Ból nóg w ciąży - sposoby na ból nóg

2013-01-17 15:27

Ból kolan, ud, czy łydek w ciąży to naturalna sprawa. Gdy brzuszek rośnie, nogi dźwigają dodatkowy ciężar. To dlatego czasami tak dokuczliwie bolą i puchną. Jakie są sposoby na ból nóg w ciąży?

nogi w ciazy

i

Autor: sxc.hu

Spis treści

  1. Ból nóg w ciąży - jakie są przyczyny?
  2. Sposoby na ból nóg
  3. Bolące łydki w ciąży
  4. Ból nóg w ciąży - dbaj o dietę
  5. Masaż - sposób na bóle nóg w ciąży
  6. Rajstopy ciążowe
Dobrze wiedzieć

Bolące łydki w ciąży

Ból łydek w ciąży może być efektem skurczów. Skurcze łydek potrafią dać się nieźle we znaki w trakcie ciąży, zwłaszcza w III trymestrze. Jedną z przyczyn mogą być niedobory składników mineralnych, głównie potasu, magnezu i wapnia. Dlatego wzbogać swoją dietę w nabiał (sery, mleko, jogurty, maślankę), ryby, figi. Dobrym źródłem potasu są pomidory, sok pomidorowy, banany, zielone warzywa, a magnezu – kasza gryczana, kakao, płatki owsiane, banany, groch, fasola, orzechy laskowe. Codziennie wykonuj ćwiczenia.

- Usiądź twarzą do ściany, z wyprostowanymi nogami. Oprzyj stopy o ścianę. Przez 5 sekund mocno napieraj na nią stopami, jakbyś chciała ją przesunąć.

- Mocno skieruj palce stóp do siebie, jednocześnie nie odrywając pięt od ściany,

- Stań z tyłu krzesła, oprzyj dłonie o brzeg oparcia i unoś się, stając na palcach. Po upływie 2–3 sekund oprzyj się z powrotem na całych stopach. Powtórz to ćwiczenie 10 razy.

Ból nóg w ciąży - dbaj o dietę

Ból kości, bolące uda, bóle kolan w ciąży - to wszystko może wynikać ze złej diety. Unikaj zbyt kalorycznych potraw i słodyczy. Ciąża to świetna wymówka dla zaspokajania apetytu i kulinarnych zachcianek, ale nieposkromiony apetyt powoduje nadwagę i otyłość, a zbędne kilogramy muszą dźwigać nogi. Nadmiernie obciążone po prostu bolą. Staraj się ograniczyć sól w diecie, ponieważ nadmiar może zatrzymywać wodę w organizmie, a tym samym przyczynić się do powstania obrzęków. Ale nie rezygnuj z picia, bo organizm potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania. Jej niedobór prowadzi do odwodnienia. Jedz dużo świeżych warzyw i owoców, zwłaszcza bogatych w witaminę C, która pomaga uszczelnić naczynia krwionośne.

Masaż - sposób na bóle nóg w ciąży

To ukoi dolegliwości nóg. Możesz sama masować nogi, poprosić o masaż bliską osobę lub skorzystać z usług profesjonalisty. Pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze, masaż powinien być wykonywan od stóp w kierunku tułowia, nie odwrotnie. W ten sposób wspomagasz układ krążenia, pracę mięśni łydek i łagodzisz obrzęki. Aby nie podrażniać skóry, użyj do masażu specjalnego olejku lub zwykłej oliwki dla niemowląt. Ruchy dłoni powinny być posuwiste i delikatne, zwłaszcza jeśli cierpisz z powodu żylaków.

Rajstopy ciążowe

Poproś lekarza, aby pomógł ci dobrać pończochy lub rajstopy przeciwżylakowe. Nie kupuj ich „na oko”. Zbyt mocny ucisk będzie szkodził, ale nazbyt łagodny nie spełni zadania. Prawidłowo dobrane złagodzą obrzęki, uczucie napięcia i bóle łydek, a także dolegliwości związane z żylakami. Wyroby przeciwżylakowe zakładaj rano, jeszcze zanim wstaniesz z łóżka, bo żyły nie są wtedy jeszcze nadmiernie wypełnione płynem.

Rano trudno je rozruszać, w południe łapią cię bolesne skurcze, a pod wieczór masz wrażenie, że ważą chyba tonę. W dodatku stopy puchną tak, że z trudem wkładasz buty. Jakby tego było mało, na skórze pojawiły się nieestetyczne, sine pręgi, a pod jej powierzchnią – żylaki. Ból kolan w ciąży, ból kości, czy bolace pięty. Nie ma wątpliwości, że w ciąży nogi nie mają lekko.

Ból nóg w ciąży - jakie są przyczyny?

