Daje ulgę w bólu, nie tylko w czasie ciąży. Stosuje go nawet Sandra Kubicka

2024-03-12 12:06

Ból w dolnej części pleców potrafi być naprawdę uporczywy. I nie dotyczy to jedynie okresu ciąży, choć w tym czasie dokuczać może wyjątkowo. Czasami jest on również powodem, dla którego przyszła mama nie radzi sobie z podstawowymi zadaniami. Najnowsze badania pokazuję, że istnieje sposób, by znacząco złagodzić ból.

Daje ulgę w bólu, nie tylko w czasie ciąży. Stosuje go nawet Sandra Kubicka

i

Autor: Getty Images & Instagram / @sandrakubicka Daje ulgę w bólu, nie tylko w czasie ciąży. Stosuje go nawet Sandra Kubicka

Kinesiotaping w czasie ciąży. Zapomnij o bólu w krzyżu

W ciąży bóle krzyża mogą dawać naprawdę się we znaki. Wpływają nie tylko na samopoczucie, ale również na codzienne funkcjonowanie kobiet w ciąży. Dzięki niedawno przeprowadzonym badaniom udało się jednak udowodnić, że kinesiotaping jest nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny jeśli chodzi o leczenie bólu dolnych pleców w trakcie ciąży. W badaniu udział wzięło 65 losowo wybranych pacjentek. Grupa kontrolna była leczona wyłącznie paracetamolem, natomiast interwencyjna otrzymywała paracetamol w połączeniu i kinesiotapingiem.  Zastosowane zostało obklejenie w pozycji zgięcia lędźwiowego oraz dwa paski po 1 z każdej strony odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ułożono pionowo, techniką hamowania. Natężenie bólu mierzone było za pomocą 10-stopniowej skali analogowej (VAS).

Jak można się dowiedzieć, kinesiotaping jest nieinwazyjną techniką terapeutyczną, która została opracowana przez doktora Kenzo Kase'a w 1973 roku. Polega na obklejeniu specjalnymi taśmami kinezjologicznymi napiętej skóry pacjenta. Według badań taka terapia jest skuteczna w przypadku różnorodnych problemów układu mięśniowo-szkieletowego, jak na przykład urazy, dysfunkcje czy inne schorzenia. Jednym z zastosowań jest właśnie zmniejszenie bólu krzyża w trakcie ciąży. 

M jak mama - Sposoby na ból pleców w ciąży

Wyniki badań. Kinesiotaping to idealne uzupełnienie

Według przeprowadzonych badań kinesiotaping jest świetną metodą dla zmniejszenia bólu krzyża w tracie trwania ciąży. Co więcej, pozwoli to na rezygnację z niektórych leków, do których wiele przyszłych matek nie jest przekonanych. Badanie przeprowadzono na kobietach w ciąży w różnym wieku. Podczas trwania eksperymentu już w 3 dniu po rozpoczęciu obklejania, znaczna większość z nich przyznała, że odczuwa znacznie mniejszy ból. W wynikach można zobaczyć, że grupa, która otrzymała paracetamol i obklejenie taśmami, odczuwała o wiele niższy poziom bólu niż grupa kontrolna. Dzięki temu eksperymentowi można dowiedzieć się, że kinesiotaping jest świetną metodą uzupełniającą leczenie bólu krzyża wynikającego z ciąży. 

Nie było znaczących różnic między grupami pod względem wieku uczestniczek, porodów, masy ciała, tygodnia ciąży lub wskaźnika masy ciała na początku badania. W momencie włączenia do badania intensywność bólu w spoczynku, intensywność bólu podczas ruchu oraz wyniki w zakresie zdolności funkcjonalnych były porównywalne w obu grupach. Dzięki badaniu udało się ustalić, że połączenie terapii kinesiotapingu z leczeniem paracetamolem przynosi o wiele lepsze wyniki niż samo branie leków. Dodatkowo sama terapia była dobrze przyjmowana przez kobiety w ciąży w trakcie tych pięciu dni i nie wystąpiły żadne poważne zdarzenia niepożądane, z wyłączeniem miejscowych reakcji alergicznych.