Taki objaw w czasie ciąży to nic nadzwyczajnego. Skąd bierze się ból w pachwinie?

2022-04-19 15:10

Ból w pachwinie w ciąży nie musi być objawem niepokojącym. Ciąża, szczególnie ta zaawansowana wiąże się z pewnym dyskomfortem związanym z pojawiającymi się uciążliwymi dolegliwościami. Jedną z nich jest bolesność pachwin, na którą skarży się wiele mam.

Taki objaw w czasie ciąży to nic nadzwyczajnego. Skąd bierze się ból w pachwinie?

i

Autor: Getty images Skąd bierze się ból w pachwinie?

Bólem w pachwinie w ciąży często określa się ból w podbrzuszu i uczucie rozpierania w okolicach spojenia łonowego – głównie podczas stania czy chodzenia. Kobiety uskarżające się na tę bolesność, określają go również jako uczucie ciągnięcia lub kłucia. Jedno jest pewne – to dość przykre i powodujące cierpienie doświadczenie.

Czytaj również: Twardniejący brzuch w ciąży: przyczyny i postępowanie

Dlaczego boli brzuch w poszczególnych tygodniach ciąży? Kiedy powinno cię to zaniepokoić?

Spis treści

  1. Przyczyny bólu pachwin w ciąży
  2. Ból w pachwinie w ciąży – czy jest niepokojący?
  3. Jak sobie radzić z bólem pachwin?
Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Przyczyny bólu pachwin w ciąży

Choć dolegliwość zwykle dotyka kobiety w zaawansowanej ciąży, które ból pachwin mogą tłumaczyć rosnącym dzieckiem i uciskiem na nerwy, istnieje wiele przyczyn, dla których ta bolesność może się pojawić dużo wcześniej. Do najczęstszych przyczyn występowania bólu pachwin zaliczamy:

  • zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej, które powodują zmiękczanie i rozciąganie mięśni i wiązadeł podtrzymujących miednicę a także uwrażliwienie narządów rodnych,
  • rosnącą macicę,
  • przyrost masy ciała przyszłej mamy i zmiana środka ciężkości, które mają wpływ na zwiększenie nacisku na biodra, miednicę i stawy.

Ból w pachwinie w ciąży – czy jest niepokojący?

Zazwyczaj ból w pachwinie jest naturalny w czasie ciąży. O jakiś nieprawidłowościach może dopiero świadczyć ból, który jest nagły, ostry i gdy zaczynają mu towarzyszyć inne niepokojące objawy. 

Nagły ból czy uczucie szarpania się dziecka powinny być natychmiast zgłoszone lekarzowi. Ból nagły może oznaczać odklejanie się łożyska lub skrócenie się szyjki macicy oraz ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu.

Może też być oznaką rozejścia się spojenia łonowego. Niebezpieczeństwo dla ciężarnej może oznaczać nie tylko sam ból, ale i objawy mu towarzyszące. Jeśli podczas bólu pojawi się również krwawienie lub plamienie – trzeba jak najszybciej zjawić się w szpitalu.

Czytaj również: Zatrucie ciążowe - przyczyny, objawy, leczenie

Plamienia w ciąży: czy są groźne? Jakie dolegliwości je wywołują i co robić?

Jak sobie radzić z bólem pachwin?

Jeśli ból w pachwinie nie jest niepokojący, a jedynie powoduje dyskomfort, należy częściej wypoczywać w ciągu dnia na leżąco z uniesionymi biodrami. Lekarze zalecają np. pozycję kolankowo-łokciową, która pomaga odciążyć okolice podbrzusza i złagodzić ból.

Dla swojego komfortu warto również zadbać o profilaktykę. Bólom podbrzusza można zapobiec: unikając chodzenia na wysokich obcasach w ciąży, dźwigania, długiego stania. Najlepiej jest do tego dołożyć trochę aktywności sportowej, dzięki której organizm łatwiej przygotuje się do porodowego wysiłku. Przyda się również zdrowa dieta bogata w minerały.