CIĄŻA ZIMĄ: o czym warto pamiętać w zimie z brzuszkiem

2014-01-10 14:34

Zima oznacza podwyższone ryzyko infekcji, gorsze samopoczucie i większe zagrożenie upadkiem. Co robić, aby zachować formę i zdrowie podczas zimy w ciąży?

Uroda w ciazy jak dbac o urode zima gdy jestes w ciazy

i

Autor: _photos.com|photos.com Uroda w ciąży: jak dbać o urodę zimą, gdy jesteś w ciąży?

Spis treści

  1. Ciąża zimą: ubieraj się ciepło
  2. Noś stabilne buty zimą w ciąży
  3. Ważne!
  4. Doświetlaj się
  5. Więcej śpij zimą w ciąży
  6. Nie unikaj ruchu w ciąży

Ciąża zimą: ubieraj się ciepło

Zwłaszcza gdy pogoda jest wilgotna i wietrzna lub temperatura powietrza spadnie poniżej minus 10ºC. Zimą w ciąży ubieraj się na cebulkę, tzn. wkładając kilka warstw ubrania, by w razie potrzeby można było je szybko zdjąć (przegrzanie częściej prowadzi do choroby niż przeziębienie). Nieodzowna jest ciepła bielizna i rajstopy – najlepiej specjalne dla ciężarnych. W domu zadbaj o ciepłe skarpetki i kapcie. Na zewnątrz nie wychodź bez rękawiczek, szalika i czapki.

Noś stabilne buty zimą w ciąży

Duży brzuszek i poluzowane więzadła stawów sprawiają, że w ciąży trudniej utrzymać teraz równowagę. Nawet latem kobiecie w zaawansowanej ciąży może się zdarzyć upadek na prostej drodze. Tym bardziej więc nietrudno o to zimą, gdy jest ślisko, a pod śniegiem nie widać podłoża. Żeby czuć się pewnie na nogach i uniknąć upadku, powinnaś mieć odpowiednie obuwie. Zimowe buty muszą mieć szeroką, antypoślizgową podeszwę, najlepiej ze żłobieniami, które poprawiają przyczepność do podłoża. Także noski lepsze będą szerokie – łatwiej na nich utrzymać równowagę i nie ściskają palców, co sprzyja marznięciu i drętwieniu stóp.

Dobrze wiedzieć

Ważne!

Upadek na śliskim śniegu raczej nie zaszkodzi dziecku, bo płód jest w naturalny sposób chroniony przed mechanicznym uszkodzeniem. O ile to możliwe, staraj się upadać na bok lub na pupę. Nie podpieraj się rękami, bo można je w ten sposób złamać. Jeśli po upadku coś cię zaniepokoi, zgłoś się do swojego ginekologa.

Doświetlaj się

W pochmurne, zimowe dni natężenie światła jest aż 100 razy mniejsze niż latem! Sprzyja to obniżeniu nastroju, a nawet depresji. Dlatego korzystaj z każdej okazji, żeby się doświetlić. Każdy słoneczny dzień wykorzystaj na dłuższy spacer, który zapewni ci dawkę tlenu, światła i witaminy D. Albo zafunduj sobie serię fototerapii. Polega ona na naświetlaniu lampą antydepresyjną, której światło ma parametry zbliżone do światła słonecznego, ale dzięki specjalnemu filtrowi pozbawione jest szkodliwego promieniowania UV i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, także dla kobiet w ciąży. Uwaga: omijaj solarium – tam lampy emitują szkodliwe promienie ultrafioletowe.

Więcej śpij zimą w ciąży

Pod koniec ciąży może to być wprawdzie trudne, ale tym bardziej doceń każdą godzinę snu. Osoba niewyspana traci refleks i zdolność koncentracji, robi się drażliwa i mało odporna – a to nie jest ci teraz potrzebne. Do wieczornego snu dobrze się przygotuj: wywietrz sypialnię, zadbaj o wygodny materac, zrób relaksującą, aromatyczną kąpiel. Zima to także doskonała pora na popołudniowe drzemki. Gdy po południu zapada zmrok, a ty robisz się senna i rozdrażniona – połóż się na godzinę lub dwie.

Nie unikaj ruchu w ciąży

Wielogodzinne siedzenie przy biurku czy telewizorze nie tylko powoduje obrzęki nóg i bóle kręgosłupa, ale także osłabia siły witalne. Potrzebujesz ruchu. Gdy temperatura nie spada poniżej minus 10ºC, codziennie możesz robić półgodzinne spacery. Warto też wykonywać gimnastykę dla ciężarnych (jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych). Badania naukowe potwierdzają korzystny wpływ regularnych ćwiczeń na wzmocnienie odporności – mobilizują one bowiem białe krwinki do walki z infekcjami. Poza tym wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie i dodaje energii.

miesięcznik "M jak mama"