Nogi i żyły nóg są szczególnie narażone w ciąży na dolegliwości. Dlaczego? Powodów jest wiele. Dźwigają dodatkowe kilogramy: na początku ciąży kilka, a pod koniec – kilkanaście. Przybywa krążącej krwi, średnio o litr, co obciąża żyły. Mocniej wypełnione przez płyn, muszą wykonywać dodatkową pracę. Problem w tym, że zmniejszenie aktywności fizycznej, a tym samym gorsza praca mięśni nóg i powiększająca się macica utrudniają przepływ krwi z nóg ku górze, w kierunku serca. Wędrówkę krwi utrudnia także siła grawitacji. W efekcie zwalnia się przepływ krwi, w III trymestrze nawet o 50 proc. Jakby tego było mało, zmiany hormonalne związane z ciążą osłabiają sprężystość ścian naczyń krwionośnych, co sprawia, że są bardziej podatne na rozciąganie.

Nic więc dziwnego, że wraz z kolejnymi miesiącami ciąży dolegliwości przybierają na sile. Więcej krwi zalega w żyłach nóg, naczynia stają się rozdęte (stąd fioletowe pajączki i wężykowate wzorki), aż w końcu dochodzi do przenikania płynów z naczyń krwionośnych do sąsiednich tkanek. Tak powstają obrzęki i uczucie ciężkich nóg. Mogą wystąpić również: mrowienie, pieczenie, bolesne skurcze. Nogi puchną jak banie, a po naciśnięciu palcem skóry w miejscu, gdzie pod spodem przebiega kość piszczelowa, powstaje widoczny dołek. To najlepszy dowód, że czas zacząć działać.

Również papierosy mogą być przyczną bólu nóg w ciąży. Palenie papierosów w ciąży ma fatalny wpływ na żyły. Szkodliwe substancje zawarte we wdychanym dymie sprzyjają zakrzepicy i sprawiają, że tkanki, a więc także mięśnie, są niedotlenione.

Zobacz: 

Bóle mięśni w ciąży - z czego wynikają i jak je złagodzić?

Ból pięty w ciąży: przyczyny bólu pięt w ciąży

Noszenie zbyt ciepłego obuwia również niesie za sobą konsekwencje. Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne ulegają poszerzeniu, co sprzyja powstawaniu obrzęków i skurczów. Dlatego unikaj gorących kąpieli, depilacji gorącym woskiem, pobytu w saunie, ciepłych okładów. Staraj się nie nosić w pomieszczeniach grubych rajstop i ocieplanego obuwia. Ponieważ chłód wspomaga pracę kończyn, kończ kąpiel chłodnym strumieniem wody.

Świetnie sprawdzą się również chłodzące żele, chłodne kompresy na łydki, a przy bólach stóp – także kąpiele w chłodnej wodzie z dodatkiem soli morskiej lub kuchennej. W gabinetach kosmetycznych dostępne są specjalne zabiegi ochładzająco-relaksujące dla ciężarnych. Ale gdy złapie cię skurcz łydki, odginaj palce stopy do góry i jednocześnie polewaj nogę ciepłą wodą. W tym przypadku ciepło podziała na mięsień kojąco i pozwoli przerwać skurcz. Od czasu do czasu (ale nie codziennie) możesz wziąć ciepłą – nie gorącą – kąpiel, aby rozluźnić napięte mięśnie.

Sposoby na ból nóg

Bez względu na to, czy twoim problemem jest uczucie ciężkich nóg, bolesne skurcze, obrzęki, czy wszystkie te dolegliwości jednocześnie, postaraj się poniższe zasady wcielić w życie. Poprawi to kondycję nóg i twoje samopoczucie.

Postaraj się więcej spacerować, wykonuj ćwiczenia gimnastyczne, rób rowerek w powietrzu. Nawet jeśli lekarz kazał ci leżeć, możesz robić wymachy nóg lub po prostu zginać je i prostować. Gdy musisz dłużej stać, siedzieć lub leżeć, napinaj mięśnie łydek, poruszaj stopami na boki, wyginaj palce do góry i w stronę podeszwy, kręć kółka stopami, zginaj nogi w kolanie. Wszystko to usprawnia krążenie krwi, zmniejsza jej zastój, a tym samym łagodzi obrzęki, ból i zapobiega powstawaniu żylaków lub ich nasileniu. Dzięki tym ćwiczeniom, wykonywanym kilka razy dziennie, przestaniesz mieć uczucie nóg ciężkich jak ołów.

W każdej wolnej chwili staraj się siadać z nogami uniesionymi wyżej – wspomożesz powrót krwi do serca, dzięki czemu żyły nie będą napęczniałe, a to złagodzi obrzęki i dyskomfort. Unikniesz także bolesnych skurczów. Postaraj się, aby uniesione nogi były lekko zgięte w kolanach. Nie opieraj ich na wąskiej krawędzi, np. oparciu krzesła, lecz na szerokiej powierzchni, np. taborecie.

miesięcznik "M jak mama"