Czy mdłości w ciąży można leczyć?

2020-03-10 14:46

Nudności w ciąży i wymioty to dla około 2–3 proc. przyszłych mam wyjątkowo uciążliwe wczesne objawy ciąży. Jak się pozbyć mdłości w ciąży lub chociaż je złagodzić? Kiedy nudności w ciąży są dolegliwością wymagającą leczenia?

Nudności w ciąży - czy przerodzą się w  wymioty ciężarnych?

i

Autor: Getty images

Nudności w ciąży pojawiają się około 4.–5. tygodnia ciąży, zazwyczaj w 12. tygodniu następuje ich największe nasilenie, a około 20. tygodnia ustępują. Niektóre kobiety radzą sobie z nimi bez problemu stosując domowe sposoby na mdłości.

Jednak dla wielu kobiet nudności w ciąży są na tyle uciążliwe, że marzą tylko o tym, aby wyprodukowano na nie cudowny lek. Czy istnieją leki na ciążowe nudności i wymioty czy wolno je przyjmować w okresie oczekiwania na dziecko?

Spis treści:

  1. Nudności w ciąży są spowodowane hormonami
  2. Psychika wpływa na siłę nudności w ciąży
  3. Nudności w ciąży można złagodzić!
  4. Kiedy nudności w ciąży są niepokojące?
  5. Czy istnieją leki na nudności w ciąży?

Nudności w ciąży są spowodowane hormonami

Nudności w ciąży czasem występują sporadycznie, czasem kilka razy dziennie – wzmagając się i słabnąc. Najdotkliwiej ciężarne odczuwają je rano. Zaobserwowano, że najczęściej na nudności cierpią kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy. Dlaczego tak się dzieje, nie do końca wiadomo.

Jest natomiast udowodnione, że powodują je zarówno przyczyny fizjologiczne, jak i natury psychicznej. Powodem porannych nudności jest przede wszystkim wysoki poziom hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej – hormonu produkowanego w trakcie ciąży przez zarodek, a potem przez łożysko.

To właśnie oznaczanie poziomu hCG w moczu jest metodą wykorzystywaną w testach ciążowych. Wysokie wartości gonadotropiny są głównym winowajcą pojawiania się nudności, dlatego mogą być one bardziej dokuczliwe dla kobiet noszących pod sercem więcej niż jedno dziecko.

Choć dolegliwości te nie należą do najprzyjemniejszych, warto pamiętać, że najczęściej oznaczają po prostu, że ciąża prawidłowo się rozwija. Poza tym w większości przypadków w żaden sposób nie szkodzą dziecku – nie sprowokują poronienia ani przedwczesnego porodu.

Za nudności i wymioty odpowiadają również inne hormony, takie jak np. progesteron oraz estrogeny, które pomagają utrzymać ciążę. Chronią one macicę przed przedwczesnymi skurczami, jednocześnie rozluźniając mięśnie układu pokarmowego – stąd zgaga, wzdęcia i nudności.

Czytaj: Problemy żołądkowe w ciąży: mdłości, zgaga, wzdęcia, zaparcia. SKUTECZNE SPOSOBY<<

Nietypowe sposoby na mdłości i wymioty w ciąży. Sprawdź, co pomaga?

Jak sobie radzić z mdłościami ciążowymi w pracy, sklepie, na uczelni lub w miejscu publicznym?

Psychika wpływa na siłę nudności w ciąży

Lekarze podkreślają, że nie zawsze za nudności i wymioty bezpośrednio odpowiedzialne są hormony. Czasami są one skutkiem czynników psychologicznych. Niechciana ciąża, nadmierna wrażliwość, nerwica, depresja – są przyczyną złej kondycji psychicznej i fizycznej przyszłej mamy i zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się uciążliwych torsji.

Niesprzyjające najbliższe otoczenie, zła sytuacja materialna i społeczna kobiety w ciąży – to także może mieć wpływ na fizyczne dolegliwości. Wzmagają one lęk i niepokój – bardzo często towarzyszące ciężarnym na początku ciąży – i w efekcie potęgują objawy somatyczne, takie jak wymioty i ogólne niekorzystne samopoczucie.

W takich sytuacjach pomóc może psychoterapia, rozmowa z bliską, oddaną osobą, a czasem po prostu zmiana otoczenia, relaks, odpoczynek.

Bywa, że uporczywe wymioty i nudności – zwłaszcza jeśli trwają dłużej niż 20 tygodni – są skutkiem nierozpoznanej i nieleczonej choroby, takiej jak np. stan zapalny żołądka wywołany przez Helicobacter pylori (bakterię odpowiedzialną za powstawanie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy) lub są natury endokrynologicznej – np. nadczynności tarczycy.

