Czy wiesz, że cesarskie cięcie ma wpływ na otyłość dziecka? Najnowsze badania wskazują, że dzieci urodzone przez cesarkę często mają nadwagę w dorosłym życiu. Jakie są przyczyny otyłości dzieci urodzonych przez cesarkę? Jak naukowcy i lekarze wyjaśniają ten szokujący fakt?
Spis treści
- Dzieci z cc mają skłonność do otyłości
- Dlaczego dzieci po cesarskim cięciu są bardziej otyłe?
- Otyłość dzieci to poważny problem
Dzieci z cc mają skłonność do otyłości
W przeprowadzonym badaniu dotyczącym otyłości u dzieci okazało się, że u osób urodzonych przez cesarskie cięcie było o 33 proc. wyższe ryzyko nadwagi lub otyłości w porównaniu z osobami, które urodziły się w siłami natury. W dzieciństwie było ono wyższe o 32 proc., w okresie nastoletnim o 24 proc., a w wieku dorosłym o 50 proc.
Współautor pracy na temat otyłości dzieci, prof. Jianmeng Liu z Centrum Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie w Pekinie, podkreśla, że wyniki tych badań nie dowodzą jednoznacznie, że cesarskie cięcie ma pływ na późniejsze predyspozycje do tycia. Problem jest bardziej złożony.
Jego zespół przeanalizował wyniki uzyskane w dziewięciu badaniach na temat związku cesarskiego cięcia z większymi skłonnościami potomstwa do tycia w okresie dzieciństwa (od 3. do 8. roku życia), dojrzewania (od 9. do 18. roku życia) oraz dorosłości (od 19. roku życia).
W większości badań w analizie uwzględniono masę dziecka po narodzinach, gdyż może ona mieć wpływ na predyspozycje do tycia w przyszłości. Profesor zaznacza, że wzrost ryzyka był umiarkowany, ale utrzymywał się aż do wieku dorosłego.
Dlaczego dzieci po cesarskim cięciu są bardziej otyłe?
Dr Jianmeng Liu wymienia wiele negatywnych skutków cesarskiego cięcia. Poród wywołany przez cesarskie cięcie wiąże się z wyższym ryzykiem różnych innych problemów zdrowotnych u dzieci, takich jak: astma, alergie czy cukrzyca. Zatem otyłość dziecka nie jest jedynym skutkiem ubocznym cesarskiego cięcia.
Ponadto, kobiety, które rodzą dzieci poprzez cesarskie cięcie znacznie rzadziej karmią je piersią, co również może zwiększać predyspozycje potomstwa do tycia. Z badań wynika także, że ten typ porodu wiąże się z niższym stężeniem w krwi pępowinowej dziecka hormonów regulujących masę ciała.
Możliwe, że ma to związek z mikroflorą bakteryjną w drogach rodnych matki, z jaką dzieci urodzone przez cesarkę nie stykają się. Kontakt z tymi bakteriami jest niezbędny, aby w organizmie dziecka, m.in. w układzie pokarmowym, rozwinęła się prawidłowa mikroflora bakteryjna. Coraz więcej badań sugeruje, że skład bakterii zasiedlających nasze jelita ma ogromny wpływ na przemianę materii, w tym na proces przetwarzania i wchłaniania składników pokarmowych.
Dlatego lekarze podejmując decyzję o zastosowaniu metody wywołania porodu, powinni brać pod uwagę również wymienione skutki uboczne i gdy jest to możliwe powinni unikać – jeśli nie ma do niego wskazań lekarskich – porodu przez cesarskie cięcie.
Otyłość dzieci to poważny problem
Otyłość to bardzo aktualny i poważny problem wśród niemowląt i starszych dzieci, który może wpłynąć na długość życia przyszłego społeczeństwa. W ostatnim czasie w wielu krajach porody przez cesarskie cięcie stają się coraz bardziej popularne.
Czy za sprawą coraz częstszych cesarskich cięć coraz więcej dzieci będzie się borykać z otyłością? Oby nie. Będzie to możliwe, jeśli cesarskie cięcie nie będzie drugą, łatwiejszą alternatywą, a przeanalizowaną przez lekarzy decyzją.