY!

2014-02-28 16:23

Choć ciąża to nie choroba, to jednak wskazana jest większa dbałość o nasz organizm przez te kilka miesięcy. Wystrzegając się niektórych rzeczy, możemy zwiększyć bezpieczeństwo naszego dziecka i tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu problemów.

czego unikac w ciazy

i

Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Używki w ciąży
  2. Sprzątanie kuwety a ciąża
  3. Surowe mięso, ryby i niektóre produkty żywnościowe a ciąża
  4. Przyjmowanie leków w ciąży
  5. Sauna i jacuzzi w ciąży
  6. Co powinno się ograniczyć w ciąży?

Zobacz czego unikać w ciąży:

Używki w ciąży

To oczywistość, ale za każdym razem warto o tym przypominać. Papierosy, alkohol czy narkotyki to zguba nie tylko dla naszego organizmu, ale i silna trucizna oddziałująca na organizm nienarodzonego dziecka. Nie ma bezpiecznej ilości tych używek, jaką można przyjąć. Ich stosowanie zawsze wiąże się z ryzykiem wcześniactwa, niedowagi czy poważnych wad wrodzonych u malucha.

Sprzątanie kuwety a ciąża

Kontakt z brudną kuwetą swojego pupila może mieć zgubne skutki. Kocie odchody mogą zawierać pasożyty wywołujące toksoplazmozę. Choroba ta może być śmiertelna dla płodu. Nie warto igrać z losem. Jeśli mamy kota w domu, niech czyszczeniem kuwety zajmie się ktoś inny. A jeśli musisz to zrobić sama, rób to w rękawiczkach.

Surowe mięso, ryby i niektóre produkty żywnościowe a ciąża

Istnieje ryzyko, że w surowym mięsie znajdą się cysty powodujące toksoplazmozę. Należy uważać również na nieumyte warzywa. Niedogotowane mięso, surowe jaja, niepasteryzowane mleko mogą zawierać bakterie typu Salmonella bądź E. Coli. Ryzykiem obarczone jest również spożywanie serów pleśniowych, które produkowane z niepasteryzowanego mleka i mogą zawierać bakterie powodujące listeriozę.Na okres ciąży powinnaś zrezygnować z jedzenia szczególnie dużych ryb: np. miecznika czy makreli, bo zawierają wysoki poziom rtęci (na skutek zanieczyszczeń przemysłowych w wodach). Rtęć ma destrukcyjne działanie na układ nerwowy, szczególnie u nienarodzonych dzieci.

Przyjmowanie leków w ciąży

Stosowanie leków w trakcie ciąży, także tych dostępnych bez recepty, powinno być zawsze uzgadniane z lekarzem. Nie powinniśmy się leczyć na własną rękę opierając się tylko na ulotce, w której nie zawsze jest pełna informacja o stosowaniu leku w okresie ciąży. Nawet ogólnie dostępne środki przeciwbólowe mogą mieć przykre konsekwencje dla płodu. Pamiętaj, by zawsze upewnić się, czy dany lek jest bezpieczny dla ciężarnej.

Sauna i jacuzzi w ciąży

Badania dowodzą, że podwyższanie temperatury ciała u ciężarnej, a w konsekwencji u nienarodzonego dziecka, mogą wywołać wady cewy nerwowej, a nawet poronienia. Szczególnie niebezpiecznie jest to w pierwszym trymestrze ciąży.

Co powinno się ograniczyć w ciąży?

1. Kofeina. Jej spożycie powinnaś ograniczać. Umiarkowanie w piciu kawy (np. jedna słaba kawa dziennie) jest bezpieczne. Zrezygnuj z napojów zawierających kofeinę np. coli. 2.  Farbowanie włosów.  Nie ma badań potwierdzających, że farby do włosów mają bezpośredni wpływ na płód, ale istnieje ryzyko wchłaniania barwnika przez skórę oraz wdychania szkodliwych oparów np. amoniaku. Na czas ciąży zamień farbę na szampon koloryzujący, delikatniejszy dla skóry i nie zawierający szkodliwego amoniaku.3. Ogranicz niektóre sporty. Chociaż trzydzieści minut dzienne ćwiczeń może mieć dla ciebie działanie dobroczynne, są sporty, których w ciąży powinnaś się wystrzegać. Do takich należą sporty kontaktowe np. hokej, piłka nożna, koszykówka, ale i jazda na nartach, na rowerze, jazda konna czy zaawansowana gimnastyka ze względu na ryzyko urazu brzucha oraz duży wysiłek fizyczny. Z powodu dekompresji niewskazane jest również nurkowanie. Polecanymi sportami są za to: spacery, pływanie, joga, gimnastyka dla ciężarnych.

4. Latanie samolotem. Na ogół ta forma transportu jest bezpieczna dla ciężarnych, choć najbardziej dla tych między 14. a 27. tygodniem ciąży. Ze względu na dużą różnicę ciśnień, długi czas przebywania w niewygodnej pozycji, loty samolotem należy ograniczyć w zaawansowanej ciąży. Niewskazane jest również podróżowanie samolotem w przypadku, gdy ciężarna ma kłopoty zdrowotne np. cukrzycę, zakrzepicę żył, problemy z ciśnieniem itd. Także ciąże mnogie są obciążone większym ryzykiem zagrożenia w trakcie lotu.