Konieczne jest wtedy wykonanie specjalistycznych badań (np. gastroskopii). Leczenie choroby właściwej pozwoli na pozbycie się tych przykrych dolegliwości.

Nudności w ciąży można złagodzić!

Zarówno lekarze, jak i mamy, które tego typu problemy mają już za sobą, zwracają uwagę na fakt, że najskuteczniejszą bronią na poranne nudności jest mała przekąska – jeszcze przed wstaniem z łóżka. Ulgę przyniesie zjedzenie małego biszkopta, krakersa, jogurtu lub serka homogenizowanego – najważniejsze, żeby rano żołądek otrzymał coś do trawienia, co pomoże zneutralizować poziom kwasów.

Przy skłonnościach do wymiotów w ciąży przyszła mama w miarę możliwości powinna unikać drażniących ją zapachów. Jeśli wymioty zdarzają się przy porannej toalecie – zwłaszcza przy myciu zębów – staraj się nie manewrować szczoteczką zbyt głęboko w ustach, gdyż w ten sposób pobudzasz odruch wymiotny.

Warto zastanowić się w takiej sytuacji nad zakupem elektrycznej szczoteczki lub zmianą pasty na taką o bardziej łagodnym smaku i zapachu.

Przy uporczywych nudnościach nie bez znaczenia jest również zmiana posiłków, nie tylko jakościowa, lecz także ilościowa. Jedz mniej, ale częściej. Unikaj ciężkostrawnych, tłustych potraw, jadaj dania lekkostrawne, mało przetworzone. Najlepiej jeść małe porcje co dwie, trzy godziny.

Nie dopuszczaj do tego, aby żołądek był pusty, bo głód tak samo wzmaga nudności jak nadmiar jedzenia zalegającego w żołądku. Wypróbuj też właściwości imbiru: zetrzyj kawałek świeżego korzenia imbiru na tarce (ostatecznie użyj sproszkowanego) i dodaj np. do sałatki czy kanapki.

Czytaj: Imbir w walce z mdłościami w ciąży. Zobacz kilka sprawdzonych przepisów na dania z imbirem

Czego nie wolno robić ci w pierwszym trymestrze ciąży? [10 absolutnie zakazanych rzeczy]

Zdaniem eksperta
dr n. med. Janusz Lasota , ordynator, Oddział Ginekologiczno-Położniczy w II Szpitalu Miejskim im. Ludwika Rydygiera w Łodzi

Kiedy nudności w ciąży są niepokojące?

W przypadku pojawienia się u przyszłej mamy niemożliwych do opanowania i długotrwałych wymiotów należy zawsze zgłosić ten fakt ginekologowi prowadzącemu ciążę.  Może to być dolegliwość zwana niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych.

Czasem potrzebne jest – w celu znalezienia przyczyny takiego stanu rzeczy – wykonanie specjalistycznych badań i podjęcie współpracy z lekarzami innych specjalizacji (np. gastrologiem, neurologiem czy też endokrynologiem).

Niepokojące są szczególnie wymioty w trzecim trymestrze ciąży, gdyż może wówczas dojść nawet do zaburzeń rozwoju wewnątrzmacicznego płodu, jak również utrata wagi, zwłaszcza powyżej 5 proc. masy ciała.

Na szczęście, większość przypadków związanych z nudnościami i niekorzystnym samopoczuciem ciężarnych jest tylko skutkiem pracy hormonów w prawidłowo rozwijającej się ciąży.

Czy istnieją leki na nudności w ciąży?

Sporadyczne wymioty i nudności nie wymagają leczenia – większość kobiet radzi sobie z nimi domowymi sposobami, głównie zmieniając dietę.

Jeśli jednak są długotrwałe i trudne do opanowania, mogą zagrozić nie tylko zdrowiu przyszłej mamy, ale także dziecku. Konieczna jest wtedy pomoc lekarza.

W takich przypadkach konieczne okazuje się stosowanie leków o działaniu przeciwwymiotnym, jednakże ich zażywanie – zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży – nie zawsze jest obojętne dla dziecka. Lekarz musi w takiej sytuacji zadecydować, czy podanie leku jest konieczne, i dobrać optymalny preparat.

Do najczęstszych powikłań niepowściągliwych wymiotów należą zaburzenia wodno-elektrolitowe (m.in. zbyt mało jonów potasu i sodu w organizmie), co wymaga dożylnego uzupełnienia płynów przez podanie kroplówki.

miesięcznik "M jak mama"