Czy czkawka u płodu powinna niepokoić?

2022-02-22 15:04

Czkawka u płodu to zjawisko dość częste i wbrew pozorom zupełnie normalne. Tym niemniej jednak może niepokoić, dlatego też każda przyszła mama powinna wiedzieć, czym jest czkawka u dziecka w ciąży, jak się objawia, i czy wymaga konsultacji z lekarzem.

ciąża

i

Autor: Getty images Dlaczego czkawkę ma płód?

Czkawkę od czasu do czasu miewa każdy człowiek i każde zwierzę. Co ciekawe, miewa ją również... dziecko w brzuchu mamy. Choć bywa dokuczliwa i męcząca, traktujemy ją zupełnie naturalnie – już z lekcji przyrody w szkole podstawowej wiadomo, że są to szybkie i dość gwałtowne skurcze przepony, czyli głównego mięśnia oddechowego u ssaków. Dlaczego czkawkę ma płód?

Spis treści

  1. Przyczyny czkawki u dziecka w ciąży
  2. Objawy czkawki u dziecka w ciąży
  3. Czkawka u dziecka w ciąży - niebezpieczna czy nie
  4. Częste czkawki u dziecka w ciąży
  5. Domowe sposoby na czkawkę u dziecka w ciąży
Jak liczyć ruchy płodu?

Przyczyny czkawki u dziecka w ciąży

Skąd jednak bierze się czkawka u dziecka w brzuchu, które przecież jeszcze nie tylko nie mówi, ale nawet nie oddycha samodzielnie powietrzem atmosferycznym? Wyjaśnienie tego fenomenu, który z pewnością nurtuje wiele przyszłych mam, jest banalnie proste.

Do czkawki u płodu dochodzi na skutek zbyt łapczywego połykania płynu owodniowego, którym przebywający w macicy malec jest otoczony praktycznie z każdej strony.

Objawy czkawki u dziecka w ciąży

O tym, że płód również może mieć czkawkę, większość przyszłych mam przekonuje się najczęściej w połowie drugiego trymestru, kiedy dziecko zaczyna dość intensywnie ćwiczyć połykanie płynu owodniowego.

To oczywiste, że dziecko w brzuchu nie wydaje żadnych dźwięków, które mogłaby usłyszeć przyszła mama. Czkawce płodu towarzyszy jednak charakterystyczne wzdrygnięcie się malca, odczuwalne początkowo jako dość delikatne muśnięcie, wibracje, a w kolejnych tygodniach ciąży, gdy malec robi się coraz większy, jako lekkie dotknięcia, a następnie podskoki w regularnych, choć nie zawsze równych, odstępach, przez kilka, maksymalnie kilkanaście minut.

To właśnie regularność i czas trwania odróżnia czkawkę od kopnięcia: choć odczuwalna, nie jest jednak dla mamy bolesna.

Czytaj:

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

10 najważniejszych informacji o ruchach dziecka

Czkawka u dziecka w ciąży - niebezpieczna czy nie

W internecie można niekiedy znaleźć opinie, że czkawka u płodu jest wynikiem nieprawidłowości w budowie jego układu oddechowego lub uszkodzeń. Nic bardziej mylnego. Choć wiele przyszłych mam w wypowiedziach na forach internetowych otwarcie przyznaje, że czkawka u dziecka w brzuchu jest dla nich czymś niepokojącym, tak naprawdę nie ma się czego obawiać.

Częste czkawki u dziecka w ciąży

Nawet jeśli czkawka występuje bardzo często i jest dość mocno nasilona, świadczy tylko o tym, że malec prawidłowo się rozwija, i powoli przygotowuje się na życie poza brzuchem – połykanie płynu owodniowego jest bowiem swojego rodzaju ćwiczeniem, które ma nauczyć malca ruchów niezbędnych do tego, by przeżyć poza łonem mamy: móc oddychać samodzielnie i już od pierwszych chwil życia umieć przełknąć pokarm mamy.

A przy okazji ćwiczy też jego płuca oraz nerki, które połknięty płyn owodniowy muszą przecież przefiltrować. Czkawka, jaka zdarza się od czasu do czasu, jest zaś „efektem ubocznym” tego treningu.

Czytaj:

Kiedy ciąża jest donoszona?

Jak przetrwać ostatnie tygodnie ciąży?

Domowe sposoby na czkawkę u dziecka w ciąży

Czkawka może męczyć dziecko w brzuchu kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę. Czasem zdarza się nawet, że czkawkę mają w tym samym momencie i mama, i maluszek. Niestety, dorosły, który ma czkawkę, jest w dużo lepszej sytuacji, niż dziecko w brzuchu – często wystarczy na chwilę wstrzymać oddech, by ta dokuczliwa przypadłość ustąpiła. Nie istnieje natomiast sposób na to, by zwalczyć czkawkę u płodu - zmiana pozycji, masaż, czy zjedzenie niewielkiej przekąski niestety nic nie dadzą.

Tak naprawdę nie ma zresztą takiej potrzeby – choć tobie czkawka może wydawać się dokuczliwa, płód odbiera ją zupełnie inaczej. Należy ją po prostu przeczekać. Jeśli jednak masz wątpliwości lub niepokoi cię coś w zachowaniu malca w trakcie czkawki, powiedz o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu.

TEST: Czy dobrze odżywiasz się w ciąży?
Pytanie 1 z 9
SZYKUJESZ SOBIE JEDZENIE DO PRACY. CO WKŁADASZ DO PUDEŁKA?