Kobieta w ciąży musi się przygotować na zainteresowanie innych, a co się z tym wiąże - na mnóstwo pytań i uwag, które padną w jej kierunku. Przyszła mama musi wysłuchać tysięcy "dobrych rad", komentarzy na temat dolegliwości i porodu, a czasem nawet złośliwości.
Co prawda ciężarna nie powinna się denerwować, ale czasem może okazać się to niewykonalne. Czego nie wolno mówić kobiecie w ciąży, aby jej nie zdenerwować lub nie zrobić przykrości?
Spis treści
- Chłopiec czy dziewczynka?
- Czy mogę dotknąć brzucha?
- Zabobony dotyczące ciąży
- Czy masz zamiar wrócić do pracy? Kiedy?
- Ile przytyłaś w czasie ciąży?
- Opowiadanie strasznych historii o porodzie
Chłopiec czy dziewczynka?
To najpopularniejsze pytanie, które jest zadawane kobietom w ciąży. Początkowo odpowiedź jest łatwa: "Nie znam jeszcze płci dziecka", ale z czasem kiedy wyjawimy, że jest to chłopiec czy dziewczynka, rozpoczyna to lawinę kolejnych pytań.
Czy chcieliście chłopca/dziewczynkę? Jak będzie miało na imię? - to tylko niektóre z nich. Nie byłoby w tym nic denerwującego, ale kobieta w ciąży na podobne zestawy pytań opowiada kilka lub kilkanaście razy w miesiącu.
Czy mogę dotknąć brzucha?
To pytanie chyba najbardziej drażni przyszłe mamy. O ile najbliższa rodzina może pokusić się o takie pytanie, ale też nie zawsze jest ono na miejscu, o tyle znajomi nie powinni go w ogóle zadawać. Chyba, że przyszła mama sama zaproponuje!
Zabobony dotyczące ciąży
Zabobony w ciąży to ulubiony temat wielu kobiet, cioć i babć. Uwielbiają one zadręczać przyszłą mamę poradami czego absolutnie nie powinna robić, bo jej dziecko będzie miało znamiona, myszki, okręconą pępowinę wokół szyi czy urodzi się łyse.
Przyszłe mamy słuchając podobnych twierdzeń, mimo że wiedzą, że są nieprawdziwe odczuwają niepokój o swoje dziecko.
Przeczytaj również: Rady dla kobiet w ciąży - czy wszystkie są dobre?
Czy masz zamiar wrócić do pracy? Kiedy?
Pytanie to jest drażniące dla kobiet z dwóch powodów. Po pierwsze to prywatna sprawa rodziny, a po drugie powrót do pracy to ciężka decyzja dla każdej mamy. Nie ważne jakiej odpowiedzi udzieli ciężarna zostanie zasypana radami lub poddana krytyce za swoją decyzję.
Zobacz: Pierwsza ciąża – o czym powinna pamiętać pierworódka? [PORADNIK]
Ile przytyłaś w czasie ciąży?
Niestety na to pytanie kobiety w ciąży narażone są nieustannie, szczególną ciekawością wykazują się oczywiście... inne kobiety. Porównywanie ciążowych brzuchów czy kilogramów nie ma żadnego uzasadnienia, ponieważ każda ciąża jest inna, ale dla wielu kobiet jest to nadal cenna informacja, mimo że dla innych może być dosyć krępująca. Zwłaszcza jeśli przytyła w ciąży dużo.
Opowiadanie strasznych historii o porodzie
Zasypywanie przyszłej mamy informacjami o trudnych porodach zakończonych tragicznie czy historiami o chorobach genetycznych dzieci to powszechne zjawisko, które nie powinno mieć miejsca. Nie chodzi o to, że kobieta w ciąży nie jest wrażliwa na krzywdę innych, ale o fakt, że takie informacje mogą w niej wywołać silny stres i strach, co w ciąży jest niebezpieczne.
Dlatego, jeśli ktoś chce zapytać ciężarną kobietę strasznymi historiami o porodzie niech pomyśli, czy sam chciałby je usłyszeć, będąc w takim stanie.
Przeczytaj również: Czego nie wolno robić w 1. trymestrze ciąży?
Kształt brzucha w ciąży a płeć i wielkość dziecka