Co się dzieje w pierwszym trymestrze ciąży? Jak przebiega i kiedy kończy się 1 trymestr

2023-09-07 11:18

1 trymestr ciąży to często - oprócz wielkiej radości i podniecenia - czas, gdy bardzo dokuczają dolegliwości związane z pierwszymi miesiącami ciąży. W tym okresie dziecko rozwija się błyskawicznie. Zobacz, jak przebiega ciąża w 1 trymestrze miesiąc po miesiącu i kiedy kończy się 1 trymestr.

Co się dzieje w pierwszym trymestrze ciąży? Jak przebiega i kiedy kończy się 1 trymestr

i

Autor: Getty images Co się dzieje w pierwszym trymestrze ciąży? Jak przebiega i kiedy kończy się 1 trymestr

Pierwszy trymestr ciąży zapamiętasz na długo. To czas, kiedy nie możesz jeszcze uwierzyć, że zostaniesz mama. Wprawdzie przypomina ci o tym wiele pierwszych objawów ciąży, nie zawsze miłych. 

To również czas, kiedy intensywnie szukasz informacji na temat rozwoju swojego dziecka. Chcesz wiedzieć, jak rośnie i jakiej jest wielkości. Sprawdź to, ale zanim sięgniesz do naszego kalendarza ciąży, dowiedz się więcej o przebiegu pierwszego trymestru ciąży.

Spis treści

  1. Kiedy się zaczyna, ile trwa 1 trymestr ciąży?
  2. 1 trymestr ciąży: jak przebiega pierwszy miesiąc
  3. 1 trymestr ciąży: jak przebiega drugi miesiąc
  4. 1 trymestr ciąży: jak przebiega trzeci miesiąc

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Największa grupa dla mam"!

Kiedy się zaczyna, ile trwa 1 trymestr ciąży?

Ginekolodzy wyznaczają początek ciąży na pierwszy dzień ostatniej miesiączki, która miała miejsce przed zapłodnieniem, dlatego prawdziwy wiek ciąży jest zwykle "mniejszy" o prawdziwego o ok. 2 tygodnie. Możesz to obliczyć za pomocą naszego kalkulatora ciąży

Ciąża trwa zwykle 280 dni, czyli 40 tygodni. 1 trymestr ciąży kończy się w 3 miesiącu ciąży, czyli trwa do 13. tygodnia ciąży.

1 trymestr ciąży: jak przebiega pierwszy miesiąc

  • Dziecko: gdy dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa uwolniona podczas owulacji spotyka się z plemnikiem. W jej wnętrzu dochodzi do połączenia materiału genetycznego pochodzącego od mężczyzny i kobiety (tworzy się blastocytoza). Jest to jedyna w swoim rodzaju niepowtarzalna sekwencja genów. Komórki blastocytozy dzielą się i wędrują w dół jajowodu, w kierunku macicy. Około 5. dnia po zapłodnieniu zarodek wnika w błonę śluzową macicy – następuje jego zagnieżdżenie. W 2 tygodniu po poczęciu, czyli w 4. tygodniu ciąży tworzy się łożysko, a w trzecim zaczyna pracować serce, tworzy się kręgosłup dziecka i zawiązki mózgu.
  • Mama: ten pierwszy miesiąc bywa różny. Wiele zależy od tego, czy ciąża była zaplanowana i oczekiwana, czy może zupełnie niespodziewana. Niektóre kobiety około 2 tygodnia po zapłodnieniu czują się rozdrażnione i zmęczone, u około 40-50 proc. kobiet pod koniec pierwszego miesiąca pojawiają się poranne mdłości, inne nawet nie zauważają, że spóźnia im się miesiączka. Tak jak każda ciąża jest inna, również reakcje i odczucia ciężarnych bywają bardzo indywidualne.

1 trymestr ciąży: jak przebiega drugi miesiąc

  • Dziecko: zarodek ma około 6 mm. Pojawiają się zawiązki kończyn, organów wewnętrznych, powiększa się głowa. W 5. tygodniu zaczyna się kształtować twarz, a 6-tygodniowe dziecko ma już palce dłoni i stóp. W 9. tygodniu maluszek osiąga długość 2 cm i zaczyna wykazywać wrażliwość na dotyk.
  • Mama: U części kobiet w tym okresie nasilają się mdłości, mogą pojawić się także zmiany nastroju, bolesność piersi, dziwny smak w ustach, bezsenność. Niektóre przyszłe mamy cierpią z powodu problemów z cerą: nasilają się problemy sprzed ciąży lub pojawiają się nowe. A część kobiet przeciwnie, nie odczuwa wcale przykrych dolegliwości charakterystycznych dla wczesnej ciąży.

Czytaj: Łożysko - co to jest łożysko? Budowa i funkcje łożyska

Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

1 trymestr ciąży: jak przebiega trzeci miesiąc

  • Dziecko: różnicują się zewnętrzne narządy płciowe, kształtują się rysy twarzy, powieki i przegrody nosowe, zaczynają się tworzyć zawiązki paznokci, grubieje skóra. Powstają kubki smakowe, zawiązki mlecznych zębów, nerki zaczynają wytwarzać mocz. Maluszek przypomina miniaturę człowieka, choć dość nieproporcjonalną – głowa jest znacznie większa od reszty ciała i stanowi połowę jego długości. Ciało pokrywa meszek płodowy - zacznie on zanikać około 28. tygodnia ciąży. Pod koniec 3 miesiąca ciąży kończy się etap tworzenia narządów dziecka. Waży ok. 30 g i mierzy 7,5 cm długości.
  • Mama: w tym miesiącu nadal trapią przyszłą mamę dolegliwości wczesnej ciąży, dołącza do nich zgaga i niestrawność, czasem także wstręt do niektórych potraw. Większość kobiet przybiera na wadze, u niektórych ciąża zaczyna być już widoczna. Ale, jak w przypadku całej ciąży, jest to sprawa indywidualna. Zwłaszcza te przyszłe mamy, które szczególnie cierpią z powodu wymiotów, chudną. Do 10. tygodnia przyszła mama powinna zrobić następujące badania: badanie określające grupę krwi i czynnik Rh, badanie na przeciwciała odpornościowe, morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie cytologiczne i czystości pochwy, badanie stężenia glukozy we krwi na czczo, VDRL (badanie w kierunku kiły), badanie stomatologiczne, badanie HIV (zalecane) i HCV, a także badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki. Do 14. tygodnia obowiązkowo należy zrobić badanie ultrasonograficzne i badanie ogólne moczu.

Czytaj: Morfologia krwi: najważniejsze badanie W CIĄŻY

Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży